Odkup in najem samopostrežne avtopralnice

Prostor za vpisovanje idej, poslovnih priložnosti ter izmenjavo idej. Oglasi niso poslovne priložnosti.
SamoK13
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 Avg 2011, 22:18

Odkup in najem samopostrežne avtopralnice

OdgovorNapisal/-a SamoK13 » 02 Avg 2011, 22:40

Kot prvo, bi želel, da se tema prestavi v ustezen podforum, saj sam zaradi omejene uporabe foruma, kot nov član, tega ne morem. Hvala!


Ponudila se mi je poslovna priložnost, za odkup obstoječe samopostežne avtopralnice, pravzaprav gre samo za opremo, prostori so od drugega lastnike in je potrebno placevati najemnino.

Odkupna cena opreme je cca 35.000€ brez DDVja.

Kot prvo naj omenim, da sem na poslovnem področju popoln začetnik in prav iz tega naslova se obračam na Vas, da mi pri morebitnem odkupu pomagate z nasveti.

Kot prvi dvom se mi je pojavil, ko me je lastnik sam obiskal, ter mi ponudil pralnico za odkup. Kasneje, me je še večkrat poklical, kako sem se odločil. Lahko, da se motim, ampak zdi se mi, da me zaradi let in neizkušenosti, želi prevarati, morebiti pri previsoki ceni opreme, morebiti je v odzadju, da se more izseliti.. nevem, vzrok za prodajo mi je navedel, kot gradnja vecje samopostrezne pralnice z gostilno, ter, da je investicija preko pol milijona € in potrebuje denar.

Da se vrnemo k obstojeci SP pralnici, ki je za odkup oz. njena oprema.. Prodajalec, zagotavlja, da so vsi tekoci stroski cca 2000€, prihodki pa minimalno 3500€.. Na tej točki, me zanima, ce je mozno to preverit? belanco poslovanja? je v poslovnem bontonu, da se to od lastnika oz. prodajalca zahteva?
Kot drugo mi je ze poslal popis opreme, ter ze preverjam njeno priblizno vrednost, upostevajoc amortizacisjko dobo, ki je 10let.
Pravtako, bi bilo verjetno pametno preverit, kako je s tem pri lastniku objekta, kjer se pralnica nahaja, da ni v planu, kaksna druga namembnost in mora zato zakljuciti zadevo.

Za potrditev nakupa zahteva tudi aro v visini 5000€ brez DDVja, je to praksa?

Vglavnem, kakrsen koli nasvet, predlog, izkusnja bo dobrodosla! Sam imam 24let in se nocem zaradi neizkusenosti in prenaglosti zapufat za nadaljnih 10let!

Hvala.
 

novinec
Vodja oddelka
Prispevkov: 677
Pridružen: 20 Jan 2011, 18:39

Re: Odkup in najem samopostrežne avtopralnice

OdgovorNapisal/-a novinec » 03 Avg 2011, 22:45

Bom jaz prvi z kakšnim mnenjem !!
Zadeva mi najbolj ne diši. Zato imam več razlogov:
-če nekdo investira pol milijona evrov ga teh 35.000 ne bo rešilo. Danes nobeden ne prodaja stvari, ki dobro gre(razen za pretirano ceno).
-pri vsaki takšni prodaji ti mora lastnik pokazati vse papirje, vse prejete račune. Za vse, najemnino, elektriko , vodo......ne da je to v bontonu, to je normalno v poslovnem svetu. Idi k njegovemu računovodstvu. Bilance so bolj tako. Se da kaj skriti.
-mora ti pokazati tudi incom, torej prihodke. Če se bo izgovarjal, da precej pokasira na črno, preveri če je to sploh možno. Pa sedi tam cel dan kakih par dni pa preštej promet.
-naj ti pokaže obratovalno dovoljenje. Na njem je datum, do kdaj velja. Pa idi na enoto, ki ga je izdala in vprašaj, če so kakšni zadržki z podaljšanjem. Lahko je eventuelno kakšna zaostritev ekoloških pogojev zaradi odtekanja vode oz. olja. Mislim, da morajo imeti vse avtopralnice lovilce maščob.
-naj ti pokaže najemno pogodbo; zraven višine najemnine preveri, do kdaj velja? Kaj če lastnik nima namena podaljšati najema?
-kar se tiče številk, pri 3.500 Eur prometa moraš verjetno odšteti DDV. Dobiš precej manjšo cifro. Neke rentabilnosti tu jaz ne vidim. Kaj pa strošek dela??
-ari bi se jaz v takšnem primeru zelo izogibal, če nima čistih namenov, se pravi da ti da prave informacije o čisto vsem mu ne bi dal nič. Ara se da, ko se odločiš za posel pa rabiš še recimo nek čas, da urediš financiranje. Pa ne bi rad, da ti posla kdo spelje.
-kar se tiče cene opreme je zadeva relativna.Če ugotoviš, da zadeva laufa (kar po mojem ne, bi se upal iti stavit) pač plačaš zanjo malo višjo ceno. Lahko pa naslednji dan začneš poslovati.Danes se stvari prodajajo v poslu glede na to, kakšen promet ustvarjajo, ne pa po njihovi nabavni ceni pred leti.
Sem kar obširno napisal. Zadeva mi ne diši, sploh če se gre tip neke skrivalnice.
Poznam par takšnih primerov, kot si sam napisal. So bili ljudje preveč lahkomiselni in zaletavi, pa še zdaj odplačujejo za to.
Upam, da ti je kaj pomagalo, če še kaj želiš izvedeti, se javi.

dejanxx
Vodja projektov
Prispevkov: 123
Pridružen: 26 Maj 2011, 12:51
Kontakt:

Re: Odkup in najem samopostrežne avtopralnice

OdgovorNapisal/-a dejanxx » 03 Avg 2011, 23:43

Živjo

Še jaz kakšno besedo ali dve :)

Kot prvo. Zdevo premisli realno, brez vmešavanja čustev. Meni to (ravno tako pri 24ih) ni uspelo, sem bil preveč naiven, ves naspidiran nad odličnostjo posla, potem še malo naiven dve leti kasneje, ko sem stvar prodajal, rezultat je pa osebni stečaj za slabih 150.000, ki pri zdajšnjih skoraj 30ih še ni zaključen.

Tako da zberi popolnoma vse informacije, tako uredne, kot tiste, ki jih moraš malo zbrskat, pa jih vrži na papir. Ampak realno, če on tebe večkrat kliče in ti govori, da ima ne vem koliko ponudb, amak da bo dal tebi ker si pač faca, samo pohiti je to navadno sranje (jaz sem peljal na to foro :) ). Če bi on res imel ponudbe, ti nebi rekel da pohiti, ampak bi rekel, sorči, dvigam na 40k.

Tako kot je že novinec napisal, preveri ekološke standarde (o pralnicah jaz nimam pojma), pokliči lastnika prostora, pogovori se z njim kot človek s človekom, nič ne stane. Kar se tiče bilanc - imaš javno objavljene na Ajpesu, ampak bilance se da tako prirejat (legalno), da to ni realna slika. Izberi si naključno nekaj dni, ali naključne ure ob naključnih dneh in sedi v avtu v bližini in štej - najboljša informacija - poznam človeka, ki je kupoval nočni lokal in je dva meseca vsak vikend spal v bližnjem hotelu in visel v tistem lokalu. Na koncu ga ni kupil, lokal pa se je čez pol leta zaprl.

Osnovna ekonomija 3.500 prihodkov na 2.000 stroškov ne zdrži, poleg tega da vsak prihodke napihne, izdatke pa izsuši ko prodaja. Kakorkoli: 2.000€ stroškov??? - najemnina, kredit za opremo (ali amortizacija), stroški dela, šamponi, prispevki, davki, redni servisi, morebitne okvare... Res samo 2.000??? V končni fazi mora pa še nekaj ostrati tebi, kot nagrada za tveganje, brez da kaj delaš tam. Ara - čim kasneje, če se da nikoli in čim nižja - če se da dogovorit cca 500 - 1.000 kot garancija za resnost posla. Ampak pazi, bolj in lažje kot bo popuščal, bolj je to sistem: "samo da se čim prej znebim".

Daleč od tega, da bi ti že v aproriju govoril prste stran, ti pa priporočam, da si pridobiš čim več informacij, ki niso od te osebe, ki ti prodaja, vse skupaj zmečeš na list in potegneš črto. Ampak mislim, da če bi njemu to dobro laufalo, ali če bi imel tudi druge ponudbe, nebi toliko tiščal vate, pač daš tistemu, ki prvi prinese denar. Moje osebno mnenje je (ob 3.500 prihodkov), da mu to dela konkreten minus, ker 35k pri investiciji 0,5mio ne igra bistvene vloge - zaradi tega mu posel ne bo propadel.
FashionOutletShop | Funky.si, svet zabavnih nakupov.

BB400
Vodja projektov
Prispevkov: 109
Pridružen: 20 Jun 2009, 16:13
Kraj: Ljubljana

Re: Odkup in najem samopostrežne avtopralnice

OdgovorNapisal/-a BB400 » 06 Avg 2011, 19:59

Kje pa se nahaja ta samopostrežna pralnica?

Na Celovški v Ljubljani se mi zdi, da je velikokrat prazna in nihče ne pere avtomobila, pri avtomatski pralnici pa je kar dostikrat gneča.

novinec
Vodja oddelka
Prispevkov: 677
Pridružen: 20 Jan 2011, 18:39

Re: Odkup in najem samopostrežne avtopralnice

OdgovorNapisal/-a novinec » 25 Avg 2011, 20:57

Samok 13

Lahko bi vsaj poročal, kako poteka zadeva z avtopralnico. Če so nasveti kaj pomagali. Pa mogoče bi lahko rekel še "hvala ??
 

SamoK13
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 Avg 2011, 22:18

Re: Odkup in najem samopostrežne avtopralnice

OdgovorNapisal/-a SamoK13 » 09 Jan 2012, 17:57

Se opravicujem, sem dejansko cisto pozabil na to temo! Vsem, ki ste pomagali z nasveti se iskreno zahvaljujem! Da pojasnim, za nakup se nisem odlocil, kot prvo sem pri popisu opreme ugotovil, da mocno pretirava z ceno, poleg tega je dosti zadev iz spiska manjkalo ali bilo potrebno zaradi dotrajanosti menjave.

Kot drugo pa sem naredil tocno tako, da sem malo spremljal frekvenco uporabnikov na tej lokaciji, ter ugotovil, da bo zadeva slej, ko prej propadla, je ne donosna. Poleg raziskave okolice, ki je pokazala, da je v okolici še ena avtomatska in ena sodobnejša SP pralnica, tako, da pod črto se zadeva ni splačala.

Tolko o tem. Hvala.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 62 gostov