Omejitve poseganj v osnovna sredstva d. o. o.

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
kreuzberg
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 Dec 2016, 11:19

Omejitve poseganj v osnovna sredstva d. o. o.

OdgovorNapisal/-a kreuzberg » 11 Dec 2016, 11:27

Kaj točno pomeni tale članek?

http://www.finance.si/8852087/Omejitve- ... stva-d-o-o
En komentar uporabnika je, ampak govori že o nekih stečajnih masah in postopkih.

Sem pred ustanovitvijo podjetja (v jan 2017, nisem imel namena odpirat v 2016 zaradi zaključnih računov in podobno). Bil pa je plan, ja, da se denar "ven" dobi s posojilno pogodbo - tako so mi predlagali in govorili čisto vsi s katerimi sem govoril - go figure.

Ali to pomeni, da ta sredstva ne moreš pokoristiti niti za nakup osnovnih sredstev (printer, najemenine ipd).

Iskal sem najnovejši zakon o gospodarskih družbah našel pa samo tega z leta 2006.

Malo pomoči prosim.
 

SaLuTax
Pripravnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 03 Dec 2016, 19:28

Re: Omejitve poseganj v osnovna sredstva d. o. o.

OdgovorNapisal/-a SaLuTax » 13 Dec 2016, 16:17

Čisto enostavno povedano; osnovni kapital predstavlja premoženje družbe in je postavka v bilanci stanja, ki izkazuje obveznosti do virov sredstev. Sredstva, kot protipostavka kapitalu, ob ustanovitvi družbe z denarnim vložkom je stanje na TRR, ki je najlikvidnejša oblika sredstev. Seveda pa družba z denarjem na računu, razen če živi samo in izključno od pasivnih obresti, ki so celo negativne in samo povprečno premožni norci deponirajo sredstva v današnjem času v banke, nima kaj početi in ne more opravljati dejavnosti. Zato se denar lahko "porabi" za nakup premoženja, ki je osnova za pričetek (bolj/manj uspešne) dejavnosti. Prepovedano pa je (od 1.1.2016 s potekom prehodnega obdobja do najkasneje 23.8.2016), da ob ustanovitvi družba vrne osnovni kapital preko posojila družbeniku, direktorju, družinskim članom ali družbam, v 10% ali več lasti koga od omenjenih. Razlog: veriženje podjetij z istim osnovnim vložkom in izkoriščanje korporacijskega sistema. Upam, da vam tega ni predlagal kak računovodja, ker sodi za zapahe z neumnimi izjavami. In ja, ni jih ravno malo takšnih, ki sem jih srečal pri davčnih pregledih.

Po domače: z denarjem na TRR novoustanovljene družbe se lahko kupijo kakršnakoli poslovno potrebna sredstva (zaloge blaga, materiala, IT, proizvodno-administrativna oprema) brez omejitev, saj ta sredstva predstavljajo premoženje družbe. Prav tako se lahko plačujejo najemnine in druge poslovno potrebne storitve - samo ne plačevati najemnine samemu sebi pod netržnimi pogoji (vsebina pred obliko posla). NE SME pa vam družba, katere družbenik/direktor, ste, odobriti posojilo. Lahko pa ga...recimo vašemu zaupanja vrednemu prijatelju po minimalni obrestni meri. Pa ne, da na kaj napeljujem :evil:

Upam, da sem bil v pomoč.

Srečno na podjetniški poti! in brez neumnosti.
Brezplačen nasvet je običajno najdražji. :dizzy:

kreuzberg
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 Dec 2016, 11:19

Re: Omejitve poseganj v osnovna sredstva d. o. o.

OdgovorNapisal/-a kreuzberg » 16 Dec 2016, 10:39

Bil si v pomoč, hvala ti za odgovor.

Avtorji teh idej so bili povečini lastnikov doo že od 2000ih in, jasno, niso več toliko na tekočem s predpisi, ker mislijo, da "to je skos" isto. Računovodja mi ni nič takega predlagal :)

Hvala, tudi tebi veliko uspehov v biznisu.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov