USTANOVITEV SPLETNE TRGOVINE KOT DRUŠTVO?

iborla
Prispevkov: 2
Pridružen: 21 Okt 2010, 09:48

USTANOVITEV SPLETNE TRGOVINE KOT DRUŠTVO?

OdgovorNapisal/-a iborla » 21 Okt 2010, 09:56

Pozdravljeni!
Sem redno zaposlena v podjetju, prav tako sem tudi podiplomska študentka.
Želim si ustanoviti spletno trgovino, kjer bi prodajala izdelke izbranih slovenskih oblikovalcev. Zanima me:
1. kaj vse potrebuješ za ustanovitev spletne trgovine
2. kakšni so začetni in nadaljni stroški
3. ali lahko odpreš Splet.Trg. v primeru da imaš registrirano društvo (ne s.p. ali pop.obrt)
4. ali lahko imaš spletno trgovino če si član OZS oz. imaš naziv umetnik domače umetnostne obrti (kar imam) in so str. registracije, računovodstva, ... nižji
Žal ne vem na koga naj se obrnem, tako da so vse informacije zelo dobrodošle. Zanima me predvsem opcija registracije st kot društvo ali kot domača um.obrt.

Ža vnaprej se vam zahvaljujem za podane odgovore.
LP, iborla
 

maastermedia
Pripravnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 22 Okt 2010, 11:21

Re: USTANOVITEV SPLETNE TRGOVINE KOT DRUŠTVO?

OdgovorNapisal/-a maastermedia » 22 Okt 2010, 11:51

1.) Obvezno za odprtje:
- podjetje z vsem kar pride zraven (TRR ...), da se lahko izdaja račune, prejema finance
- ustrezna izobrazba, ki zavisi od vrste trgovine (4-letna srednja šola oz. ustrezno znanje in izobrazba pri trgovinah, kjer je stik s strankami)
- splošno poznavanje področja (zakon o varstvu potrošnikov, upravljanje s financami, ...)
Več informacij piše v t.i. Zakonu o trgovini in v pravilniku o minimalni stopnji izobrazbe oseb, ki opravljajo trgovinsko dejavnost:
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r06/predpis_PRAV3326.html


2.) Stroški:
- stroški poslovanja (TRR, papirji, oprema, pošta, prispevki s.p., davki)
- skladiščenje
- spletna trgovina (izdelava, gostovanje, vzdrževanje)
- nabava izdelkov

3.) Tehnično gledano lahko, vendar društvo je oblika organizacije neprofitne narave. V Sloveniji je sicer kar nekaj primerov "profitnih" društev, vendar to pravzaprav ni v skladju s pravili in zakoni.

4.) Kot član OZS si lahko, vendar je potrebno imeti neko obliko podjetja - d.o.o., s.p., d.n.o., ...

Lp.

iborla
Prispevkov: 2
Pridružen: 21 Okt 2010, 09:48

Re: USTANOVITEV SPLETNE TRGOVINE KOT DRUŠTVO?

OdgovorNapisal/-a iborla » 22 Okt 2010, 14:55

3. točno to! kako je lahko potem vse skupaj LEGALNO (izključimo dejstvo da je v slo. mogoče vse - meni verjetno to ne bi bilo omogočeno)... skratka - predvidevam, da bi tovrstna društva že bila kaznova s strani pristojnih in bi s tovrstnimi dejavnostmi morala prekiniti. Tako da mi tukaj ni popolnoma jasno kako je to mogoče.

4.Morda nisem bila dovolj natančna - pri OZS imam status oz. naziv umetnik domače in umetnostne obrti, kar mi omogoča, da prodajam (predvidevam da svoje) izdelke, ki imajo naziv A&C pod določenimi ugodnostmi, ena takšnih je tudi ta, da lahko mesečno zaslužim določeno vsoto (ne vem točno kolikšna je) brez ddv in nimam str. računovodstva. To pomeni, da moram za vsak izd. posebej ta naziv tudi prejeti. Kako je torej v primeru, da ne bi prodajala le tovrstnih izd. Ali obstoja možnost kombiniranja? npr. svoje izd. ali izd. drugih z nazivom A&C in na drugi strani izd. drugih avtorjev, ki tovrstnega naziva nimajo?
Osebno se mi zdi zelo vabljiva opcija društva...kajti tukaj bi lahko bilo zajeo vse.

Hvala za odgovor in LP

maastermedia
Pripravnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 22 Okt 2010, 11:21

Re: USTANOVITEV SPLETNE TRGOVINE KOT DRUŠTVO?

OdgovorNapisal/-a maastermedia » 27 Okt 2010, 10:43

Aha, gre potem za posebne umetnostne izdelke. To malo spremeni zadevo, vendar kar se društva tiče verjamem da praksa ni enaka teoriji, ampak vseeno.

Največ dilem je napisanih kar v zakonu o društvih:
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r02/predpis_ZAKO4242.html

V ZDru jasno piše:
Namen ustanovitve in delovanja društva ni pridobivanje dobička. Presežke prihodkov nad odhodki iz vseh dejavnosti in drugih virov društvo trajno namenja za uresničevanje svojega namena in ciljev in jih ne deli med člane.


Prav tako ni dovoljeno ustanoviti društva, katerega namen je ustvarjanje dobička ali društva, katerega izključna dejavnost je pridobitna dejavnost, niti ni dovoljeno delovanje takšnega društva.


Ampak težko sodim, ker nisem strokovnjak na tem področju.

Lp.

sportnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 21 Avg 2014, 16:37

Re: USTANOVITEV SPLETNE TRGOVINE KOT DRUŠTVO?

OdgovorNapisal/-a sportnik » 21 Avg 2014, 17:50

Pozdravljeni,

si bom kar sposodil temo, da ne bom odpiral nove.

V društvu bi želeli "odpreti" spletno trgovino v kateri bi prodajali naše izdelke, društvene izdelke, se pravi, da bi ta pridobitna dejavnost dopolnjevala nepridobitno in tako pomagala k doseganju ciljev in namenom društva, ki so opredeljeni v statutu.

Skladno z ZDru imamo te dejavnosti opredeljene v statutu.

Predvsem me zanima kako je s prostorom, oz. opravljanjem trgovinske dejavnosti v društvenih prostorih in vse ostalo kar definira "Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih za opravljanje trgovinske dejavnosti" - ZT.

Tu so potem še ZEPT in ZVPot, OZ, ki jih moramo upoštevati pri podajanju prodajne vsebine in stiku s potrošniki, kupci.

Predvsem me zanima katere minimalne zahteve moramo izpolniti, da ne bomo kaznovani v primeru, da:
-a- postavimo spletno trgovino
-b- spletno + fizično trgovinico v društvenih prostorih

Če ima kdo primere "step-by-step" iz prakse, bi bil zelo vesel.

Hvala
 


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov