Vprašanja glede društev in zavodov

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 19 Jun 2012, 18:44

spela12 napisal/-a:Pozdravljeni,

s prijateljico nameravava ustanoviti zavod, vendar sva ob prebiranju raznih forumov in člankov naleteli na nekaj nejasnosti.
1. Ali drži, da če sta ustanovitelja 2 ni potrebno plačevati prispevkov?
2. V zavodu se nobena od naju zaenkrat še ne bi zaposlila, zanima pa me, ali lahko v zavodu delava preko študentske napotnice (v mislih imava nekaj ur tedensko, ne poln delovni čas), glede na to, da je na začetku planiran manjši obseg dela?
3. Ali sem kot direktorica zavoda (kjer ne bom zaposlena) še vedno upravičena do državne štipendije?

Za odgovore se vam že v naprej zahvaljujem.


1. Ne. Prispevki so odvisni od vajinega statusa / zaposlenosti drugje...
2. Lahko ja.
3. To bi bilo pa treba malo preveriti. Bolj to kot, da ste direktorica je pomembno, da ste lastnica. To lahko vpliva na štipendijo.
 

spela12
Prispevkov: 3
Pridružen: 19 Jun 2012, 17:44

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a spela12 » 20 Jun 2012, 15:04

Je potem kakšna razlika pri plačevanju prispevkov, glede na to ali je ustanovitelj samo en, ali jih je več? Za kakšne prispevke pravzaprav sploh gre v najinen primeru (redni študentki, nezaposleni)?

Na koga pa se potem lahko obrnem glede štipendije?

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 20 Jun 2012, 15:06

100 evrov na mesec je prispevkov - ne glede na to koliko vas je. IN sicer za zdravstveno zavarovanje.

Kar se tiče štipendije: na tiste, ki vam jo dajejo.

spela12
Prispevkov: 3
Pridružen: 19 Jun 2012, 17:44

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a spela12 » 20 Jun 2012, 19:27

Borut najlepša hvala za hitre odgovore.

 

jure.trbic
Prispevkov: 2
Pridružen: 29 Jun 2012, 14:27

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a jure.trbic » 29 Jun 2012, 14:31

Živjo,

tudi sam imam vprašanje glede prispevkov.

Ustanovitelj zavoda bo redno zaposlena oseba, tako da njemu ni potrebno plačevati prispevkov.

Kaj pa za poslovodne osebe (direktor in strokovni vodja), ki sta sicer študenta, starejša od 26 let in si trenutno plačujeta zdravstveno zavarovanje sama (podlaga 48)?

Hvala za odgovor!

lp
Jure

Rok Kočevar
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Jun 2009, 17:06

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Rok Kočevar » 12 Jul 2012, 22:25

Še par vprašanj o zavodih, ki zavodu mladi podjetnik ne bi smele delati preveč težav:


- Je za ustanovitev zavoda še vedno potreben notar če akt o ustanovitvi napišemo sami, podpise pa overimo na upravni enoti.

-Obveznosti zavoda/ plačila prispevkov v prvem mesecu poslovanja

-Oddaja poročil v prvem mesecu in konec leta

Če mogoče kdo ve odgovore, za lažjo predstavo novopečenim ustanoviteljem.

LP ROK

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 13 Jul 2012, 15:23

Rok Kočevar napisal/-a:Še par vprašanj o zavodih, ki zavodu mladi podjetnik ne bi smele delati preveč težav:


- Je za ustanovitev zavoda še vedno potreben notar če akt o ustanovitvi napišemo sami, podpise pa overimo na upravni enoti.

-Obveznosti zavoda/ plačila prispevkov v prvem mesecu poslovanja

-Oddaja poročil v prvem mesecu in konec leta

Če mogoče kdo ve odgovore, za lažjo predstavo novopečenim ustanoviteljem.

LP ROK


Notar je nuja, 99% prepričan sm.

Poročila - samo bilance se oddaja konec leta, pa ddv, če boste zavezanci. Priporočam računovodjo za to.

Glede prispevkov: na zavod niso vezani nobeni prispevki. So pa na lastnike / poslovodne osebe. To je pa odvisno od vašega statusa.

jure.trbic
Prispevkov: 2
Pridružen: 29 Jun 2012, 14:27

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a jure.trbic » 16 Jul 2012, 13:36

Sam imam informacijo, da notar ni (več) nujen - čeprav mi notar to zatrjuje..

Ampak na Grozdu pravijo, da se da tudi sam vložit zadevo - napišeš akt, overiš na UE in vložiš na okrožno sodišče.

Pozanimaj se - http://www.grozd.eu/naslovnica/vse/

lp
Jure
 

bomboclat
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 03 Sep 2012, 19:52

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a bomboclat » 03 Sep 2012, 20:05

Pozdravljeni. Sem nov na forumu, bi ga pa zelo pohvalil, saj sem že več ur preživel pred njim z branjem koristnih informacij.

Moje vprašanje pa se nanaša na društvo. In sicer če ustanovim npr. KLUB LJUBITELJEV ____ (vstavi poljubno), me zanima, če je kakšna možnost, da si potem dobiček izplačujem? Dobiček bo od članarin, prodaje oglaševalskega prostora (naša spletna stran), ter mogoče še od prodaje kakšnega unikatnega klubskega izdelka.

Je drugače še kakšna možnost da klub ustanovim preko podjetja; s.p.-ja ali d.o.o-ja, kajti tam si potem lahko dobiček brez problema izplačujem. Samo potem nevem, kako bi se ljudje "včlanili" in plačali članarino, ker člani ne morejo postati. Mogoče kakšna ideja?


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 58 gostov