AirBnB in bonusi

Davki, prispevki, obdavčitev, pavšalni prispevki, DDV, dohodnina, davek od dohodkov pravnih oseb.
DedekMrazJulija
Prispevkov: 2
Pridružen: 21 Avg 2017, 18:27

AirBnB in bonusi

OdgovorNapisal/-a DedekMrazJulija » 21 Avg 2017, 18:46

Pozdravljeni,

Najprej moram malo pogodrnjat nad našo davčno ureditvijo. 5 mesecev letno oddajam stanovanje kot normiranec, v večjem deležu prek AirBnB. Za prihodke seveda plačujemo dohodnino in to je bolj ali manj logično. Nikakor pa mi ni logična ureditev, da moram plačevati DDV za njihovo provizijo. Dokler so provizije zmerne, se vse zdi ok, ampak višje kot so provizije, absurdnejša postaja logika. Do končnega nesmisla bi pa prišli, če bi AirBnBjeva provizija znašala 80%, v tem primeru bi kot trr lahko navedli kar FURS-ovega, ker jaz kot tisti ki dejansko dela ne bi videl nobenega denarja. V bistvu bi moral še kaj primakniti. Drugače rečeno, manj kot mi od posla ostane, več moram plačati DDV. Če je to komu logično, naj mi prosim pojasni.

Ok, godrnjanje na stran.

AirBnB občasno kakšen evro tudi vrne, promocija ipd. Ta denar dobesedno nakaže na isti račun kot ostale prilive. Vprašanje pa je sledeče. Ali lahko ta nakazila obračunam kot zmanjšanje provizije? Torej - zmanjšanje osnove za DDV? Ker, če prav razumem, sem za ta denar dožan plačati dohodnino. Da bi pa za isti denar dvakrat plačeval davek - enkrat ko ga nisem dobil in enkrat ko sem ga vendarle dobil, to je pa že višek.

Najlepša hvala za ideje in nasvete!

LP, Damjan
 

DedekMrazJulija
Prispevkov: 2
Pridružen: 21 Avg 2017, 18:27

Re: AirBnB in bonusi

OdgovorNapisal/-a DedekMrazJulija » 27 Avg 2017, 13:19

Ravnokar ugotavljam, da AirBnB že plačuje VAT in da je ta VAT vračunan v provizijo. Potemtakem FURS neupravičeno terja plačevanje DDV, ker v EU dvojno obdavčevanje pač ni sprejemljivo.

Dejansko bi ureditev, kakor naj bi samodejno veljala po FURS-ovo, veljala samo pod pogojem, da bi AirBnB-ju posredoval svojo davčno številko, veljavno za sistem VIES. In le v tem primeru bi oni zaračunali manj provizije, DDV pa bi res moral plačevati jaz.

Ima kdo kako drugačno informacijo?

In morda še pomembneje, ideje, kako od FURS-a terjati davek, ki je bil plačan do sedaj?


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov