Katero obliko podjetja izbrati?

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 13 Nov 2014, 13:37

Študentski s.p. ne obstaja več.

Popoldanski s.p. lahko odprejo samo tisti, ki so že redno zaposleni za polni delovni čas.

D.o.o. je za vas najbrž zaenkrat predrag, saj potrebujete zanj 7.500 € ustanovnega kapitala. Obstaja tudi možnost nakupa že odprtega podjetja, kjer dolg, ki izvira iz ustanovnega kapitala, obstaja v obliki posojilne pogodbe, med vami kot posojilojemalcem in družbo kot posojilodajalcem. Vendar je pri takem nakupu treba biti previden.

Za vas bi bila najbolj primerna oblika s.p. Odprtje je brezplačno. Mesečni stroški so cca 222 € prispevkov, vodenje TRR računa, morebitno računovodstvo. Obdavčitev pa odvisna, ali bi se odločili za normirane odhodke ali dejanske.

Obstaja tudi možnost odprtja zavoda, ki pa je v osnovi nepridobiten. Tudi prispevki so v zavodu dokaj visoki, sploh v primeru, če bi bili hkrati poslovodja in ustanovitelj.

Lepo vabljeni na MP svetovanje, kjer vam bomo zadevo še bolj podrobno razložili.
 

Spider
Rookie
Prispevkov: 15
Pridružen: 31 Jul 2014, 18:23

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Spider » 10 Dec 2014, 13:49

Spoštovani,

V popoldanskem času se ukvarjam z svetovanjem in storitvami, za katere sem do sedaj zaračunaval s pomočjo študentskih napotnic. Z zaključkom študija sem se zaposlil v nekem podjetju za polni delovni čas. V popoldanskih urah še vedno opravljam lastne dejavnosti, vendar sedaj za njih ne morem izstavljati napotnic.

Razmišljam o odprtju podjetja. Zaradi "resnosti" ter odgovornosti sem razmišljal o odprtju družbe z omejeno odgovornostjo (za razliko od s.p. mi tukaj tudi ni treba plačevati prispevkov). Razmišljam o enoosebnem d.o.o. Glede na to da sem že zaposlen se v podjetju nebi zaposlil, bil bi le lastnik podjetja.

Ali mi priporočate kakšno drugo obliko namesto d.o.o.? ali so tu prisotni še kakšni drugi stroški poleg računovodstva? (na forumu sem bral kako je ena teta morala plačat zavarovanje, kljub temu da ni bila zaposlena v lastni firmi??).

namen firme je torej izstavljanje računov (na leto računam približno 10.000 eur prihodkov).

normiran s.p. je verjetno najboljši glede izplačevanja dobička in drugih ugodnosti, vendar ne želim biti osebno odgovoren, prav tako potrebujem resnost firme, saj bom sodeloval z večjimi tujimi podjetji.


Za pomoč se vam že vnaprej lepo zahvaljujem,

Spider
Rookie
Prispevkov: 15
Pridružen: 31 Jul 2014, 18:23

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Spider » 20 Dec 2014, 20:17

odprl sem enoosebni d.o.o.
stroške obračunavam kot normiranec.
Srečno novo leto! :)

blondberry
Pripravnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 13 Nov 2014, 12:07

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a blondberry » 05 Jan 2015, 21:21

Spider,
prosim, če bi prebral moj post eno stran nazaj in presodil, če lahko jaz naredim isto. :) Še vedno nisem našla pametnega odgovora na to vprašanje...

Spider
Rookie
Prispevkov: 15
Pridružen: 31 Jul 2014, 18:23

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Spider » 06 Jan 2015, 09:00

ne moreš odpreti popoldanca. lahko pa odpreš običajni sp, doo, ...
z odpiranjem podjetja izgubiš nemalo ugodnosti kot študent zato priporočam da podjetje odpre nekdo od tvojih staršev, brat, ... s tem boš imela pravno obliko za poslovanje, še vedno pa boš delala preko napotnic oziroma denar spravljala na varno v kakšni drugi obliki.

več na zs
 

KatWilson
Rookie
Prispevkov: 12
Pridružen: 08 Jan 2015, 13:32

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a KatWilson » 15 Jan 2015, 13:00

Imam vprašanje.
Rada bi odprla podjetje, vendar nisem prepričana ali naj začnem z s.p. ali d.o.o.
S.P je sicer v štartu bolj poceni, vendar bi imela z d.o.o. kasneje več prednosti (glede na to kaj bom počela).
Torej, recimo da sedaj odprem s.p. in potem po kakem letu bom imela več dobička in bi se mi bolj splačal d.o.o., a je nujno, da prenesem s.p. na d.o.o.?
Ali lahko preprosto zaprem s.p. in odprem d.o.o.?
Rada bi vedela če je način, kako se znebim notarskih stroškov in sploh vse te nebodi-je-treba birokracije... So kakšni pogoji, omejitve?
Pa seveda, kaj se upošteva -kakšne stroške-pri notarskem prenosu, če je ta neizogiben?

Hvala :)

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 15 Jan 2015, 14:16

Lahko zaprete s.p. in odprete d.o.o., ni ovir, da tega ne bi smeli storiti. Lahko pa s.p. preoblikujete v d.o.o. - slednje je lahko z davčnega vidika bolj ugodno in enostavneje. Seveda pa odvisno od več faktorjev - osnovna sredstva, zaloge itd.

Mandrag
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 Sep 2014, 13:15

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Mandrag » 20 Jan 2015, 16:05

Pozdravljeni,
mogoče kdo ve kakšno must know informacijo glede Zadrug, npr. kakšni so stroški ustanovitve,
kakšne obveznosti ima direktor do države (plačevanje prispevkov) ter ali je mogoče zasebni zavod preoblikovati
v zadrugo?
Hvala in lep pozdrav vsem!

KatWilson
Rookie
Prispevkov: 12
Pridružen: 08 Jan 2015, 13:32

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a KatWilson » 20 Jan 2015, 16:50

Ja, Mandrag mene tut zanima zadružništvo.

Kje si lahko več o tem preberem?
 

Mandrag
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 Sep 2014, 13:15

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Mandrag » 20 Jan 2015, 16:57

Osnovne informacije lahko nagrabiš tukaj; http://www.zadruzna-zveza.si/


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov