Vprašanja glede društev in zavodov

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
cebelica84
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 Jan 2015, 10:07

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a cebelica84 » 23 Jan 2015, 10:08

Pozdravljeni,

Imam sledečo situacijo:
Sem lastnik nepremičnine, kjer se nahaja ribnik z otočkom, lesenim vikendom (kuhinja, spalnica, kopalnica) s teraso nad vodo (balkonček) in igrali (travnata površina, rusko kegljišče, hlevček z konjem) in ker je lokacija zelo uporabna za zabave, sem se odločil, da bi ustanovil društvo, kjer bi združil prijetno s koristnim.
Na misel mi je prišlo "POČITNIŠKO DRUŠTVO", kjer bi prirejal, organiziral in nudil najem prostora za zabave.
Kar je pa bistveno...pa je to, da sem lastnik šotora 6 x 5 m močnejše konstrukcije (ne šotor, ki ga dobite v trgovinah Obi, Bauhaus in podobno) in ker je v toplem času zanimanje zanj dobro ( potencialni najem skoraj vsak drug vikend), bi žele iztržit še kaj iz tega in seveda kot društvo porabit denar, ki bi ga zaslužil s šotorom, za urejanje vikenda, itd. V glavnem ne bi se šel pridobitvene dejavnosti, ampak vlaganje pridobljenih sredstev v vikend in dejavnosti povezane z tem.

Ali bi se dalo v tej smeri razmišljat in ali je mogoče na ta način ponudit izposojo šotorja oz. najem prostora ob vikendu s šotorom? Namreč dejstvo je, da se S.P. ne izplača ker šotor oz. prostor z vikendom skoraj pol leta zaradi vremena ni v uporabi.

Lepa hvala za odgovore že v naprej.
 

vrtjelep1
Prispevkov: 3
Pridružen: 17 Feb 2015, 12:27

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a vrtjelep1 » 17 Feb 2015, 12:43

Pozdravljeni!

Trenutno sem bresposelna, prijavljena na zavodu, kjer bom do konca maja dobivala denarno nadomestilo. Potem bi rada odprla zasebni zavod varstvo otrok, ampak z varstvom bi štartala šele s septembrom. Sama bi bila ustanovitelj in direktor...ali je potrebno takoj začeti plačevati prispevke, čeprav ne bom imela nobenih prihodkov do septembra? Ali je bolje, da sem sama ustanovitelj, moja hči (18 let) pa bi bila direktor (kot dijakinji oziroma bodoči študentki ni potrebno plačevati prispevkov)? Ali se lahko sama kot ustanovitelj kasneje tudi zaposlim? V kolikor bi kdaj pri varstvu potrebovala kakšno pomoč, na kakšen način lahko za kakšno uro zaposlim študentko? Ali lahko začnem z oglaševanjem varstva oziroma zavoda še preden je uradno odprt, ali ne?

Hvala za veše odgovore!

l.p. Petra

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 18 Feb 2015, 10:45

Kot ustanoviteljica in direktorica zavoda boste plačevali prispevke po zavarovalni podlagi 040 (min. cca 380 €).

V zavodu se lahko tudi zaposlite.

Študenta lahko zaposlite preko napotnice.

Oglaševanje brez registrirane dejavnosti (pred odprtjem zavoda) ni dovoljeno.

vrtjelep1
Prispevkov: 3
Pridružen: 17 Feb 2015, 12:27

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a vrtjelep1 » 24 Feb 2015, 09:16

Pozdravljeni še enkrat!

Ali v primeru, da odpre zasebni zavod moj mož, in je obenem tudi direktor, zaposlen pa je redno v državni ustanovi, mora plačevati še dodatno kakšne prispevke, ali samo računovodstvo in vodenje stroškov banke?

V tem primeru lahko mene, ko zaključim z zavodom za zaposlovanje zaposli pod šifro 01...ali sem prav razumela?

Hvala za vaš čimhitrejši odgovor!!!!!!!

l. p. Petra

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 25 Feb 2015, 08:39

Možu v tem primeru ne bo potrebno plačevati nobenih prispevkov.

V zavodu se lahko zaposlite, tako je.
 

Charls01
Prispevkov: 2
Pridružen: 27 Mar 2015, 11:16

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Charls01 » 27 Mar 2015, 11:19

Zdravo

Pridobil sem že ogromno informacij, vendar nekatere še nimam razčiščene, zato se obračam na vas:

Ustanovitelj plačuje prispevke, če je brezposeln, če je zaposlen pa ne?

Direktor plačuje prispevke, če je brezposeln, če je zaposlen pa ne?

Ustanovitelj in direktor je lahko ista oseba?

V primeru, da je ustanovitelj in direktor ista oseba plačuje prispevke, če je brezposeln, če je zaposlen pa ne?

Ali je lahko v svetu zavoda tudi ustanovitelj in/ali direktor in kdaj je potrebno določiti (če sploh) ostale dva člana v svetu zavoda?

Ali je v strokovnem svetu lahko tudi ustanovitelj in/ali direktor in koliko oseb mora imeti strokovni svet?

Lahko ustanovitelj/direktor sam vodi zavod ali so obvezne dodatni člani in kakšen je minimum?

Zavodu zmanjka sredstev, potrebuje pa jih za nek projekt, ki bo načeloma ob zaključku povrnil te stroške. Ali jih lahko v tem primeru ustanovitelj ali direktor vloži/posodi in jih potem dobi nazaj?

Najlepša hvala za odgovore.

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 27 Mar 2015, 12:46

Če je ustanovitelj in direktor ena in ista oseba je zavarovan po zavarovalni podlagi 040 in na tej podlagi plačuje prispevke.

Ustanovitelj, samo zaradi tega, ker je ustanovitelj, ni zavezan k plačevanju prispevkov.

Če je nekdo direktor in ni hkrati ustanovitelj in opravlja samo poslovodna dela po poslovodni pogodbi, plačuje samo prispevke od prihodkov na podlagi poslovodne pogodbe, sicer je zavarovan kot občan.

Možno pa se je tudi zaposliti v zavodu, prispevki se v tem primeru obračunajo glede na plačo.

Charls01
Prispevkov: 2
Pridružen: 27 Mar 2015, 11:16

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Charls01 » 27 Mar 2015, 15:42

Če povzamem, to pomeni, da v kolikor sta poslovodna oseba in direktor različni osebi, v nobenem primeru ne plačujeta prispevkov za zavarovanje, ne glede na to ali sta zaposleni ali ne?

Poslovodna oseba in direktor je eno in isto, samo lahko si kot direktor tudi zaposlen ni pa nujno?

Ali lahko ustanovitelja in poslovodna oseba oz. direktor (nezaposlen v zavodu) prostovoljno opravljata vsa dela za zavod, brez, da bi bilo to delo na črno ?

Hvala

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 31 Mar 2015, 13:38

Poslovodna oseba, direktor je en in isti izraz za zakonitega zastopnika.

Prispevke v zavodu plačuje oseba, ki je hkrati USTANOVITELJ in ZAKONITI ZASTOPNIK (poslovodja, direktor ipd.) po zavarovalni podlagi 001.

Samo ustanovitelj, ki ni zastopnik, ne plačuje prispevkov.

Samo zastopnik, ki ni ustanovitelj, ne plačuje prispevkov. Pogoj: opravlja samo poslovodna dela po poslovodni pogodbi (za vsa izplačila preko te pogodbe se obračunajo prispevki).

Delo na črno je, če:

- podjetje opravlja dejavnost, ki ni določena v ustanovitvenem aktu, ali če nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dejavnosti, določene v ustanovitvenem aktu,
- s.p. opravlja dejavnost, ki ni vpisana v register, ali nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje te dejavnosti,
- podjetje oz. s.p. opravlja dejavnost kljub prepovedi opravljanja dejavnosti,
- tuj pravni subjekt opravlja dejavnost v Republiki Sloveniji brez registrirane podružnice ali brez predpisanega dovoljenja,
- pravni subjekt, ki ima sedež v državi članici Evropske unije, Evropskem gospodarskem prostoru ali Švicarski konfederaciji, ne opravlja dejavnosti storitev v skladu z zakonom, ki ureja storitve na notranjem trgu,
- posameznik opravlja dejavnost ali delo in ni vpisan ali nima priglašenega dela, kakor to določa ta ali drugi zakoni.

Prepovedano je tudi omogočanje dela na črno, torej dejanje, s katerim delodajalec ali posameznik sklene pogodbo ali omogoči opravljanje dela na črno eni ali več osebam, za katere ve, da opravljajo delo na črno.

Zaposlovanje na črno je, če delodajalec:

- omogoči delo posamezniku, s katerim ni sklenil pogodbe o zaposlitvi oziroma ki ga ni prijavil v obvezna socialna zavarovanja ali ga je v času trajanja delovnega razmerja odjavil iz obveznih socialnih zavarovanj,
- omogoči delo posamezniku, s katerim ni sklenil pogodbe civilnega prava, na podlagi katere se lahko opravlja delo, oziroma ki ga ni prijavil v obvezna socialna zavarovanja,
- z upokojencem ni sklenil pogodbe o opravljanju začasnega ali občasnega dela v skladu z zakonom, ki ureja trg dela,
- omogoči delo dijaku ali študentu v nasprotju s predpisi, ki urejajo občasno ali začasno delo dijakov in študentov,
- zaposli tujca ali osebo brez državljanstva v nasprotju s predpisi o zaposlovanju tujcev, ali
nezakonito zaposli državljana tretje države.

Za zaposlovanje na črno se šteje tudi, kadar posameznik zaposli posameznika, da zanj opravlja delo na črno.
 

SunDance
Prispevkov: 1
Pridružen: 27 Feb 2016, 11:52

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a SunDance » 27 Feb 2016, 12:00

Pozdravljeni,

ker se nekako ne znajdem med pravno napisanimi besedili, me zanima z natančno katerimi pridobitnimi dejavnosti se lahko ukvarja Zavod? Ali se lahko tudi z uvozom? Oziroma kam naj se obrnem za jasno pojasnilo? Za odgovor se že vnaprej zahvaljujem. Lep pozdrav


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov