Napačno obračunana amortizacija

Davki, prispevki, obdavčitev, pavšalni prispevki, DDV, dohodnina, davek od dohodkov pravnih oseb.
hiska
Prispevkov: 2
Pridružen: 07 Mar 2018, 19:29

Napačno obračunana amortizacija

OdgovorNapisal/-a hiska » 07 Mar 2018, 19:31

Pozdravljeni,

ali mi lahko prosim odgovorite na sledeče:

1. V letu 2014 smo kupili poslovni prostor v poslovni stavbi. Ali je pravilno, da se amortizacija obračunava od zneska, ki je na kupoprodajni pogodbi?

2. Od 2015 smo normiranci, prej smo vodili enostavno knjigovodstvo. Nismo zavezanci za DDV.
Zdaj vodimo evidenco izdanih knjigovodskih listin in register osnovnih sredstev.

Ugotovili smo napake pri obračunu amortizacije iz preteklih let, zaradi napačno določene amortizacijske stopnje:
v letu 2013 je bila preveč obračunana amortizacija v znesku 37,28 EUR
v letu 2014.............................................................45,24 EUR
Načeloma bi že v osnovi lahko nabavo knjižili direktno v stroške (vrednost manjša od 500 EUR, gre za stvar drobnega inventarja, katerega stroške bi lahko odpisali v celoti). V tem primeru bi bil skupni znesek odhodkov višji kot je bil zaradi amortizacije.

Zanima me vaše mnenje glede nastale napake oz. kako jo lahko popravimo za nazaj?
Ali bi bilo to smiselno in kakšne bi bile sankcije ob ugotovitvi napake?
Sama se nagibam temu, da bi bil popravek dobrodošel, ker želimo imeti stvari urejene, žal pa se nam je zgodil ta neljubi dogodek.

Hvala in lep dan
 

kumbro
Uradnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 03 Nov 2017, 23:41

Re: Napačno obračunana amortizacija

OdgovorNapisal/-a kumbro » 07 Mar 2018, 20:39

1. Če je bila vrednost na kupoprodajni pogodbi določena na podlagi cenitve oz. Predstavlja tržno vrednost v trenutku prodaje potem je to pravilno.

2. Glede na to da se gre pri napačnem obračunu amortizacije za manjše zneske za katere bi sicer lahko izvedli popravek v tekočem obdobju mislim da ni nobene težave. Seveda je potrebno imeti mislih, da se ne gre za bistveno napako, za katero "čez palec" mislim da je nekje 3% obdavčljivih prihodkov (ne me držati za besedo glede odstotka). Spet mogoče premalo podatka o tem, v čem je bila napaka... mogoče je lahko znesek kljub previsoki amortizaciji davčno priznan, če je v okviru dovoljenega.

Predlagam, da se popravek izvede takoj v letu 2015 ko se amortizacija ne vključuje več v nobeno oddano poročilo ( edino če ste d.o.o. kar dvomim) in o tem pripravite tudi dokument z obrazložitvijo in po mojem ne more biti kaj narobe.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov