Vprašanja glede društev in zavodov

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
prima
Prispevkov: 2
Pridružen: 02 Sep 2014, 08:32

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a prima » 02 Sep 2014, 08:42

Živjo,

ker v tem mesecu diplomiram in bom izgubil status študenta, sem se odločil da oprem svoj zavod. Razlog je predvsem ta, da opravljam še določene popoldanske aktivnosti in bi mi bil to lahko edini vir dohodka.

Čeprav sem začasni račun na banki (delavska hranilnica) že odprl in sem svoje akte že oviril, pa še nisem bil na sodnem registru. Ker sem zasledil določene informacije, bi raje "vrgel" teh nekaj deset evrov stran in vse praviloma ponovil od začetka, če bi s tem prišparal nekaj deset evrov vsak mesec. Zanima pa me:

1. Ustanovitelj in direktor zavoda sem sam. Glede na to, da nisem zaposlen in bom v najboljšem primeru imel status izrednega študenta (vpisal sem izredni študij, čakam še, če bom sprejet), me zanima, kakšni so moji mesečni stroški za delovanje zavoda?

2. Če bi prepričal babico kot upokojenko, da bi bila ustanoviteljica ona, direktor pa jaz sam, bi bili stroški manjši (kakšni?) V tem primeru še vedno lahko kot direktor dam naslov zavoda svoje stalno prebivališče?

3. Kako je z izplačili? Kot sem omenil, bi mi popoldansko "delo" bilo edini vir dohodka, ki bi prihajalo na račun zavoda. Bi si lahko izplačal te dohodke v obliki potnih stroškov na svoj osebni bančni račun (je morda kaka mesečna denarna omejitev?)


Najlepša hvala za odgovore.

Lp
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 02 Sep 2014, 09:11

1. Oseba, ki je samo ustanovitelj, ne plačuje nobenih prispevkov. Oseba, ki je ustanovitelj in direktor, in je zaposlena v zavodu, plačuje prispevke na podlagi del. razmerja/plače. Oseba, ki je ustanovitelj in direktor, in ni zavarovana na drugi podlagi, se mora zavarovati na podlagi 040 (minimalni prispevki cca. 301 €).

2. Spremenilo bi se, če bi dali babico za direktorja zavoda. Tako vi, kot ustanovitelj, ne bi plačevali prispevkov, vendar pa bi babici ogrozili pravico do izplačevanja pokojnine. Na koncu je najmanj smiselno, da v vašo poslovno zgodbo vključujete babico.
Vaš domači naslov je lahko poslovni naslov zavoda, boste morali pa pri ustanovitvi priložiti izjavo lastnika objekta, da vam na tem naslovu dovoli poslovanje.

3. Tudi na ta način bi si lahko izplačevali. Če pa boste imeli status, pa je opcija tudi preko študentske napotnice.

kemch
Prispevkov: 1
Pridružen: 05 Sep 2014, 19:57

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a kemch » 05 Sep 2014, 20:01

Pozdravljeni,
sem študent rednega magisterskega študija, ki dobiva državno štipendijo in bi rad ustanovil svoj zavod, ker z s.p. izgubim štipendijo in pa prispevki so previsoki glede na trenutne dohodke.

Zanima me če sem ustanovitelj in prokurist zavoda ali moram plačat kakšne prispevke in če lahko še pridobivam državno štipendijo?

Kako je s tem, da je moja mama direktorica in plačevanjem prispevkov in kako to vpliva na njen davčni razred, mama ne bo dobivala nobenih nakazil za svoje navidezno delo?

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 08 Sep 2014, 09:55

Če boste samo ustanovitelj, vam ni potrebno plačevati nobenih prispevkov.

Kot prokurist boste plačevali prispevke glede na izplačilo nagrade za prokuro.

Vaši mami se v dohodnino vštevajo le dejanski prihodki, bo pa morala kot direktorica plačevati določene prispevke.

Mandrag
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 Sep 2014, 13:15

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Mandrag » 24 Sep 2014, 13:56

Pozdravljeni,

imam vprašanja glede zasebnega zavoda.
S punco sva približno dve leti nazaj s še dvema prijateljema ustanovila zasebni zavod, ampak od takrat naprej zaradi pomanjkanja časa in sredstev nismo izvedli niti enega projekta. Zdaj pa nas, ko je volja in moč za zagon dejavnosti, težijo razna vprašanja. In sicer, da si je po novem direktor dolžan izplačevati minimalno direktorsko plačo + vsakomesečne
prispevke.
Teh stroškov, do sedaj nismo imeli, saj je zavod v stadiju mirovanja in ni bilo nobenih prilivov, tako verjetno zaradi tega nihče ni drezal v nas? Ali to drži?
Se nam bolj splača spremeniti z.zavod v društvo? Punca kot direktorica zavoda je brezposelna in mesečno opravlja delo preko avtorske pogodbe, a še zdaleč ne zasluži dovolj, da bi si lahko izplačala minimalno direktorsko plačo.
Začetni projekti še verjetno ne bodo zelo dobičkonosni, ampak je ta pravna oseba trenutno edina rešitev za kakršenkoli začetek proti smeri poslovne samostojnosti.

Resnično prosim za odgovore, nasvete in malo navigacije s strani bolj izkušenih oseb kot sem jaz sam.

Hvala in lep pozdrav!
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 29 Sep 2014, 14:55

Edina obveznost do države je plačilo prispevkov osebe, ki je hkrati ustanovitelj in poslovodna oseba (direktor). Ter seveda plačilo davka.
Niste pa obvezani si izplačevati karkoli iz računa zavoda...

Mandrag
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 Sep 2014, 13:15

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Mandrag » 13 Okt 2014, 13:30

Pa je potrebno plačevanje prispevkov četudi direktor ni samozaposlen oz. nima sklenjene poslovodne pogodbe znotraj z. zavoda? Mogoče veste koliko drugače znašajo tile prispevki? Hvala!
Lp!

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 14 Okt 2014, 07:43

Prispevkov ni potrebno plačevati, če je direktor že zavarovan na drugi podlagi. Drugače se plačujejo prispevki po podlagi 040.

16. člen ZPIZ-2: Obvezno se zavarujejo osebe, ki so družbenice ali družbeniki oziroma delničarji (v nadaljnjem besedilu: družbenik) gospodarskih družb, ustanovljenih v skladu s predpisi v Republiki Sloveniji oziroma ustanoviteljice ali ustanovitelji zavodov ter zadrug in so poslovodne osebe, če niso zavarovane na drugi podlagi.

15. člen ZZVZZ: Obvezno se zavarujejo družbeniki osebnih družb, družbeniki družb z omejeno odgovornostjo in ustanovitelji zavodov, če so družbeniki družb oziroma ustanovitelji zavodov poslovodne osebe, ki opravljajo poslovodno funkcijo kot edini ali glavni poklic.

Minimalna osnova za prispevke v letu 2014 je sicer minimalna plača (789,15 EUR), minimalni prispevki so torej v višini 301,46 EUR.

decko998
Pripravnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 22 Okt 2012, 19:49
Kraj: Celje

Re: Vprašanja glede Zavoda za zaposlovanje

OdgovorNapisal/-a decko998 » 14 Okt 2014, 11:01

Mandrag napisal/-a:Pozdravljeni,

imam vprašanja glede zasebnega zavoda.
S punco sva približno dve leti nazaj s še dvema prijateljema ustanovila zasebni zavod, ampak od takrat naprej zaradi pomanjkanja časa in sredstev nismo izvedli niti enega projekta. Zdaj pa nas, ko je volja in moč za zagon dejavnosti, težijo razna vprašanja. In sicer, da si je po novem direktor dolžan izplačevati minimalno direktorsko plačo + vsakomesečne
prispevke.
Teh stroškov, do sedaj nismo imeli, saj je zavod za zaposlovanje v stadiju mirovanja in ni bilo nobenih prilivov, tako verjetno zaradi tega nihče ni drezal v nas? Ali to drži?
Se nam bolj splača spremeniti z.zavod v društvo? Punca kot direktorica zavoda je brezposelna in mesečno opravlja delo preko avtorske pogodbe, a še zdaleč ne zasluži dovolj, da bi si lahko izplačala minimalno direktorsko plačo.
Začetni projekti še verjetno ne bodo zelo dobičkonosni, ampak je ta pravna oseba trenutno edina rešitev za kakršenkoli začetek proti smeri poslovne samostojnosti.

Resnično prosim za odgovore, nasvete in malo navigacije s strani bolj izkušenih oseb kot sem jaz sam.

Hvala in lep pozdrav!


Hvaza odgovore na zgornjo temo :) So mi kar pomagali.
Brez podpisa :)
 

kvescnmark
Prispevkov: 1
Pridružen: 14 Okt 2014, 12:08

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a kvescnmark » 14 Okt 2014, 12:14

Živjo,
super forum, bravo zanj!

Imam pa vprašanje glede zavoda, in sicer ali je lahko oseba, ki NI davčni zavezanec v SLO (sicer državljan SLO, s stalnim prebivališčem v SLO, a živeč v tujini ):
- eden od ustanoviteljev zavoda ?
- direktor zavoda ?

In pa kako so potem opredeljena pravnoposlovna razmerja, saj ni zavezan niti plačevanju prispevkov itd v SLO...

Hvala!


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov