Katero obliko podjetja izbrati?

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 05 Jul 2010, 19:30

Preberite si opise podjetij ter organizacij, med katerimi lahko podjetnik izbira ko ustanavlja podjetje.

Opise si lahko preberete v področju Katero obliko podjetja izbrati.
Samostojni podjetnik (s.p.)
Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.)
Družba z neomejeno odgovornostjo (d.n.o.)
Komanditna družba (k.d.)

Opisi ostalih oblik organizacij (zavod, delniška družba, društvo, tiha družba) sledijo v naslednjih mesecih.
 

Koala
Prispevkov: 1
Pridružen: 18 Jan 2011, 11:53

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Koala » 18 Jan 2011, 12:06

Najprej upam, da sem svoja vprašanja zastavljam pod primerno temo. :)

S kolegico želiva ustanoviti storitveno podjetje. Obe sva mladi diplomantki iste stroke. Udeležili sva se že nekaj delavnic in predavanj, a nama nekaj še vedno ni jasno.

Ali je za naju edina možna izbira poslovanja d.o.o. (ker sva dve)? Problem seveda nastane pri osnovnem kapitalu. Je možno, da vsaka zase odpre svoj s.p., a vseeno delava na isti stvari? D.o.o. se verjetno lahko še vedno ustanovi kasneje, ko bodo prihodki višji.

Ali kot s.p. lahko zaposliš nekoga? Če lahko, predvidevam, da mu plačo izplačuješ iz svojega dobička, ali se morda motim?

Kaj bi nama svetovali vi?

Hvala za odgovor in lp.

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 01 Mar 2011, 23:46

Bolje d.o.o., če gre za več družbenikov. Pri dveh s.p. bi se zadeve precej zapletle. Preverite samo višino prispevkov glede na vajin status. Pri s.p. je to minimalno 285 eur mesečno trenutno, pri d.o.o., če nista študentski, nekaj čez 300.

Sicer pa lahko tudi s.p. koga zaposli...

grizl
Prispevkov: 4
Pridružen: 25 Feb 2011, 19:54

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a grizl » 03 Mar 2011, 16:32

Pozdravljeni, odličen forum, kar nekaj koristnih informacij sem že našel, imam pa še par konkretnih vprašanj.

Oba z ženo sva sicer zaposlena za nedoločen čas, vendar ne veva koliko časa bo to še trajalo, občasno pa se ukvarjava s slovenskim "nacionalnim športom" :lol: .Sedaj pa želiva ustanoviti podjetje (doo,sp?) in počasi širiti dejavnost s katero se ukvarjava ter v primeru, da bo dela dovolj, bi se vsaj eden od naju redno zaposlil v podjetju. Gre predvsem za storitvene dejavnosti, ne (pomoč na domu, trgovina z lesom....).

Kakšno obliko podjetja nama predlagate, da bi bilo rednih mesečnih dajatev čim manj, vsaj do zaposlitve enega od naju v podjetju?

Že vnaprej hvala za odgovor.

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 04 Mar 2011, 22:49

Pri popoldanskem s.p. denimo imata, dokler staše zaposlena, samo 35 evrov prispevkov na mesec. Je pa s.p. enoosebni, torej ima samo en partner vse lastništvo. Tudi obdavčitev je tu precej ugodna, po dohodninski lestvici.

Druga opcija je d.o.o. - mislim, da v tem primeru, ko sta oba zaposlena drugje ni prispevkov. Sta pa tu lahko oba lastnika, vsaj eden je dobro da je poslovodja, da se lahko uveljavlja stroške na podjetje.
 

Ekonomist
Prispevkov: 3
Pridružen: 21 Feb 2008, 16:20

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Ekonomist » 19 Apr 2011, 00:32

Jaz imam dodatno vprašanje.

Predpostavimo, da bo imel nekdo recimo X000€ prihodkov, 0€ odhodkov in se odloča med SPjem in biti zaposlen v svojem D.o.o.
- Kot SP mora plačati "Prispevke za socialno varnost" + "Akontacijo dohodnine"
- Če se zaposli v DOO pa mora poleg tega plačati še "Prispevke na bruto plačo".

V tem primeru se mu precej bolj splača biti SP ali pa se motim?

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 19 Apr 2011, 10:01

Izračun ni tako enostaven. Načeloma je s.p. do kar nekaj dobička bolj ugoden. Po drugi strani je pa res tudi to, da na primer "plača" pri s.p.ju ne gre v stroške... tako da bi za točen izračun potrebovali več podatkov.

Oglasite se enkrat pri nas, pa naredimo izračun:
http://mladipodjetnik.si/novice-in-dogo ... podjetja-2

Duleonni
Prispevkov: 1
Pridružen: 19 Jan 2013, 14:37

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Duleonni » 19 Jan 2013, 14:42

Pozdravljeni

Sem nov na forumu, in upam da sprašujem v pravi temi.

Moja vizija je, da uvozim neko stvar iz druge evropske države, in potem to stvar tukaj prodam.
Ker so kupci vnaprej znani, oz delam po naročilu, bi potjetje imel odprto dokler tega posla ne izvedem, kar bi trajalo nekje dva meseca. Nato bi potjetje zaprl.

Zanima me, katero obliko naj izberem, in če je sploh možno odpreti podjetje za določen čas?

Hvala za odgovor.

Lp, Duleonni

Grega12
Rookie
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 Jan 2011, 20:32

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Grega12 » 19 Jan 2013, 15:13

Veliko je odvisno od tega, koliko dobička se bo ob tem ustvarilo. Če bo tega več, je boljša oblika d.o.o., ker je dobiček manj obdavčen!
Je pa tako, vi odprete d.o.o., izvedete ta posel in potem podjetje zaprete. druge opcije tukaj ni.
Če boste potrebovali pomoč pri odpiranju d.o.o.-ja oz. vam je aktualna možnost, da bi odprli d.o.o. za katerega ne potrebujete 7.500€, mi sporočite, saj se v našem podjetju ukvarjamo ravno s takšnimi primeri. V 2 dneh se da kupiti podjetje, za katerega ne boste potrebovali 7.500 osnovnega kapitala, enostavno izvedete posel in potem ko boste želeli, podjetje zaprete!
Lep pozdrav
 

yxcvb
Prispevkov: 1
Pridružen: 14 Feb 2013, 14:31

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a yxcvb » 14 Feb 2013, 14:40

Pozdravljeni
Sem študent in imam namen odpreti podjetje, kjer bi se ukvarjal s prodajo preko spleta.
Ker študentskega s.p.-ja več ni možno ustanoviti me zanima, katera oblika podjetja bi bila najbolj primerna, da bi imel čim nižje mesečne stroške/prispevke
Glede tega me predvsem zanima, kakšne mesečne stroške bi imel v primeru s.p.-ja in d.o.o.-ja (začetni vložek ne bi bil problem) in kaj bi bilo z vidika stroškov bolje; s.p., enoosebni ali večosebni (bi vključil enega starša) d.o.o.

Hvala za odgovor v naprej


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov