Zasebni zavod - kako je s prispevki in davki

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Boesha
Prispevkov: 3
Pridružen: 25 Jan 2010, 00:16

Zasebni zavod - kako je s prispevki in davki

OdgovorNapisal/-a Boesha » 23 Feb 2010, 22:59

Pozdravljeni!


Imam par vprašanj glede zasebnega zavoda. Moj poslovni partner ima zavod, jaz bi se mu pridružila, ravno tako pa bi se v tem zavodu želela zaposliti. Direktorica bi bila jaz, ne on.

Zdaj sem redno zaposlena v nekem podjetju in imam popoldanski SP. Pogodba mi bo prenehala, prav tako ne želim več biti tu, ker je moja prihodnost v tem zavodu. Prispevke mi zdaj plačuje še moj delodajalec, 39 eur plačujem tudi jaz na pop SP.

Zdaj pa me zanima:



1. Kako bo s plačevanjem prispevkov, ko se zaposlim v zasebnem zavodu? Popoldanski SP želim seveda obdržat. Koliko znaša plačevanje prispevkov; nekje sem zasledila, da če sta dva zaposlena, da nihče ne plačuje, sicer pa je o zavodih napisanega zelo malo....

2. Kako je z denarjem, ki priteka na zavod? Kako ga dobiš ven? Enako kot pri d. o. o. obliki?

3. Kako je z obdavčitvijo denarja, ki je kot dobiček? Se ga obdavči ali ne?




Hvala za odgovore, res jih potrebujem in se vsakemu za njih posebej zahvaljujem.


Lep večer vsem,


B.
 

Boesha
Prispevkov: 3
Pridružen: 25 Jan 2010, 00:16

Re: ZASEBNI ZAVOD - KAKO JE S PRISPEVKI IN DAVKI

OdgovorNapisal/-a Boesha » 23 Feb 2010, 23:05

Joj, se opravičujem za nevednost, no....


Če sta dva ustanovitelja, se ne plačuje prispevkov...ja, ali je potemtakem sploh možno, da si zaposlen na zavodu oz. da plačuješ ali neplačuješ prispevke tam. In ja, obdržala bom SP zaradi opravljanja pridobitne dejavnosti....



Ojej, :)


B.

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Zasebni zavod - kako je s prispevki in davki

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 23 Feb 2010, 23:11

V prihodnje prosim, da naslove tem pišete z malimi črkami.

1. Torej boste pustili službo? Lahko se zaposlite in plačujete minimalno plačo. Če se ne zaposlite, bo potrebno plačevati vsaj prispevke v višini okoli 315 eur. Načeloma velja vse isto kot za d.o.o.. Imamo pa res še eno nerazčiščeno dilemo glede prispevkov v primeru enega ali več lastnikov.

V vsakem primeru, če prispevkov ne boste plačevali, potem ne morete imeti popoldanskega s.p., ampak navadnega (najmanj 225 eur prispevkov mesečno).

2. Praktično vse enako kot pri d.o.o., le dobička si ne smete izplačevati.

3. Dobiček se obdavči z 20 %. Enako kot pri d.o.o.. Izplačati pa si ga ne smete, pa tudi na splošno za zavod ni priporočljivo, da ima konec leta dobiček. Lahko DURS začne težit.

Boesha
Prispevkov: 3
Pridružen: 25 Jan 2010, 00:16

Re: Zasebni zavod - kako je s prispevki in davki

OdgovorNapisal/-a Boesha » 03 Mar 2010, 00:05

G. Borut, lepo pozdravljeni,

Vidim, da ste hudi name, ker pišem z veliikimi tiskanimi. :)

Oprostite, nisem prebrala vašega pravilnika. :)

Okrcali ste me, češ, ali bom pustila službo...Ne, nisem zmešana, da bi to storila v tem času, je pa tako, da sem zaposlena brez plače, ker delodajalec pač ne plačuje....


Ostalo veste....


PS: sem se prav nasmejala, zelo posrečeno ste napisali pismo. :)



Hvala za trud in odgovore, čeprav jih je potrebno preverit....


Obljubim, da bom pisala le še z malimi črkami. :)


Lahko noč,

D.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 29 gostov