Ali je obvezno za s.p. skleniti pogodbo s Komunalo?

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Grigur
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 Avg 2015, 12:36

Ali je obvezno za s.p. skleniti pogodbo s Komunalo?

OdgovorNapisal/-a Grigur » 04 Avg 2015, 13:25

Pozdravljeni,

pred enim mesecem sem odprl popoldanski s.p. (popoldanski ker sem zaposlen nekje drugje), sedež podjetja imam registriran v mojem stanovanju, v katerem tudi živim. Danes so poklicali iz Komunale Koper in so rekli, da sem moral skleniti z nimi pogodbo v 8 dneh po ustanovitvi podjetja. Pravijo, da to je tako po celi Sloveniji, jaz pa prvič slišim o tem in tudi nič o tem nisem najdel na spletu. Danes bodo poslali pogodbo in jo moram čimprej podpisati. Ker s.p. je v stanovanju, so rekli da bodo zaračunali minimalni znesek, to je 15€ na mesec.

Ali vsi samostojni podjetniki imate pogodbo s Komunalo??? Prebral sem več člankov o fiksnih stroških s.p. (prispevki, poslovni račun), vendar nikjer nisem videl informacijo o obveznih stroških za komunalo.
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Ali je obvezno za s.p. skleniti pogodbo s Komunalo?

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 04 Avg 2015, 15:34

Glejte 23. člen in 56. člen Odloka o ravnanju s komunalnimi odpadki.

23. člen

(pogodbe o ravnanju s komunalnimi odpadki)

(1) Uporabniki – pravne osebe, samostojni podjetniki ali posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost (v nadaljevanju: pogodbeni partnerji), morajo z izvajalcem skleniti pogodbo o ravnanju s komunalnimi odpadki. Navedene osebe morajo pogodbo skleniti pred pričetkom poslovanja.

(2) V primeru, da iz kakršnegakoli razloga pogodba ni sklenjena pred pričetkom poslovanja so uporabniki iz prejšnjega odstavka do sklenitve pogodbe obvezni plačevati storitve na podlagi obračuna, ki ga izda izvajalec na podlagi tega odloka in pravilnika.

56. člen

(kršitve uporabnikov)

(1) Z globo 1.000 EUR se za prekršek kaznuje uporabnik – pravna oseba:

1. če se ne vključi v odvoz odpadkov oziroma ne sklene pogodbe za ravnanje z odpadki (23. člen)...

Sam se nisem poglobil v sam odlok. Se mi zdi pa nenavadno, da če plačujete komunalni prispevek kot lastnik stanovanja, da bi mogli plačevati še enkrat kot s.p.

Grigur
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 Avg 2015, 12:36

Re: Ali je obvezno za s.p. skleniti pogodbo s Komunalo?

OdgovorNapisal/-a Grigur » 04 Avg 2015, 15:51

Nejc, hvala! Torej moram plačati, drugače kazen.
Če se pojavijo še par takih kot je komunala, je že brez veze da imam ta s.p. in ga bom zaprl. :(

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Ali je obvezno za s.p. skleniti pogodbo s Komunalo?

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 05 Avg 2015, 13:54

Posredujem še odgovor s strani Komunale Koper:

"Osrednja predpisa, ki urejata področje izvajanja obvezne lokalne gospodarske javne službe na področju ravnanja s komunalnimi odpadki v Mestni občini Koper sta Odlok o ravnanju s komunalnimi odpadki (Ur. l. RS 106/2012 in Ur. l. RS 95/2014, v nadaljevanju: Odlok) ter Pravilnik o tarifnem sistemu za obračun storitev javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki (Ur. l. RS 111/2013, v nadaljevanju: Pravilnik).

Skladno z Odlokom je "povzročitelj odpadkov" vsaka fizična in pravna oseba ali druga organizacija, ki deluje na območju občine, ki je lastnik, najemnik, uporabnik ali upravljavec stanovanjskih, poslovnih ali industrijskih in drugih objektov in prostorov na območju občine, ne glede na to, ali stalno, začasno, ali občasno uporablja te objekte oz. prostore. V sistem ravnanja z odpadki so se dolžni vključiti vsi povzročitelji odpadkov na območju občine in so ti obvezni uporabniki storitev javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki.

Sklepamo, da je samostojni podjetnik, ki se je z vprašanjem obrnil na vas, iz tega razloga dobil naše obvestilo o obvezni prijavi. Res pa je, da so določeni samostojni podjetniki prijavljeni na domačem naslovu, kjer že plačujejo za storitve ravnanja z odpadki kot člani gospodinjstva. V teh primerih in v kolikor se ugotovi, da je samostojni podjetnik, ki je prijavljen na istem naslovu in v istih prostorih (stanovanje ali stanovanjska hiša) nima posebnih poslovnih prostorov ter s svojo dejavnostjo ne povzroča dodatne oz. povečane količine komunalnih odpadkov, ni razloga za dodatno obremenitev iz tega naslova. To pa je treba ugotoviti v vsakem posameznem primeru posebej, na podlagi podatkov, ki jih posreduje sam uporabnik in po preučitvi vseh okoliščin s strani izvajalca javne službe."

Grigur
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 Avg 2015, 12:36

Re: Ali je obvezno za s.p. skleniti pogodbo s Komunalo?

OdgovorNapisal/-a Grigur » 05 Avg 2015, 14:53

To je že precej boljše, bom poskusil dokazati jim, da s mojo dejavnostjo ne povzročam dodatne odpadke.
Najlepša hvala za pomoč!
 


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov