Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Lea Bevčič
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 120
Pridružen: 23 Jun 2009, 21:04

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a Lea Bevčič » 20 Mar 2010, 13:29

Pazljivi je treba biti samo pri temu, da je licenca avtorsko delo in z nakupom pridobiš dovoljenje za uporabo ne pa lastništva nad licenco. Zato moramo v takih zadevah pridobiti soglasje oziroma dovoljenje s strani tistega, ki je lastnik licence, da nam dovoli ali prodajo ali kakršno koli manipulacijo.
Drugo pa je pomembno kaj sploh ta licenca je? Prvo odgovorite na to vprašanje za nadaljne nasvete.
 

ursika
Prispevkov: 2
Pridružen: 16 Mar 2010, 18:48

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a ursika » 24 Mar 2010, 14:18

Hvala za odgovore,
čeprav sem z treh strani (MP- je 3 stran) dobila 3 različne odgovore. Ostali dve sta pa 2 notarja?! :S
a) Sem že lastnica licence kot fizična oseba. Licenca obsega pravico do distribucije in uporabe enotnega marketinga za prodajo izdelka v RSloveniji, možna je prodaja pravice naprej
b) Ustanovitev doo z kapitalskim vložkom t.j. 7500 na računu so mi odsvetovali, ker naj bi to potem direkt vplivalo na dohodnino fizične osebe.
c) Svetovali so mi naj licenco uporabim kot 100% stvarni vložek. :?

Čeprav, se mi ideja, da uporabim finančni vložek in potem imam z prodajo licence odprto terjatev do podetja v višini 24K zdi boljša.

Potem se fizični osebi v dohodnino obračunajo samo dejanska plačila, ki jih doo opravi? Čeprav to traja recimo nekaj let(+ obresti) ?

Hvala in lp, Urska

Jure Mercina
Vodja projektov
Prispevkov: 139
Pridružen: 06 Apr 2007, 15:50

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a Jure Mercina » 25 Mar 2010, 09:43

Zdravo,

če odpreš d.o.o. z ustanovitvenim kapitalom 7.500 EUR to nikakor ne vpliva na tvojo dohodnino v trenutku ustanovitve družbe - davčne posledice namreč nastopijo šele takrat, ko boš poslovni delež v družbi odsvojila ali družbo likvidirala. Takrat boš dolžna vložiti napoved za odmero dobička iz kapitala, pri čemer bo davčno osnovo predstavljala razlika med vrednostjo družbe ob pridobitvi poslovnega deleža (ob njeni ustanovitvi) ter ob odsvojitvi ali likvidaciji. Davčna stopnja znaša 20% od davčne osnove in je odvisna od časa trajanja lastništva (vsakih 5 let se zniža za 5%, po 20 letih je neobdavčeno). Ta davek se plača v vsakem primeru, ne glede na to ali imaš za ustanovitveni kapital 7.500 EUR v denarju ali licenco kot stvarni vložek.

Morda je notar v temu primeru razmišljal tako, da je v primeru stvarnega vložka vrednost družbe ob ustanovitvi večja (24.000 EUR), ter da bo tako razlika med vrednostjo poslovnega deleža ob ustanovitvi in ob odsvojitvi ali likvidaciji (davčna osnova) manjša. Vseeno to opcijo odsvetujem zaradi naslednjih faktorjev:
- v primeru, da si boš želela iz družbe izplačati dobiček, je davek dvojen (na ravni družbe izplačilo ni davčno priznano (torej 20% DDPO), na ravni fizične osebe pa je izplačilo obdavčeno kot dividende po 20%; efektivna stopnja je tako dejansko 40%);
- ta razlika, ki jo je mislil notar, ne bo prišla do izraza, saj predvidevam, da boš dejanost opravljala neko daljše časovno obdobje (vsak 5 let), kar pomeni da bo davčna stopnja največ 15% ali manj;
- v primeru stvarnega vložka moraš pripraviti poročilo o stvarnih vložkih in listine o pravnih poslih, ki so bili opravljeni za pridobitev stvarnih vložkov (te stvari ti bo najverjetneje pripravljal in zaračunal notar :)

V primeru, da imaš odprto terjatev nasproti družbi, se izplačila do višine terjatve ne vštevajo v tvojo dohodnino, ne glede na to, v kakšnem časovnem intervalu se poplačilo terjatve izvaja. V davčno osnovo bi se vštevale zgolj morebitne obresti, ki bi jih prejela iz naslova obročnega odplačevanja (zato priporočam, da obresti ne zaračunavaš).

Lp
Jure

minc82
Prispevkov: 4
Pridružen: 01 Apr 2010, 19:48

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a minc82 » 02 Apr 2010, 19:20

Pozdravljeni!

Zanimajo me vaše izkušnje z ustanavljanjem več-osebne d.o.o., predvsem kar se tiče stroškov pri notarjih?

Hvala vam za odgovore.

Lep pozdrav.

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 02 Apr 2010, 22:08

Gre za enostavno večosebno d.o.o.?

Potem to lahko brezplačno opraviš na VEM točkah:
http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko ... a-podjetja
 

rozman18
Rookie
Prispevkov: 5
Pridružen: 08 Avg 2010, 08:49

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a rozman18 » 08 Avg 2010, 09:05

Zdravo !

nekaj osnovnih vprašanj o d.o.o., mogoče bo kdo vedel odgovore:

1. ali moraš imeti osnovni kapital (7500 EUR) je nekje skladiščen ali ga lahko koristiš ko firme začne poslovati. Npr. če za opravljeno delo na dobiš plačila takoj, nimaš od kod vzeti za plače (prispevki, davki) ali lahko koristiš ta kapital

2. Od začetka poslovanja, če ne dobiš plačila npr več mesecev ali si dolžan začeti plačevati plače , seveda če si sam v enostavnem d.o.o.

3. ali lahko imaš kakšnega zaposlenega v enostavnem d.o.o.

4. ali knjigovodstvo lahko opravljaš sam če imaš ženo z takšno izobrazbo (in znanje) ni pa zaposlena v moji firmi. ali moraš nujno imeti poblaščen knjigovodstveni servis.

5. Če registriraš d.o.o.v svoji hiši ali je zadosti če že imam za hišo uporabno dovoljenje ali moram še sedaj spremeniti uporabno dovoljenje.


l.p
.

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 08 Avg 2010, 12:50

1. ali moraš imeti osnovni kapital (7500 EUR) je nekje skladiščen ali ga lahko koristiš ko firme začne poslovati. Npr. če za opravljeno delo na dobiš plačila takoj, nimaš od kod vzeti za plače (prispevki, davki) ali lahko koristiš ta kapital

DA, LAHKO GA KORISTIŠ.

2. Od začetka poslovanja, če ne dobiš plačila npr več mesecev ali si dolžan začeti plačevati plače , seveda če si sam v enostavnem d.o.o.

TOLE MALO BOLJ RAZLOŽI. ČE SE ODLOČIŠ, DA NE BO PLAČ, JIH PAČ NI, PLAČUJEŠ SAMO PRISPEVKE.

3. ali lahko imaš kakšnega zaposlenega v enostavnem d.o.o.

SEVEDA, "ENOSTAVNI" SE NANAŠA SAMO NA TO, DA JE EN USTANOVITELJ (IN NI DRUŽBENE POGODBE).

4. ali knjigovodstvo lahko opravljaš sam če imaš ženo z takšno izobrazbo (in znanje) ni pa zaposlena v moji firmi. ali moraš nujno imeti poblaščen knjigovodstveni servis.

LAHKO SAM, NI POTREBNO NOBENE IZOBRAZBE, VENDAR JE POTREBNO PAZITI, DA JE VSE OK.

5. Če registriraš d.o.o.v svoji hiši ali je zadosti če že imam za hišo uporabno dovoljenje ali moram še sedaj spremeniti uporabno dovoljenje.

UPORABNO DOVOLJENJE? POTREBUJEŠ DOVOLJENJE ZA OPRAVLJANJE DEJAVNOSTI OD LASTNIKA HIŠE.

rozman18
Rookie
Prispevkov: 5
Pridružen: 08 Avg 2010, 08:49

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a rozman18 » 31 Avg 2010, 05:32

G. Borut hvala za odgovore.

Imam vprašanje če sem prav razumel, če sem sam lastnik hiše na katero registriram doo si sam napišem izjavo oz. mi mora dati še žena soglasje za opravljenje dejavnosti ker je ona tudi 50% lastnica. Ne rabiš pa da ima hiša uporabno dovoljenje (saj koliko hiš pa ima UD), če imaš firmo v hiši.

Ali lahko ustanovim enostavni d.o.o. če ga ustanoviva z ženo, mislilm da bi potem morala k notraju. Če prav razmišljam samo jaz osebno lahko ustanovim enostavni d.o.o..

Če imaš v lastni hiši d.o.o. moraš opredelite en prostor kot pisarno in tega dati pregladati ali ja v skladu z zdravjem in varstvom pri delu ?

hvale za morebitne odgovore

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 13 Sep 2010, 12:33

Uporabno dovoljenje je, po mojih info, predvsem za prostore, ki so namenjeni javnim prireditvam. V tem primeru inšpektorji pogledajo, če je vse tako kot mora biti, da ni nevarnosti.

Na VEM točkah lahko ustanovite tudi večosebno d.o.o.. Predlagam vam branje članka Registracija podjetja. To je še vedno enostavna d.o.o. (čeprav je večosebna). Na vem točki vam bodo pomagali sestaviti pogodbo med družbeniki.

Žena vam mora dati kot solastnica soglasje za opravljanje dejavnosti, prav tako morebitni sosedje.

Kakšnih posebnih pregledov ni potrebno izvajati.
 

denis22
Prispevkov: 1
Pridružen: 15 Sep 2010, 22:14

Re: Vprašanja glede d.o.o., d.d., k.d.d.

OdgovorNapisal/-a denis22 » 15 Sep 2010, 22:19

Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje, oče ima podjetje d.o.o.(je edini lastnik), zanima ga če gre(konkretni primer: po prenosnik v seisberg za 1000€) lahko dvigne gotovino na poslovnem računi in če lahko potem da ta prenosnik v os. kapital oz dokapitalizacijo....Sprašujemo zato ker je oče med tednom v tujini, banke pa med vikendi ne delejo, bi rabla za prenosnik kakšen predračun ipd. al lahko enostavno dvigneš denar oče ni davčni zavezanec.


lp


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 56 gostov