Avtorska pogodba - stroški

Davki, prispevki, obdavčitev, pavšalni prispevki, DDV, dohodnina, davek od dohodkov pravnih oseb.
salabajs
Prispevkov: 2
Pridružen: 06 Jun 2014, 08:45

Avtorska pogodba - stroški

OdgovorNapisal/-a salabajs » 06 Jun 2014, 08:49

Pozdravljeni.

Potreboval bi malo pomoči in informacij, ker so mi zadeva ne poznane.

Če se z naročnikom dogovoriva za plačilo neke storitve/izdelka preko avtorske pogodbe, kaj moram jaz vse upoštevati. Zanima me predvsem, če in koliko ter kaj moram še jaz plačati, ko dobim znesek nakazan?

Primer: Opravim neko delo in se dogovoriva za plačilo 400 eur (to jaz mislim neto znesek). To pomeni, da jaz dobim ta znesek vendar zaslužek je manjši, ker še moram plačati davek, prispevke oz. kaj moram?

Hvala za odgovore in pomoč.

LP
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Avtorska pogodba - stroški

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 06 Jun 2014, 14:55

V kolikor se dogovorite za neto znesek, akontacijo dohodnine in vse prispevke plača naročnik.

Vi morate naročniku predložiti izjavo o prijavi v invalidsko in pokojninsko zavarovanje.

Naročnik pa vas mora prijaviti v zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni (M12 obrazec).

Več si lahko preberete v članku Avtorska pogodba ni dovolj!

salabajs
Prispevkov: 2
Pridružen: 06 Jun 2014, 08:45

Re: Avtorska pogodba - stroški

OdgovorNapisal/-a salabajs » 06 Jun 2014, 15:10

Hvala za odgovor.

Da še malo "podrobneje" opišem mojo situacijo. Status študenta mi je potekel in sedaj sem dobra 2 meseca prijavljen na borzi oz. sem brezposeln. Zavarovanje imam urejeno preko centra za socialno delo.

Sedaj pa je tako.. Opravil bi neko delo na področju računalništva, gre v bistvu za (kratkotrajni - mogoče 2-3 dni) projekt.

Zanima me kaj je najboljše narediti, da bo ugodno za mene? Zaposlitev za določen čas (npr 1 mes) ne pride v poštev. Razmišljal sem v smeri avtorske pogodbe.

Tukaj pa sedaj ne vem, kakšne obveznosti imam jaz (če pustimo tisto kar je dogovor med mano in naročnikom, da moram opraviti) ?

Ali je dovolj da sestaviva pogodbo, se dogovoriva za neto znesek... in je potem z moje strani to to. On kot naročnik pa se mora pozanimati, koliko ga bo to dejansko potem prišlo? Je tako prav?


cayrex
Rookie
Prispevkov: 10
Pridružen: 20 Feb 2012, 00:51

Re: Avtorska pogodba - stroški

OdgovorNapisal/-a cayrex » 07 Jun 2018, 02:26

Pozdravljeni!

Zanima me kako pa je kaj z dohodnino? Še je potrebno kaj plačat dohodnine?

Namreč, v začetku letošnjega leta sam sklenil avtorsko pogodbo. Plačilo je bilo polovica zneska takoj in polovica zneska ob zaključku projekta.
Prvi del zneska je bil 2300 eur neto (PDP proračun države - dohodnina od osebnih prejemkov cca 600 eur, ZPIZ cca 900eur in zzzs cca 200 eur,... kar je plačal naročnik) skupaj cca 4000 eur bruto. Prav tako je sledil drugi del plačila ki je bil enak prvemu.

Zdaj pa bi spet sklenil enako avtorsko pogodbo kot je opisana zgoraj, me pa rahlo skrbi če še je tu potrebo kaj plačati oz kakšna bi bila dohodnina. Je pa to edini prihodek, ki ga imam.

Lep pozdrav!
 

TajnikB
Uradnik
Prispevkov: 88
Pridružen: 18 Dec 2017, 15:26

Re: Avtorska pogodba - stroški

OdgovorNapisal/-a TajnikB » 27 Jun 2018, 18:19

Opcija je še plačilo prek avtorske agencije. Ker če deldoajalec ne bo preveč navdušen nad dodatno birokracijo, kar je lahko tudi problem, se lahko uredi plačilo prek AAS (avtorske agencije), ki podjetju samo izstavi fakturo in agencija sama uredi glede prispevkov, itd (več na linku). Seveda si agencija vzame provizijo za to.
http://aas.si/posredovanje-placil/


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov