Kateri zakon to predpisuje?

Zakoni, predpisi, pogodbe, pravni spori, registracija blagovne znamke, intelektualna lastnina, patenti.
podjetje
Prispevkov: 2
Pridružen: 04 Mar 2016, 23:35

Kateri zakon to predpisuje?

OdgovorNapisal/-a podjetje » 04 Mar 2016, 23:51

Zanima me sledece:
Zasledila sem da na placo dajemo lahko dodatke dolocene samo po kolektivnih pogodbah.ostalo je nasa domena.mi imamo navedeno Kolektivno za obrt in podjetnistvo in ta ima samo dodatek na nocno,nedeljsko.za popoldansko ali izmensko ni nikjer definirano niti nikjer nisem zasledila koliko.racunovodja trdi da je to obvezno in mi brez virov trdi da je 15%.ter da inspekcija daje globe,kako ce tega nikjer ni zaslediti.Pomagajte mi kje je to navedeno,ker zgubljam zivce,jaz posiljam linke ,zakone potem pa trditev da ni res.
Potni nalogi:trdi da se obracunava nabava robe po 0.18 eur km ce se vozi zaposlen v nabavo z lastnim avtomobilom se prikaze kot prevoz na delo.ker to ni kilometrina ker nihce ni bil napoten ampak opravljeno v sluzbenem casu.zanima me samo potrditev ker to za moje pojme ni res .
Hvala
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Kateri zakon to predpisuje?

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 07 Mar 2016, 10:49

Zakon o delovnih razmerjih predpisuje samo, da delavcu pripada dodatek za delo v neugodnih delovnih pogojih (med to bi lahko spadalo tudi izmensko delo ali pa delo z deljenim delovnikom). ZDR-1 pa ne določa, kolikšni bi naj bili ti dodatki.

Višina teh dodatkov je tako opredeljena v posameznih kolektivnih pogodba. Lahko tudi v internih aktih delodajalca (v primeru izmenskega ali dela z deljenim delovnikom je to vsekakor primerno) ali pa v individualnih pogodbah o zaposlitvi.

Če to ni določeno v zgoraj naštetih aktih, potem to po logičnem sklepanju delavcu ne pripada.

Je pa pomembno pravilno ugotoviti pod katero kolektivno pogodbo spadate. Slednja ponavadi natančno določa, kolikšni so tovrstni dodatki.

Če vi delavca napotite, da mora iti nekaj iskat, potem gre za službeno potovanje po 5. členu Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja in delavcu pripada 0,37 eura na kilometer, če uporablja lastne vozilo. Pri tem mora biti spisan potni nalog, njemu priloženi dokazi o potovanju oz. poti in vnešena odreba delodajalca o napotitvi delavca na pot(ovanje).

podjetje
Prispevkov: 2
Pridružen: 04 Mar 2016, 23:35

Re: Kateri zakon to predpisuje?

OdgovorNapisal/-a podjetje » 07 Mar 2016, 11:18

Hvala za vaš odgovor!
Natanko to sem tudi sama vse zasledila.V naši pogodbi je navedena Kolektivna pogodba za obrt in podjetništvo. Na podlagi te tudi povzamem vse ključne podatke. Ker smo panoga gostinstvo, bi lahko bila oz.naj bi bila tudi Kolektivna za gostinstvo in turizem.Ker pa v pogodbi ni navedena potem verjetno delam prav da se narekujem po Kolektivni za obrt in podjetništvo?Ali bi mogli se po obeh ,četudi ni navedena v pogodbi a dejansko spadamo pod njo? Pa tudi bi se naj skliceval na tisto , ki je za delavca ugodnejša. Niti Kolektivna za Gosstinstvo in turizem ne predpisuje dodatka za izmensko in popoldansko delo.Prosim za pomoč.

Pri potnih stroških pa je dejansko pot ali prevoz na delo je definirano prevoz na delovno mesto od doma. Računovodja pa trdi ker so bili napisani potni nalogi za vsako dobavnico in je zaposlen z svojim avtom šel v nabavo (dejansko napoten od delodajalca) da je to opravljeno med delovnim časom in se šteje 0,18 na km in obračuna kot pot na delo ne prevoz.Ni logike , delovni čas je čas za šankom , nabava pa je službena pot.Čisto logično.Na koncu imaš probleme za brezveze lahko,če sam ne pregledaš vsega.
Hvala!

decko998
Pripravnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 22 Okt 2012, 19:49
Kraj: Celje

Re: Kateri zakon to predpisuje?

OdgovorNapisal/-a decko998 » 29 Jun 2016, 09:09

podjetje napisal/-a:Hvala za vaš odgovor!
Natanko to sem tudi sama vse zasledila.V naši pogodbi je navedena Kolektivna pogodba za obrt in podjetništvo. Na podlagi te tudi povzamem vse ključne podatke. Ker smo panoga gostinstvo, bi lahko bila oz.naj bi bila tudi Kolektivna za gostinstvo in turizem.Ker pa v pogodbi ni navedena potem verjetno delam prav da se narekujem po Kolektivni za obrt in podjetništvo?Ali bi mogli se po obeh ,četudi ni navedena v pogodbi a dejansko spadamo pod njo? Pa tudi bi se naj skliceval na tisto , ki je za delavca ugodnejša. Niti Kolektivna za Gosstinstvo in turizem ne predpisuje dodatka za izmensko in popoldansko delo.Prosim za pomoč.

Pri potnih stroških pa je dejansko pot ali prevoz na delo je definirano prevoz na od doma. Računovodja pa trdi ker so bili napisani potni nalogi za vsako dobavnico in je zaposlen z svojim avtom šel v nabavo (dejansko napoten od delodajalca) da je to opravljeno med delovnim časom in se šteje 0,18 na km in obračuna kot pot na delo ne prevoz.Ni logike , delovni čas je čas za šankom , nabava pa je službena pot.Čisto logično.Na koncu imaš probleme za brezveze lahko,če sam ne pregledaš vsega.
Hvala!


Ja na žalost so vedno kakšne zanke in podrobno je potrebno prebrati vse možnosti, ker drugače se lahko kaj hitro opečemo. Upam da si vse ok uredila! :)
Brez podpisa :)


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov