Vprašanja glede s.p.

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 06 Feb 2010, 14:11

Kje lahko odprem s.p.?

Registracija, spremembe in ustanovitev s.p. ter d.o.o. se najenostavneje in brezplačno opravi na VEM točkah. Priporočamo vam branje naslednjih člankov:

Kakšne vrste s.p. lahko odprem in koliko me to stane?
Odprete lahko popoldanski s.p. ali običajni s.p.. Stroški za popoldanski s.p. se za tiste, ki so zaposleni za poln delovni čas pričnejo pri dobrih 30 evrov na mesec do 130 evrov za študente. Za običajni s.p. se prispevki gibljejo okoli 225 evrov mesečno. Lestvica v obeh primerih je progresivna, kar pomeni, da so z večjim dobičkom v preteklem letu višji tudi prispevki.
Priporočamo vam branje naslednjih člankov:

Naj odprem s.p. ali d.o.o.?
Za začetek je ponavadi bolj primeren s.p., ki nima ustanovnega kapitala, hkrati pa lahko z denarjem prosto razpolagamo. Za večji obseg poslovanja je bolj primeren d.o.o., kjer je davčna stopnja fiksna ne glede na višino dobička.
Priporočamo vam branje naslednjega članka:

Zanimam se za subvencijo za samozaposlitev. Kje jo lahko pridobim?
Za leto 2009 je te subvencije zmanjkalo. V začetku leta 2010 se obeta nov razpis s sredstvi v podobnem obsegu kot za leto 2009. Sredstva bodo na voljo predvidoma aprila 2010.
Priporočamo vam branje naslednjih člankov:

Kako je z registracijo dejavnosti?
Vsak s.p. mora ob odprtju registrirati dejavnost ali dejavnosti, ki jih bo opravljal. Potrebno je preveriti standardno klasifikacijo dejavnosti, v kateri so naštete vse dejavnosti. Paziti je potrebno na dvoje: nekatere dejavnosti se lahko prosto registrira, za nekatere pa je potrebno posebno dovoljenje. Pomembno je tudi to, ali je dejavnost obrtna ali ne. Če je dejavnost obrtna se je potrebno včlaniti v Obrtno zbornico Slovenije in plačevati članarino. Priporočamo vam branje naslednjih člankov:
 

Tomcater
Uradnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 15 Dec 2008, 22:23
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a Tomcater » 13 Feb 2010, 02:26

Malo pregledujem teme in moram rečt, da se mi zdi super, ker se takole podobni članki združijo pod eno temo. Bomo porabili dosti manj časa pri iskanju info :idea:

špelke
Prispevkov: 2
Pridružen: 14 Feb 2010, 13:35

Re: Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a špelke » 14 Feb 2010, 13:41

Zdravo.

Mene pa zanima, če lahko zaradi težav pri poslovanju dam s.p. v mirovanje ali kaj podobnega?

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 14 Feb 2010, 13:47

Ne, ne moreš dati s.p. v mirovanje. Lahko pa zapreš vmes pa potem spet odpreš... A gre za navaden ali popoldanski s.p.?

DoubleS
Prispevkov: 1
Pridružen: 22 Feb 2010, 21:02

Re: Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a DoubleS » 22 Feb 2010, 21:11

Mene pa samo na hitro zanima.
kakšni so pogoji če hočem odpret trgovino kjer bi prodajal majice ki bi jih tiskal sam.
Tako nekako kot majice.si

Nekaj sem že probal ustvarit in kar uspeva (ker so izdelki unikatni nimam konkurence ;) ), vendar ne maram ubčutka da bi me lahko kaka inšpekcija itd.
 

dejko
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 23 Feb 2010, 15:38

Re: Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a dejko » 23 Feb 2010, 16:33

Pozdravljeni,

sem redno zaposlen moja dejavnost je servis,popravila itd. V moji sedanji službi kjer delam sodelujemo z drugim podjetjem že nekaj let in prišlo je do tega da imam možnost sodelovanja s tem podjetjem.
Moral bi dati odpoved odpreti svoj sp ali doo, biti davčni zavezanec.Je pa pogoj da imam že na začetku še nekoga zaposlenega oziroma celotno podjetje ne sme sloneti samo na eni osebi ker je to servis in je treba biti na voljo vse dni v letu.Čeprav mi je bilo rečeno, da za sodelovanje nebi smelo biti ovir je še vedno možnost da vse skupaj pade v vodo in ostanem brez redne zaposlitve ter imam na grbi še nekoga za plačevati.Kako bi vi rešili in zaposlili še nekoga z najmanj stroški in možnostjo da iz vsega skupaj ne bo nič.

Luka
Pripravnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 22 Okt 2007, 23:19

Re: Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a Luka » 25 Feb 2010, 00:04

Jaz bi na tvojem mestu našel kakšnega kolega, ki bi morda šel v posel tudi kot soinvestitor in bi bil pač pripravljen prevzeti del odgovornosti. Pa poleg tega posla s tem podjetjem se lahko ti še vedno ukvarjaš s servisom, ker tako ali tako ni dobro biti odvisen od enega naročnika in ti tako podjetje ne propade..

dejko
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 23 Feb 2010, 15:38

Re: Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a dejko » 25 Feb 2010, 13:42

Seveda ni dobro biti odvisen od enega naročnika, ampak gre se zato, da če sklenem pogodbo s tem podjetjem mi na začetku ni potrebno iskati drugih manjših stvari, ker je ta posel več kot dovolj za začetek.
Nekoga bi moral prijaviti in plačevati samo prispevke brez plače.Bi bilo to izvedljivo za začetek samo da pridobim posel.Imam prijatelja ki ni zaposlen in nima študentskega statusa,faks pa še dokončuje. Bi bilo to izvedljivo z njim?

zkot
Prispevkov: 1
Pridružen: 30 Jun 2009, 10:38

Re: Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a zkot » 28 Feb 2010, 12:51

Zanima me, kako bo letos s subvencijo za samozaposlitev? Bo ta 4500€ in boš moral s.p. imeti odprt min. 1 leto (ali spet 2 leti)? Prav tako me zanima, kako je z zaprtjem s.p.? Če bo drugo leto tako kot je letos (delam preko pogodb in sem fizična oseba) potem bi moral drugo leto s.p.-ja plačati prispevke cca. 700€ kar je ODLOČNO PREVEČ zato me zanima, kako poteka zaprtje s.p.-ja? Torej letos poberem subvencijo 4500€, s.p. imam odprt 1 leto, če imama naslednje leto preveč dobičk (in bo zavarovanje/pokojninsko previsoko) lepo s.p. zaprem in ga potem v najkrajšem možnem času (koliko?) spet odpre ter tako spet plačujem min. prispevke 230€ oziroma po novem 280€. Se to da? Koliko stane zaprtje s.p.?
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede s.p.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 28 Feb 2010, 14:25

Subvencija bo 4500 evrov, pogoj bo podjetje odprto eno leto. Po tem lahko s.p. zapreš in ga potem spet odpreš. Stroškov za zapiranje ni, moraš pa imeti poravnane vse obveznosti in zadevo pravočasno napovedati. Kako to nardiš preberi v članku "Zaprtje s.p. na portalu."


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov