Vprašanja glede društev in zavodov

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 29 Feb 2016, 12:26

Zakon o zavodih v 2. odstavku 1. člena določa:

"Zavodi so organizacije, ki se ustanovijo za opravljanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja, znanosti, kulture, športa, zdravstva, socialnega varstva, otroškega varstva, invalidskega varstva, socialnega zavarovanja ali drugih dejavnosti, če cilj opravljanja dejavnosti ni pridobivanje dobička."

Zavod bi se lahko ukvarjal tudi z uvozom, če bi bi namen opravljanja takšne dejavnosti skladen z namenom zgornjega odstavka.
 

Imperius
Prispevkov: 4
Pridružen: 08 Dec 2015, 14:27

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Imperius » 20 Apr 2016, 07:54

Pozdravljeni,

na podlagi ZPIZ-2, 16. člen - direktorju zavoda, ki hkrati ni ustanovitelj, ni potrebno plačevati prispevkov. Isto velja za ustanovitelja, ki hkrati ni poslovodna oseba.

Konkretno me zanima, če lahko katera od teh dveh oseb (ali obe) opravlja vse dejavnosti, za katere je zavod ustanovljen, kljub temu, da ni plačana (ni zaposlena in nima sklenjene nikakršne pogodbe, ki bi diktirala plačilo) in ne plačuje prispevkov? Recimo, da gre za zavod za ekološko osveščanje, ki hkrati tudi prodaja blago, skladno z namenom ustanovitve.

"Neprofitni" del:
-Ali lahko direktor ali ustanovitelj brez zaposlitve in plačevanja prispevkov osveščata javnost, skladno z namenom ustanovitve?
-Ali lahko direktor ali ustanovitelj brez zaposlitve in plačevanja prispevkov pobirata članarine, donacije?

"Profitni" del:
- Ali lahko direktor ali ustanovitelj brez zaposlitve in plačevanja prispevkov dobavljata surovine, izdelujeta izdelke in jih prodajata?

Bistvo vprašanja: ali lahko brezposelna oseba, ki je direktor (ali ustanovitelj?) zavoda, generira prilive za zavod z opravljanjem kakršnih koli potrebnih del, ter ozavešča javnost, skladno z namenom ustanovitve?

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 21 Apr 2016, 10:15

"Ali lahko brezposelna oseba, ki je direktor (ali ustanovitelj?) zavoda, generira prilive za zavod z opravljanjem kakršnih koli potrebnih del, ter ozavešča javnost, skladno z namenom ustanovitve?"

Sam menim, da ja.

Pogoj za vključitev v socialna zavarovanja in posledično plačilo prispevkov je status družbenika (oz. ustanovitelja) in hkrati poslovodne osebe.

Če pa npr. direktor (ki ni hkrati ustanovitelj) pridobiva dohodke na podlagi pogodbe o poslovodenju, potem se morajo takšni dohodki obrutiti (obračunati prispevke in akontacijo dohodnine).

Malinca
Prispevkov: 2
Pridružen: 31 Mar 2016, 19:58

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Malinca » 28 Avg 2016, 11:12

1. Kaj se zgodi s statusom študenta in pa štipendijo v primeru zavoda, ko je študent samo ustanovitelj ali pa samo direktor (torej tako ali tako ni zavezan za plačevanje prispevkov)

2. Ali na status študenta in štipendijo vpliva, da je študent eden izmed ustanoviteljev društva.

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 30 Avg 2016, 15:52

1. Študent ohrani status (lahko redno ali izredno študira, koristi študentske bonitete itd)

2. Ne.
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 30 Avg 2016, 19:08

Kar nekaj informacij o tej temi lahko najdete tudi v članku ustanovitev zavoda na našem portalu.

Strelka55
Prispevkov: 1
Pridružen: 26 Nov 2016, 14:19

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Strelka55 » 26 Nov 2016, 14:22

Pozdravljeni,

Mene zanima, če sem samo lastnik oziroma ustanovitelj zavoda, direktor, ki je zaposlen v tem zavodu, pa je nekdo drug, ali imam pravico do prejema plače od zavoda?

Hvala in lp.


barby
Prispevkov: 2
Pridružen: 06 Jan 2017, 10:50

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a barby » 06 Jan 2017, 11:03

Lepo pozdravljeni.

Razmišljam o ustanovitvi neprofitnega društva in imam nekaj vprašanj glede tega.

1. Trenutno sem prijavljena na zavodu za zaposlovanje, kjer bi rada ostala prijavljena še naprej saj si bom kljub ustanovitvi društva iskala redno zaposlitev. Ali je to mogoče?

2. Prejemam tudi socialno pomoč ali bom zaradi ustanovitve društva ostala brez pomoči? (tega si trenutno ne morem privoščiti saj jo to moj edini prihodek - živim v najemniškem stanovanju z otrokom, zato je ta del napisanega zame najpomembnejši!)

3. Z mamo in očetom bi društvo ustanovili skupaj (oba sta že upokojena) je v tem primeru boljše da sem ustanovitelj jaz ali kateri od njiju? Da ne bi morda to vplivalo na njuno pokojnino....

4. Lahko kot društvo izdajam tudi "certifikate" ljudem, ki pridejo recimo na seminar ali več dnevno delavnico za osvojeno znanje?

Že v naprej se zahvaljujem za odgovore ;)

Lp
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 06 Jan 2017, 11:55

Za tako pomembna vprašanja forum ni primerno mesto. Pridite na svetovanje.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost