Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vprašanja?

iDenis
Prispevkov: 4
Pridružen: 23 Apr 2014, 10:30

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a iDenis » 23 Apr 2014, 10:35

Pozdravljeni,

1. Sem pred odprtjem S.P.-ja in sem še študent (2. letnik magistrskega študija). Ker sem še študent me zanima ali sploh lahko odprem popoldanski S.P. in kakšni so postopki? Glede na izjave na forumu mislim da (več od 1.1.2013) ne?

2. Na vašem portalu, kjer je tema o oprostitvi prispekov (http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko ... u-podjetja) so spodaj navedeni odgovori na pogosta vprašanja. Kot prvo vprašanje in odgovor na njega me zanima ali so podatki resnični, torej ali ne velja delna oprostitev na prispevke, če se odprem študentski S.P.? Kako je potem npr. s tem, da če recimo odprem (študentski) S.P. julija in potem vzamem oktobra polni S.P., saj mislim do tedaj magistrirat? (Delno se vprašanje nanaša na 3. točko spodaj)

3. Kopiram tudi tretje vprašanje in odgovor na vašem forumu o prispevkih:
Vprašanje: Po 1.7.2013 sem odprl popoldanski s.p. Sedaj bi ga preoblikoval v polni s.p. Sem upravičen do delne oprostitve prispevkov?
Odgovor: Koriščenje te vrste olajšave je mogoča, vendar le dokler od ustanovitve podjetja ne pretečeta dve leti. Primer: S 1.7.2013 ste odprli popoldanski s.p. S 1.8.2013 ste ga preoblikovali v polni s.p.. Delna oprostitev prispevkov za vas velja še 23 mesecev.

-> Ali to pomeni da če npr. odprem (študentski) S.P. julija in potem polni S.P. oktobra to pomeni da sem od oktobra opravičen do delne oprostitve prispevkov ali že od začetka? Tukaj se na vašem forumu in portalu mnenja razlikujejo in bi vas prosil če mi nekdo natančno pove kako je s temi prispevki za študentski S.P. glede delne oprostitve prispevkov.


​Hvala vam za odgovore in lep pozdrav
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 23 Apr 2014, 12:07

T.i. študentski s.p. ne obstaja več, saj je bil 1.1.2013 ukinjen (po uveljavitvi ZPIZ-2).

Nekaj drugega je popoldanski s.p. - tega lahko odprete v kolikor ste že drugje zaposleni.

iDenis
Prispevkov: 4
Pridružen: 23 Apr 2014, 10:30

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a iDenis » 23 Apr 2014, 12:19

Nisem nikjer zaposlen, saj sem napisal da sem še študent. Torej rad bi odprl S.P. in me zanima kakšno obliko lahko odprem? Ali lahko odprem polni S.P. čeprav sem študent in potem koristim oprostitve prispevkov?

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 23 Apr 2014, 13:25

Lahko odprete s.p., tudi delno oprostitev prispevkov lahko koristite, vendar pa izgubite nekatere bonitete, ki izhajajo iz statusa študenta.

iDenis
Prispevkov: 4
Pridružen: 23 Apr 2014, 10:30

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a iDenis » 23 Apr 2014, 13:51

No super hvala, to me je zanimalo. Vem pa, da izgubim praktično vse bonitete in ugodnosti.
Torej potemtakem lahko odprem samo polni S.P.

Lep pozdrav,

Denis
 

voyocelje
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 Apr 2014, 22:11

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a voyocelje » 30 Apr 2014, 07:05

Registrirano imam dejavnost 32.990 Drugje nerazvršcene predelovalne dejavnosti sem spada proizvodnja raznih izdelkov, proizvodnjo in prodajo teh izdelkov opravljam doma. Zanima me pa če lahko vzamem v najem recimo še nek poslovni prostor za prodajo teh izdelkov in kakšna soglasja ali dovoljenja bi potreboval?

Hvala za pomoč


voyocelje
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 Apr 2014, 22:11

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a voyocelje » 30 Apr 2014, 14:16

Ja prodajali bi se samo moji artikli.

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 30 Apr 2014, 16:08

Posebnega dovoljenja, v kolikor ne boste prodajali živil, kakšnih kemijskih, farmacevtskih ali medicinskih produktov.

Potrebujete pa za fizično trgovino minimalno izobrazbo (oziroma morate zaposliti nekoga, ki izpolnjuje ta pogoj):

Trgovinsko dejavnost ureja Zakon o trgovini (Uradni list RS, št.24/08), ki med pogoji za opravljanje te dejavnosti določa tudi minimalno stopnjo izobrazbe, ki je podrobneje opredeljena v Pravilniku o minimalni stopnji izobrazbe za opravljanje trgovinske dejavnosti (Uradni list RS, št 4/2010). Pravilnik določa minimalno stopnjo izobrazbe za prodajalca in trgovskega poslovodjo in tudi določa tipična dela, ki so značilna za opravljanje teh dveh poklicev.
Kdo je lahko trgovski poslovodja

Trgovski poslovodja je oseba, ki vodi trgovsko poslovanje s strokovnim urejanjem poslovnih in delovnih postopkov nabave, skladiščenja, priprave in prodaje. Zaradi navedenih nalog mora ta dela opravljati oseba, ki ima ustrezno izobrazbo, zato mora trgovec v primeru, da nima s pravilnikom predpisane izobrazbe zagotoviti, da bo ta dela opravljal nekdo drug, ki izpolnjuje pogoje. V pravilniku ni izrecno določeno, v kakšnem delovnem razmerju mora biti oseba, ki opravlja dela poslovodje niti koliko ur na dan mora biti ta oseba prisotna, saj je od samega delovnega procesa in obratovanja prodajalne odvisno, koliko ur na dan oziroma na mesec je potrebna prisotnost poslovodje.
Glede na zgoraj navedeno lahko podjetnik sam presodi, za koliko ur in s kakšno pogodbo bo zaposlil poslovodjo z ustrezno izobrazbo v svoji prodajalni.

V primeru spletne trgovine zadošča minimalna izobrazba srednje poklicne šole.
 

voyocelje
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 Apr 2014, 22:11

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a voyocelje » 01 Maj 2014, 21:43

To je res ja.. To pa zna potem biti problem, ne vem pa recimo zakaj pa pod mojo dejavnost dopušča zakon da lahko imam proizvodnjo in prodajo svojih izdelkov z minimalnimi zahtevami oziroma sploh ni problem odpreti firmo in delati to. Kaj pa recimo nekdo ki pa potem prodaja po različnih sejmih in tržnicah tudi nimajo verjetno potrebne izobrazbe? Sicer pa kdo se pa lahko najde in mi zateži glede tega če imam nek lokal in prodajam? Sedaj kjer imam sedež firme in proizvodnjo imam tudi prodajo pa še ni bilo problemov pa sem že imel inšpektorje (davčna ,carina) sedaj pa hočem še samo en manjši lokal še dodatno zraven.
Hvala za pomoč


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov