Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vprašanja?

J4nJ3k
Prispevkov: 1
Pridružen: 21 Jan 2013, 20:07

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a J4nJ3k » 22 Jan 2013, 19:36

Lep pozdrav,

Sem študentka, ki se že nekaj let ukvarjam z fotografiranjem. Zadnje čase sem začela dobivati ponudbe za fotografiranje, in ker nisem prepričana da bi uspela z S.P. pa tudi začetni stroški so dokaj veliki, me zanima če je možno za začetek fotografirati preko avtorske pogodbe, brez da bi imela kakršne koli težave? Če se da, me zanima kako je z avtorsko pogodbo, so kakšni stroški in kaj vse je potrebno urediti?

Sicer pa bo vsak nasvet dobrodošel.

Hvala za vašo pomoč že vnaprej,

Janja
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 22 Jan 2013, 21:34

Ni čisto legalno, vendar se da za začetek.

Ko si pa dobite dovolj strank, pa kar pogumno odprite s.p.. Smo imeli en tak primer na svetovanju, zelo dobra panoga je :)

Paris_may
Prispevkov: 2
Pridružen: 31 Jan 2013, 20:43

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Paris_may » 31 Jan 2013, 21:30

Pozdravljeni, tudi jaz imam nekaj vprašanj.

Odločila sem se odpreti 'popoldanski s.p.' oz. dopolnilno dejavnost, tu pa nastopi par vprašanj.
Sem študentka/absolventka, redno vpisana, ampak sem stara 27 let in si že sama plačujem zavarovanje itd. Ali lahko vseeno odprem popoldanski s.p. - piše da je to za osebe, ki jim nekdo drug že plačuje prispevke za socialno varnost (študent, upokojenec ali zaposleni) jaz pa zavarovanje plačujem sama. Ima to kakšno vezo - moja starost in status študenta,...

Drugo vprašanje - ukvarjala se bom najprej z uvozom nekih izdelkov in posledično s prodajo. Ali je možno, jih najprej naročiti ter preveriti njihovo kvaliteto (pride iz UK, Kitajska in Japonska), ter potem šele odpreti firmo. Vem, da ste na to temo že nekaj govorili...pa vseeno. Ne želim prodajati slabe robe, zato želim prej preveriti preden dam stvar na trg,...
predvidevam, da to ne gre tako :)

Hvala že vnaprej za pojasnitev

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 31 Jan 2013, 23:03

Paris_may napisal/-a:Pozdravljeni, tudi jaz imam nekaj vprašanj.

Odločila sem se odpreti 'popoldanski s.p.' oz. dopolnilno dejavnost, tu pa nastopi par vprašanj.
Sem študentka/absolventka, redno vpisana, ampak sem stara 27 let in si že sama plačujem zavarovanje itd. Ali lahko vseeno odprem popoldanski s.p. - piše da je to za osebe, ki jim nekdo drug že plačuje prispevke za socialno varnost (študent, upokojenec ali zaposleni) jaz pa zavarovanje plačujem sama. Ima to kakšno vezo - moja starost in status študenta,...

Drugo vprašanje - ukvarjala se bom najprej z uvozom nekih izdelkov in posledično s prodajo. Ali je možno, jih najprej naročiti ter preveriti njihovo kvaliteto (pride iz UK, Kitajska in Japonska), ter potem šele odpreti firmo. Vem, da ste na to temo že nekaj govorili...pa vseeno. Ne želim prodajati slabe robe, zato želim prej preveriti preden dam stvar na trg,...
predvidevam, da to ne gre tako :)

Hvala že vnaprej za pojasnitev


Ne morete. Niste zaposleni za polni delovni čas.

Seveda, da se dobiti testne vzorce.

Paris_may
Prispevkov: 2
Pridružen: 31 Jan 2013, 20:43

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Paris_may » 01 Feb 2013, 12:24

Kaj pa študentski s.p.? Ta je, kolikor razumem, namenjen ravno študentom s statusom.

citiram: "To pomeni, da se mora poleg podjetniške dejavnosti, ki se smatra za dopolnilno dejavnost, ukvarjati tudi z drugo glavno dejavnostjo, kar je v tem primeru študij."

Hvala za odgovor.
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 03 Feb 2013, 15:45

Žal se je študentski s.p. 1 1.1.2013 ukinil. Prispevki so izenačeni s polnim s.p...

JureZ
Prispevkov: 4
Pridružen: 03 Feb 2013, 18:29

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a JureZ » 03 Feb 2013, 18:31

Obstaja kakšna opcija, da se ne vključiš v obvezno pokojninsko in ne plačuješ takšnih prispevkov?
Res mi pa ni jasno, zakaj bodo olajšave (50% višine prispevkov) začele veljati šele 1.7.2013? Kaj pa obdobje od 1.1. do 1.7.? Človek se vpraša, če v vladi sploh kaj razmišljajo ...

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 03 Feb 2013, 18:46

Če ste lastnik in/poslovodna oseba - žal ne.

O katerih olajšavah je govora?

JureZ
Prispevkov: 4
Pridružen: 03 Feb 2013, 18:29

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a JureZ » 03 Feb 2013, 21:22

14. odstavek 145. člena ZPIZ-2 pravi o oprostitvi 50 % plačila zavarovanja. Žal se ta odločba začne uporabljati šele 1. julija, kot piše v 2. odstavku 430. člena.

Vir: http://www.uradni-list.si/1/content?id=110802

Res mi ni jasno, kaj je s temi 7imi meseci vmes in kaj jim je šlo po glavi, ko so 430. člen zapisali. Totalna bedarija. Nikjer mi ne znajo pojasniti, kakšna je logika za to odločitvijo in če obstaja kakšna alternativa za teh 6 mesecev.
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Ste pred ustanovitvijo podjetja in imate različna vpraša

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 03 Feb 2013, 21:51

Aha mislite verjetno tole?

156. člen

(delna oprostitev plačila prispevkov delodajalcev za starejše delavce)

Zavezanci za plačilo prispevkov delodajalcev iz prve alineje prvega odstavka 153. člena tega zakona so oproščeni plačila prispevkov delodajalcev v višini 30 % za zavarovance iz prvega, drugega, tretjega in četrtega odstavka 14. člena tega zakona, ki so dopolnili 60 let starosti, in v višini 50 % za zavarovance iz prvega, drugega, tretjega in četrtega odstavka 14. člena tega zakona, ki izpolnjujejo starostni pogoj za pridobitev pravice do predčasne pokojnine po drugem odstavku 29. člena tega zakona. Oproščeni del prispevka delodajalca za navedene delavce plačuje Republika Slovenija v skladu s 161. členom tega zakona.

157. člen

(vračilo prispevkov delodajalcev za prvo zaposlitev)

(1) Delodajalci lahko, ne glede na prvo alinejo prvega odstavka 153. člena tega zakona, za zavarovance iz prvega, drugega, tretjega in četrtega odstavka 14. člena tega zakona, ki niso dopolnili 26. let starosti in matere, ki skrbijo za otroka do tretjega leta starosti, ko se prvič zaposlijo za nedoločen čas in ostanejo pri istem delodajalcu v zaposlitvi neprekinjeno najmanj dve leti, uveljavijo vračilo prispevkov delodajalca za prvo leto zaposlenosti v višini 50 %, drugo leto pa v višini 30 % prispevkov delodajalca.

(2) Delodajalec lahko uveljavi vračilo prispevkov delodajalca za zavarovance iz prvega odstavka tega člena le v primeru, če za te zavarovance ni uveljavil vračila prispevkov oziroma enakovredne olajšave na podlagi drugih predpisov.

(3) Minister, pristojen za delo, natančneje določi način vračila prispevkov iz tega člena.


Ne vem točno, kaj je tu problem. Sprememba je ena redkih, ki gre na bolje, kot sedaj.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov