Vprašanja glede društev in zavodov

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
bomboclat
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 03 Sep 2012, 19:52

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a bomboclat » 04 Sep 2012, 14:32

bomboclat napisal/-a:Pozdravljeni. Sem nov na forumu, bi ga pa zelo pohvalil, saj sem že več ur preživel pred njim z branjem koristnih informacij.

Moje vprašanje pa se nanaša na društvo. In sicer če ustanovim npr. KLUB LJUBITELJEV ____ (vstavi poljubno), me zanima, če je kakšna možnost, da si potem dobiček izplačujem? Dobiček bo od članarin, prodaje oglaševalskega prostora (naša spletna stran), ter mogoče še od prodaje kakšnega unikatnega klubskega izdelka.

Je drugače še kakšna možnost da klub ustanovim preko podjetja; s.p.-ja ali d.o.o-ja, kajti tam si potem lahko dobiček brez problema izplačujem. Samo potem nevem, kako bi se ljudje "včlanili" in plačali članarino, ker člani ne morejo postati. Mogoče kakšna ideja?


Pa še to me zanima, kako si nekatera društva izplačujejo dobiček; npr AMZS, ...
 

bomboclat
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 03 Sep 2012, 19:52

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a bomboclat » 06 Sep 2012, 10:16

Ok, glede na to da očitno noben ne ve, mogoče kakšen namig kje bi lahko dobil potrebne informacije o poslovanju društev?

Pač kolikor sem uspel ugotoviti mi je itak jasno da društvo ne sme izplačevati dobička. Ampak na internetu sem dobil nekaj primerov kjer se omenja profitna društva (je to kakšna uradna obilka društva ali se to samo tko reče?), ki očitno ustvarjajo dobiček..?

Zanima me, če je možno si ta dobiček kako izplačati (recimo da je dobička na koncu leta 10k€)?

mladipodjetnik
Uradnik
Prispevkov: 76
Pridružen: 26 Feb 2011, 00:42

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a mladipodjetnik » 06 Sep 2012, 19:28

Pojdi na obrtno zbornico oziroma kamor pač že spadajo društvo. Tudi MP ima ena svetovanja, samo ne vem koliko vedo za društva. Vsekakor pa pokliči na obrtno zbornico in povprašaj kam se lahko obrneš...

nerka
Prispevkov: 2
Pridružen: 08 Okt 2012, 12:54

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a nerka » 08 Okt 2012, 13:02

Pozdravljeni!

Z kolegico želiva ustanoviti zavod. Zanima me sledeče:
1. Ali lahko zaposlimo osebo prek javnih del ki je na zavodu za zaposlovanje prijavljena že 6 mesecev?
2. Kolikšni so naši mesečni stroški če imamo 1 zaposlenega (2 ustanovitelja, 1 zaposlen)?
3. Koliko dolgo mora zavod delovati? Npr. S.P. 1 leto... Kaj pa zavod?
4. Kakšni so stroški do države na mesec? Davek? ... še kaj?
5.Lahko v zavodu občasno pomagajo prostovoljni delavci?
6.Kakšen je riziko če zavod "prpopade" oz. ne funkcionira kot smo si zamislile imamo kakšne stroške z tem?
7. Stroški da odpremo zavod so cca 100 € ne?
8. Ali od države dobiš kakšno subvencijo, pomoč?

Hvala, hvala, hvala za vse odgovore!!!!

lep pozdrav

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 08 Okt 2012, 14:47

bomboclat napisal/-a:Pozdravljeni. Sem nov na forumu, bi ga pa zelo pohvalil, saj sem že več ur preživel pred njim z branjem koristnih informacij.

Moje vprašanje pa se nanaša na društvo. In sicer če ustanovim npr. KLUB LJUBITELJEV ____ (vstavi poljubno), me zanima, če je kakšna možnost, da si potem dobiček izplačujem? Dobiček bo od članarin, prodaje oglaševalskega prostora (naša spletna stran), ter mogoče še od prodaje kakšnega unikatnega klubskega izdelka.

Je drugače še kakšna možnost da klub ustanovim preko podjetja; s.p.-ja ali d.o.o-ja, kajti tam si potem lahko dobiček brez problema izplačujem. Samo potem nevem, kako bi se ljudje "včlanili" in plačali članarino, ker člani ne morejo postati. Mogoče kakšna ideja?


Dobička si društvo ne more izplačati. Stroške se sicer v določeni meri lahko uveljavlja, ampak je to v zadnjih letih postalo precej oteženo.

AMZS ni društvo, je d.d. s 17 milijonov evrov prihodkov.

Kar se tiče članarin: tudi zavod. d.o.o. itd ima lahko članarino. Primer:
http://ypsilon.admundus.com/pogojisodelovanja.php
 

Svetko123
Prispevkov: 1
Pridružen: 27 Nov 2012, 17:07

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Svetko123 » 27 Nov 2012, 17:14

http://nasvetdneva.com/imamo-vse-informacije/

Tukaj sem našel eno zanimivo primerjavo med zavodom in društvom. Tudi zavod MP je omenjen. :)

bivis
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 Dec 2012, 20:01

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a bivis » 12 Dec 2012, 21:36

Pozdravljeni,

Tale forum je pravzaprav pravo darilo za nas začetnike! Vse čestitke moderatorjem in svetovalem/strokovnjakom.
Imam par bolj specifičnih vprašanj, preden sestavim neko celoto, s katero bi morda prišel kar do Vas osebno.

-ali je pisane statuta zapleten postopek in potrjevanje le tega, ali se lahko reši hitro?
-je res da so zavodi bolj tarča drobnogleda davkarij kot d.o.o.ji?
(primer. če recimo zavod zasluži 50.000 evrov na leto iz proftine dejavnosti pa zato najde 48.000 stroškov z enim samim zaposlenim)
-si lahko samozaposlen v kulturi lahko izplačuje mesečno nek ''fiktivni'' avtorski honorar za delo, ki prinaša zavodu prihodke, pa je zraven direktor podjetja?
-kaj je primer dohodka iz neprofitne dejavnosti?

neprofitno društvo
Prispevkov: 1
Pridružen: 12 Dec 2012, 22:39

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a neprofitno društvo » 12 Dec 2012, 22:43

Pozdravljeni,

imam vprašanje glede izstavljanja računov. Ali lahko neprofitno društvo (nismo davčni zavezanci) napiše drugemu društvu originalni račun? Jasno, DDVja ne bomo obračunavali...

Hvala za Vaš odgovor,
Maja

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 13 Dec 2012, 16:02

bivis napisal/-a:Pozdravljeni,

Tale forum je pravzaprav pravo darilo za nas začetnike! Vse čestitke moderatorjem in svetovalem/strokovnjakom.
Imam par bolj specifičnih vprašanj, preden sestavim neko celoto, s katero bi morda prišel kar do Vas osebno.

-ali je pisane statuta zapleten postopek in potrjevanje le tega, ali se lahko reši hitro?
-je res da so zavodi bolj tarča drobnogleda davkarij kot d.o.o.ji?
(primer. če recimo zavod zasluži 50.000 evrov na leto iz proftine dejavnosti pa zato najde 48.000 stroškov z enim samim zaposlenim)
-si lahko samozaposlen v kulturi lahko izplačuje mesečno nek ''fiktivni'' avtorski honorar za delo, ki prinaša zavodu prihodke, pa je zraven direktor podjetja?
-kaj je primer dohodka iz neprofitne dejavnosti?


Pisanje statuta vam naj naredi kak pravnik, ki je že spisal kakega.
Glede pregledov: nimamo kakih takih informacij.
Tretjega vprašanja ne razumem.
 

bivis
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 Dec 2012, 20:01

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a bivis » 15 Dec 2012, 16:37

Borut,
hvala za odgovor.
NAjverjetneje me strašijo tisti, ki so naklonjeni d.o.o.-jem..
Stopim tudi do pravnika po nasvet, hvala za sugestijo!

Imam sam par idej, zakaj bi bil zavod boljši od d.o.o.ja sploh v moji panogi...
ampak da bi se prepričal bi rad izvedel še par stvari;

-je res, da ''mi nihče ne more nič'' če zavod dobi sredstva na nekem razpisu, jaz pa potem ''zaprem'' zavod.
(to mi očitajo bodoči poslovni partnerji, ki svetujejo d.o.o., ker pri slednjem vseeno kazensko odgovarjam v primeru neizpolnitve pogodbe, primer o sodelovanju, kjer jaz za neko dejavnost izstavim račun...)

-če sem samozaposlen v kulturi in mi država plačuje prispevke. Sem lahko direktor zavoda? Kot edini, in zavod z mano nima nobenih stroškov? če pa grem na sestanek v Zg. kungoto ali Salzburg, si lahko pišem potne stroške?

-ali obstaja kje razlaga kaj vse spada od kulturno dejavnost? Primer ; Ali lahko zasebni zavod producira filme
-veliko je govora o tem da se lahko zavod ukvarja z pridobitveno dejavnostjo. ALi poznate kak primer dohodka zavoda iz nepridobitne dejavnosti?


hvala, vnaprej


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov