Problem neplačnikov

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
Bajsich
Pripravnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 27 Jun 2008, 13:44
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Problem neplačnikov

OdgovorNapisal/-a Bajsich » 22 Mar 2010, 15:12

No pa načnimo še to debato v tem forumu. Zanima me kako vi rešujete ta pereč problem.

Sam sem imel avanturo in cca 9 mesecev poleg prodaje fural še storitveno dejavnost ( NEVER EVER EVER AGAIN) in seveda ko se plača po opravljeni storitvi :nono: pride do zamud in do neplačnikov.

Kaj priporočate, da naj npr v svojem primeru ko mi je firma dolžna 200€ že od oktobra naredim? Kakšne so možnosti uradne izterjave ? Tiste z baseball kiji me (trenutno) ne zanimajo.

Lp, Bajsich
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Problem neplačnikov

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 23 Mar 2010, 23:39

Hja je kar problem. Neplačila so začaran krog, tudi pri MP smo imeli kar nekaj časa težave zaradi tega, oziroma jih imao še.

V začetni fazi opomini (mail, pisni, telefon), potem pa čez nekaj mesecev sledi izvršba. Je pa to slab obet za nadaljnje sodelovanje s podjetjem, ki ga pošlješ na izvršbo.

Pomembno je tudi, da se izve prave razloge, zakaj podjetje zamuja s plačili. Trenutno je problem veliko podjetij to, da enostavno ni denarja, saj so se tudi sama ujela v začaran krog neplačil. Če denarja ni, potem ga ne moreš terjati... Pa še najbolj prijazno ni :)

P.J.
Rookie
Prispevkov: 18
Pridružen: 02 Feb 2010, 19:06
Kontakt:

Re: Problem neplačnikov

OdgovorNapisal/-a P.J. » 26 Mar 2010, 19:31

Iz "prve roke" lahko povem, da sem se znašel v obeh vlogah hkrati. Kot je predhodnik zapisal, gre za "začaran krog". Kaj sem storil?

Na strani terjatev do kupcev sem ponudil "diskont". Je ceneje, kakor sodni stroški zame, on pa privarčuje dvakratne sodne stroške.

Na strani obveznosti do dobaviteljev sem ponudil poravnavo v obrokih in kompenzacije po diskontiranih cenah v obsegu 0% - 200% dolgovanega zneska. Torej za upnika po diskontirani ceni izvedel projekt do dvakratne vrednosti dolga. Seveda če je bil upnik zainteresiran.

Enostavno... Treba je stopiti iz kroga in začeti ustvarjati novo vrednost. To je moj nasvet. ;)

P.S.: Problem je tudi to, da za nas z manjšimi zneski računov predstavlja sama izvršba na banki ogromen strošek (brez stroškov izvršbe). Če npr. jaz nekomu dolgujem 200 EUR in mi naredijo blokado računa... Izdam račun za 200 EUR, banka vzame 50 za "vodenje izvršbe" in 35 za transakcijo. 115 EUR gre za poplačilo stroškov izvršbe... Naslednjih 200 banka vzame spet svojih 35, pokrije stroške izvršbe, recimo 35 in upniku nakaže 130 EUR. Iz naslednjih 200 si vzame 35 banka in upniku nakaže še preostaih 70 in zaračuna 15 za "izbris blokade". Pri majhnih zneskih postanejo stroški izvršbe in stroški banke enormni v deležu, kar povzroči dodatno plačilno nesposobnost.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 56 gostov