Vprašanja glede društev in zavodov

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
 

TanjaStr
Prispevkov: 1
Pridružen: 14 Jul 2021, 18:55

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a TanjaStr » 14 Jul 2021, 19:03

Pozdravljeni,

upam, da je forum še aktiven oz. da dobim kak odgovor na vprašanja. Ogromno sem s foruma že razbrala in so mi informacije prišle resnično prav, se pa mi pojavlja še nekaj vprašanj za moj specifičen primer.

Imam status študenta, zdravstveno sem zavarovana po mami, bi pa rada odprla svoj zavod v smeri otroških delavnic, počitniškega ali vikend varstva itd.. Iskreno, bi se vsaj v začetku izognila plačevanju prispevkov, zato me zanima kaj se mi sploh splača?
1. Oče je na zavodu in prejema invalidsko nadomestilo, je lahko on ustanovitelj, jaz pa direktorica ali je potrebno prispevke vseeno plačati?
2. Če je oče ustanovitelj, jaz pa direktorica zavoda, si lahko izplačam plačo, nagrado, karkoli ali se moram tudi zaposlit kot direktorica?

podjetnica777
Prispevkov: 2
Pridružen: 28 Jul 2021, 09:45

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a podjetnica777 » 29 Jul 2021, 18:12

TanjaStr napisal/-a:Pozdravljeni,

upam, da je forum še aktiven oz. da dobim kak odgovor na vprašanja. Ogromno sem s foruma že razbrala in so mi informacije prišle resnično prav, se pa mi pojavlja še nekaj vprašanj za moj specifičen primer.

Imam status študenta, zdravstveno sem zavarovana po mami, bi pa rada odprla svoj zavod v smeri otroških delavnic, počitniškega ali vikend varstva itd.. Iskreno, bi se vsaj v začetku izognila plačevanju prispevkov, zato me zanima kaj se mi sploh splača?
1. Oče je na zavodu in prejema invalidsko nadomestilo, je lahko on ustanovitelj, jaz pa direktorica ali je potrebno prispevke vseeno plačati?
2. Če je oče ustanovitelj, jaz pa direktorica zavoda, si lahko izplačam plačo, nagrado, karkoli ali se moram tudi zaposlit kot direktorica?


Pozdravljeni.

Glede na to, da boste imeli zasebni zavod, je stvar sledeča:

1. Prispevkov ne plačuje ustanovitelj, ki jih že plačuje iz drugega naslova, npr. je zaposlen ali samozaposlen (s. p.) ipd. Ostali: Brezposelne osebe, študentje in drugi; plačujejo prispevke. Če je vaš oče brezposeln, se prispevke vseeno plačuje. Ne vem točno, za kakšno invalidsko nadomestilo gre, saj so ta različna, npr. je to trajno, začasno...
Načeloma je tudi on kot brezposelna oseba zavezan plačevati prispevke.
Obstajajo tudi primeri, ki so zelo individualni, a v splošnem velja zgoraj napisano.

2. Če se ne zaposlite, si plače ne morete izplačevati. Prav tako je treba vnaprej vedeti ali boste zavod ustanovili za neprofitne ali profitne namene ali oboje...v primeru, da bo namen neprofiten (nepridobiten), je potrebno vsa sredstva zavoda uporabiti za namene delovanja in uresničevanja ciljev samega zavoda, npr. izobraževanje otrok. Če si izplačate nagrado, morate najti način za to, npr. podjemna pogodba, avtorska pogodba - kjer seveda od izplačila plačate prispevke. Lahko tudi delate preko študentske napotnice in si nagrado tako izplačate. Seveda, potrebno se je držati pravil glede študentskega dela in vseh formalnosti, povezanih s tem.

Najprej se odločite ali boste zavod imeli zaradi opravljanja nepridobitne ali pridobitne dejavnosti ali kar obojega. Če bo oboje v igri, je tudi računovodstvo malce bolj zapleteno ...poleg tega je potrebno vedeti, da je krog dejavnosti, ki imajo nepridobiten namen, omejen. Poglejte si Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti.

Tako na grobo...podrobnosti so seveda odvisne od primera do primera.

Margita
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 Dec 2022, 09:09

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Margita » 23 Dec 2022, 09:14

Pozdravljeni,
pred enim letom sva z partnerjem ustanovila zasebni zavod. On je ustanovitelj, jaz sem direktor. Jaz sem polno zaposlena v javemnem zavodu. V zasebnem zavodu nisem zaposlena.
Zanima me ali si lahko izplačujem potne stroške (tako kot to počenejo društva) za izobraževanja, ki so plačana iz zavoda? Če ja, na kakšen način? kako to beležim?
Hvala za vaš odgovor,
Margita

Luka77
Pripravnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 19 Jul 2022, 16:12

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Luka77 » 09 Dec 2023, 16:10

Borut Borštnik napisal/-a:[size=150]Kje lahko odprem zavod/društvo?
Za razliko od s.p., ki se jih lahko odpre na VEM točkah, se lahko zavode ter društva odpre le pri notarju. Ta na lahko uredi vse potrebno za začetek poslovanja, vendar pa njegove storitve niso brezplačne.

Odprtje zavoda ali društva v Sloveniji res zahteva nekoliko drugačen pristop kot odprtje samostojnega podjetnika (s.p.). Tukaj so koraki, ki jih morate upoštevati:
1. Zavod:
- Za ustanovitev zavoda boste potrebovali notarski zapisnik o ustanovitvi. Notar bo preveril, ali so izpolnjeni pogoji za ustanovitev zavoda in sestavil ustanovni akt.
- Ustanovni akt vsebuje osnovne informacije o zavodu, njegovem namenu, organih, statutu in drugih pomembnih zadevah.
2. Društvo:
- Ustanovitev društva prav tako poteka pri notarju. Notar bo sestavil notarski zapisnik o ustanovitvi društva.
- Ustanovni akt društva vsebuje podobne informacije kot pri zavodu, kot so ime društva, namen, organi, statut in drugi pomembni podatki.
3. Statut in Društveni akt:
- Za zavod in društvo morate pripraviti tudi statut, ki podrobneje opisuje delovanje organizacije, pravice in obveznosti članov ter druge pomembne podrobnosti.
- Statut mora biti v skladu s predpisi.
4. Registracija:
- Po pridobitvi notarskega zapisnika se morate registrirati pri pristojnem organu. To storite na pristojni upravni enoti.
- Predložiti morate ustrezno dokumentacijo, vključno s notarskim zapisnikom, statutom, izjavo o dejavnosti in drugimi potrebnimi dokumenti.

Za vse natančne informacije in pravne nasvete je priporočljivo, da se posvetujete z odvetnikom ali pravnim personilizirani obeski za ključe strokovnjakom.[/size]
 


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov