Vprašanja glede društev in zavodov

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 14 Okt 2014, 14:27

2. člen Zakona o zavodih (ZZ) določa: Zavode lahko ustanovijo domače in tuje fizične in pravne osebe, če ni za posamezne dejavnosti ali za posamezne vrste zavodov z zakonom drugače določeno.

1. odstavek 32. člena ZZ: Direktorja imenuje in razrešuje ustanovitelj, če ni z zakonom ali aktom o ustanovitvi za to pooblaščen svet zavoda.

1. odstavek 33. člena ZZ: Za direktorja zavoda je lahko imenovan, kdor izpolnjuje pogoje, določene z zakonom in aktom o ustanovitvi oziroma s statutom ali pravili zavoda.

Torej, zavod lahko ustanovi tudi tujec in tudi tujec je lahko direktor zavoda.

Pravna razmerja so določena v aktu o ustanovitvi in statutu zavoda...
 

mckmck
Pripravnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 07 Jan 2013, 16:01

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a mckmck » 26 Okt 2014, 10:37

Pozdravljeni.

Zanima me kakšni so postopki za ustanovitev društva?
Namen imamo ustanovitev mladinskega društva.
Zanima me še to, če ima društvo prostore za prodajo pijač ali jih lahko prodaja vsak vikend recimo oziroma more biti stvar prijavljena za prodajo pijač ali je zadosti, da je zapisano v statutu?

Lep pozdrav

Mandrag
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 Sep 2014, 13:15

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Mandrag » 27 Okt 2014, 03:25

Glede mesečnih stroškov zavoda; sem trenutno dobil ta info. : Kot zavod nimate posebnih mesečnih stroškov do države, razen morebitnih akontacij in plačil davka ter oddaje letnih poročil. Obračune davka in poročila morate namreč letno oddati v vsakem primeru.
Ostali stroški so odvisno od vaših pogodbenih partnerjev ali dobaviteljev, npr. vodenje računa na banki, vodenje računovodstva, najemnine itd.

Nič več ne štekam... :/

rdeczmaj
Rookie
Prispevkov: 7
Pridružen: 30 Jul 2014, 15:22

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a rdeczmaj » 30 Okt 2014, 20:08

Pozdravljeni,

Mene pa zanima naslednje. Če naše društvo organizira izlet v Beograd in postavimo ceno tega potovanja ( v ceni so stroški nočitev in potni stroški). Ali lahko opravimo ta prevoz sami-glede na to da gre za manjšo skupino 7oseb) ali moramo najeti prevoznika, glede na to da mi nimamo licence? Za društvo in člane bi bilo seveda veliko bolj ugodna prva opcija..
hvala za odgovor!

Lp

mckmck
Pripravnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 07 Jan 2013, 16:01

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a mckmck » 02 Nov 2014, 16:31

Mene pa zanima še nekaj.
Ustanavljamo društvo in me zanima kaj mi priporočate.
Šlo bi za mladinsko društvo katero bi prodajalo v prostorih tudi pijačo.
Torej ali odpreti društvo z pridobitveno dejavnostjo ali ne-pridobitveno?
Če jaz prav zastom je razlika v dem da z nepridobitveno ne moreš izplačati članov društva, z pridobitveno pa lahko izplačaš člane društva ali se motim?
Kako je pa potem z DDV-jem pri pridobitveni dejavnosti?

Hvala!
 

prima
Prispevkov: 2
Pridružen: 02 Sep 2014, 08:32

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a prima » 10 Nov 2014, 14:39

Spoštovani,


pred kratkim smo odprli zavod, ker pa sem od različnih svetovanj dobil konfliktne informacije, za vse skupaj pa tudi porabil že kar nekaj denarja, bi prosil za čimprejšnjo informacijo.

Ustanovitelj zavoda je oseba, ki ima redno zaposlitev. Direktor zavoda sem sam, vendar sem brezposeln, starejši od 26 let in imam status izrednega študenta.

Zanima me, če smo se s tako ureditvijo izognili plačila 040 ali kakršnihkoli ostalih obveznosti. Z zavodom nimam podpisane pogodbe o poslovodenju, saj bi si izplačeval preko študentskih napotnic.

Skrbi pa me člen v našem aktu o ustanovitvi, kjer je navedeno, da je direktor poslovodni organ zavoda.

Zavod prvo nakazilo prejme v drugi polovici tega meseca. Obvezno in dopolnilo zavarovanje si sicer plačujem sam..


Najlepša hvala za odgovor

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 12 Nov 2014, 11:22

POKOJNINSKO ZAVAROVANJE:

16. člen ZPIZ-2 (družbeniki)
(1) Obvezno se zavarujejo osebe, ki so družbenice ali družbeniki oziroma delničarji (v nadaljnjem besedilu: družbenik) gospodarskih družb, ustanovljenih v skladu s predpisi v Republiki Sloveniji oziroma ustanoviteljice ali ustanovitelji zavodov ter zadrug in so poslovodne osebe, če niso zavarovane na drugi podlagi.
(2) Osebe iz prejšnjega odstavka se zavarujejo za polni zavarovalni čas oziroma do polnega zavarovalnega časa, če so na drugi podlagi zavarovane za manj kot polni delovni čas oziroma zavarovalni čas, če ni z zakonom drugače določeno.

V kolikor brezposelna oseba ustanovi zavod (ustanovitelj) in je hkrati poslovodna oseba (direktor) v tem zavodu, bo zgolj na tej podlagi obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovana – in to ne glede na to, da iz tega naslova (kot ustanovitelj ali kot poslovodna oseba) ni plačana.

Če je oseba ustanovitelj zavoda, ni pa hkrati tudi poslovodna oseba (direktor), potem ni obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovana iz tega naslova. Če je oseba poslovodna oseba zavoda (direktor), ni pa njegov ustanovitelj, prav tako zgolj kot poslovodna oseba ni obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovana iz tega naslova.

ZDRAVSTVENO ZAVAROVANJE:

6. točka 1. odstavka 15. člena ZZVZZ (zavarovane osebe)
Zavarovanci po tem zakonu so:
... - družbeniki osebnih družb, družbeniki družb z omejeno odgovornostjo in ustanovitelji zavodov, če so družbeniki družb oziroma ustanovitelji zavodov poslovodne osebe, ki opravljajo poslovodno funkcijo kot edini ali glavni poklic;

V preteklosti je veljalo, da osebe, ki so zavarovane preko družinskih članov, torej študentje, niso obvezani plačevati prispevka za zdravstveno zavarovanje. Predlagam, da se oglasite na ZZZS - tam naj bi vam podali pravilno informacijo glede zavarovalne podlage v vašem primeru.

Podjetnica87
Prispevkov: 4
Pridružen: 26 Nov 2014, 18:35

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Podjetnica87 » 26 Nov 2014, 18:40

Mene pa zanima ali ima lahko društvo tudi distribucijo, ali moram za to odpreti s.p.? Hvala

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 27 Nov 2014, 09:35

Ob upoštevanju določb ZDru, lahko...
 

Mandrag
Rookie
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 Sep 2014, 13:15

Re: Vprašanja glede društev in zavodov

OdgovorNapisal/-a Mandrag » 22 Jan 2015, 14:27

Zdravo,
okej, še tukaj vprašam (sem že v drugi temi postavu isto vprašanje, a se ni najdl odgovora)

Mogoče kdo ve kakšno must know informacijo glede Zadrug, npr. kakšni so stroški ustanovitve,
kakšne obveznosti ima direktor do države (plačevanje prispevkov) ter ali je mogoče zasebni zavod preoblikovati
v zadrugo?
Hvala in lep pozdrav vsem!


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 58 gostov