Katero obliko podjetja izbrati?

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 09 Mar 2014, 23:04

To je res zelo težko reči, ampak nazadnje ko smo računali, je bilo pri okoli 85.000 evrov dobička.
 

Grega12
Rookie
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 Jan 2011, 20:32

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Grega12 » 10 Mar 2014, 09:06

Jaz pa mislim da je meja že bistveno nižje, ker če ima s.p. na koncu leta več kot 18.000 dobička, se mu ta obdavči po stopnji 41% (kar pomeni, da plačaš skoraj polovico tega kar si "zaslužil"), pri d.o.o.-ju pa je ta stopnja bistveno nižja, 17-18%! Torej to pomeni, da se vam bistveno prej splača "presedlati" na d.o.o.
Potem pa so tu tudi druge zadeve, odgovornosti, kredibilnost, itd., v prid d.o.o.-ju...

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 10 Mar 2014, 09:41

S plačilom davka po omenjeni stopnji denar dobiš iz podjetja na osebni trr. Pri plačilu 17% davka na d.o.o. denar še vedno ostane na podjetju, plača se še končni davek po stopnji 25%, ko želite denar iz podjetja dobiti na svoj osebni trr.

Ne govorit kar nekaj na pamet.

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 10 Mar 2014, 10:07

Tudi dohodninska lestvica je progresivna, kar pomeni, da se pri dobičku v višini 18.960 evrov plača 5.520 evrov davka (16% do 8.021 evrov in 27% od razlike med 8.021 in 18.960 evrov). Če bi računali kar 41% od 18.960 bi dobili 7.773 evrov, kar je pa kar velika razlika, kar se tiče davčne obveznosti.

Kot je že Borut rekel, se bi teh 18.960 evrov dobička v d.o.o. dvojno obdavčilo, preden bi prišel denar na osebni trr družbenika. Davek od dohodka pravnih oseb je 17% (davek je 3223 evrov), potem ostane na računu d.o.o. 15.737 (od tega se plača 25 % davek na dividende, kar znaša 3934 evrov).

Pri 18.960 evrov dobička družbeniku v d.o.o. na račun prikaplja 11.803 evrov, s.p.-ju pa 13.440 evrov.

Grega12
Rookie
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 Jan 2011, 20:32

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Grega12 » 10 Mar 2014, 10:13

Ja seveda, to drži v primeru, če si podjetnik želi izplačati dobiček, jaz sem izhajal samo iz tega, kolilo bi ti država vzela, če bi samo moral plačati davek za dobiček, tega pa bi zaenkrat še pustil v popdjetju za nadalajnji razvoj.

Če pa bi se ga izplačalo, potem pa so številek takšne kot je bilo zapisano ja..
 

Darko39
Pripravnik
Prispevkov: 39
Pridružen: 14 Feb 2012, 01:24

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Darko39 » 10 Mar 2014, 17:14

Ja iz zgoraj napisanega se kar samo od sebe ponuja rešitev oz. vprašanje. Kaj vse pa lahko daš pri d.o.o. na firmo, ker kot vidim tu pri nas majo na firmo ma vse ni da ni kar verjetno pomeni da se ne izplačuje nič razen tiste minimalne plače, ostal pa se kupuje na firmo.

Zdej naj bi to nekaj poostrili, ker včasih si nabil dejavnosti pa res VSE je šlo na firmo ampak nevem no, meni doo ne diši zaradi komplikacij in tega dvigovanja dobička, ki je precej obdavčen ja, ampak če pa gre lahko VSE (70%) na firmo potem pa tak ni razloga, da ne bi prešaltal.

Grega12
Rookie
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 Jan 2011, 20:32

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a Grega12 » 10 Mar 2014, 17:58

Mi delamo vse preko d.o.o.-ja, ni problemov nobenih. Mislim da je pomembno kako se navadiš - na d.o.o.-ju mora bit vse malo bolj po "regeljcih", ampak mislim da je to ok, ker je tudi možnosti napak manj. Pa tudi če pride kakšno kontrola, je bolje da so stvari urejene, kot pa s.p.-ju kjer imaš morda lahko malo več "svobode", ampak to lahko pomeni tudi več težav ko pride kakšen pregled. Na d.o.o.ju pa so pravila malo bolj jasna, če se jih človek drži mislim da je to lahko samo bolje za vsakega podjetnika!

Na firmo pa lahko daš vse, kar se dotika delovnja podjetja, ni nobenih težav!

tehtnic4
Prispevkov: 1
Pridružen: 18 Jul 2014, 17:55

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a tehtnic4 » 18 Jul 2014, 18:04

Zdravo,
Pred kratkim sem dobila priložnost za projektno delo (prevajanje). Poleg tega sem redno zaposlena in imam tako krite vsa zavarovanja, .... Zdaj pa me zanima, kako lahko opravljam to dodatno projektno delo - razmišljam o avtorski pogodbi; na portalu sem prebrala članek ki pravi da mora naročnik v tem primeru kriti tudi nekatere dodatne stroške - katere? glede na to da mi zavarovanja...krije že služba.
Ena izmed možnosti je tudi popoldanski sp ampak se tej možnosti zaenkrat izogibam, ker je delo projektno in ne najbolj sigurno. Ali je še kakšna možnost preko katere lahko (legalno) opravljam to delo.

Hvala in Lp

darkside
Vodja projektov
Prispevkov: 183
Pridružen: 17 Jun 2012, 18:38

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a darkside » 18 Jul 2014, 23:04

sam sem najprej želel odpreti popoldanski sp. sedaj sem pa izvedel da lahko imam tudi doo in tudi moj trenutni delodajalec ne rabi nič dodatno plačevati ker ač ne bom zaposlen v doo-ju. ne vem pa kako je potem s plačo s tega doo-ja

zate bi pa mogoče bilo boljše avtorska pogodba če tega ne bo dovolj. če se bo pojavlo več pa odpreš kakšen popoldanski sp
 

blondberry
Pripravnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 13 Nov 2014, 12:07

Re: Katero obliko podjetja izbrati?

OdgovorNapisal/-a blondberry » 13 Nov 2014, 12:35

Pozdravljeni,

še eno vprašanje iz moje strani.

Sem študentka in se ukvarjam s spletnimi rešitvami, pripravo promocijskih materialov, pisanjem člankov, občasno tudi prevajanjem, itd. To delo sem opravljala preko študentske napotnice, večinoma redno za par podjetij. V prihodnosti mi je cilj odpreti podjetje ravno s to dejavnostjo, rada bi pa s tem še kaj zaslužila med študijem. Namen je bil postaviti spletno stran za moje storitve. Brez računov (vsaj da na strani ni nič navedenega, kako poteka plačilo) ne upam delati, tako da je ena možnost da delam še naprej preko napotnice (ne vem, če ne bi to samo odbilo stranke).

Zanima me, kako bi lahko najceneje odprla neko obliko podjetja? Da bi se mi splačalo tudi, če bi bil kakšen mesec dobiček 0€. Lahko študent odpre popoldanski sp? Kolikšni so stroški v tem primeru? Redno zaposlena še nekaj časa ne bom, status bi tudi želela obdržati.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov