Dolgoročno upanje malih podjetnikov?

Alex
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 12 Mar 2009, 13:47

Dolgoročno upanje malih podjetnikov?

OdgovorNapisal/-a Alex » 13 Feb 2011, 00:44

Zanima me kakšno je mnenje malih podjetnikov ki se borijo obstati in konkurirati z večjimi združbami?
Imam občutek da je vse več malih podjetij na robu propada in komaj ekzistira saj je uničevanje ali tako imenovano cutting the middle man out, uničilo zaslužek.
Danes je vse več ljudi ki hočejo naročati iz tujine, in s tem vzamejo profit mnogim podjetjem.
Kako bo šele čez 10-15-20let ko bo vsa generacija računalniško pismena in ne bodo tako kot naši starši in mogoče malo starejši ljudje ki niso tako računalniško pismeni in bojazljivi internetnih nakupov?

Je res edina rešitev da to kar mali podjetnik prodaja tudi dela in se ukvarja z obrtjo ki je večji ne morejo posnemati zaradi človeškega dotika ali potrebnega stika s stranko, mogoče neke vrsti umetniškega dotika pri nastajanju produkta?

Sam razmišljam kako lahko je naročit superge ki jih pri nas ne morem dobit zaradi pomanjkanja velikih številk in jih kljub poštnine iz tujine dobim10-15 € ceneje.
Vem ljudje bodo rekli ampak ti rabiš servis, vendar če pogledaš ogromno produktov je narejeno za 1-3 leta operativne uporabe, servis je danes bolj marketinška poteza za večji zaslužek...

Kaj Slovenija lahko ponudi malem podjetniku ki mora še vedno plačevati prispevke in razne dajatve trg ga pa omejuje na lokalne stranke in največjo stopnjo davka po Forbsovi lestvici na svetu...

Smo podjetniki izobčenci iz sistema ki ne moremo dobiti boljšega dohodka v redni službi ali pa posebna sorta ljudi ki je sposobna,neodvisna in željna novih izidov?
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Dolgoročno upanje malih podjetnikov?

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 13 Feb 2011, 00:54

Poleg vseh prednosti imajo velika podjetja eno pomembno slabost: niso tako fleksibilna. Mikro podjetja so po mojem mnenju prihodnost ravno zaradi fleksibilnosti. Seveda ne na račun večjih, multinacionalk, te bodo še vedno ostajale. Majhna podjetja pa imajo priložnost predvsem na področju storitev ter na tistih področjih, kjer trg še ni razdeljen med velike igralce ter tam kjer so vložki za vstop na trg manjši.

Alex
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 12 Mar 2009, 13:47

Re: Dolgoročno upanje malih podjetnikov?

OdgovorNapisal/-a Alex » 13 Feb 2011, 01:15

Ok odgovor je zelo splošen in potreben večje razlage pomena.
Fleksibilnost v času največje dobe potrošništva? Danes je fleksibilnost v mojem pomenu še vedno čas!

Ko jaz naročim računalnik ga nimajo na zalogi in ga v resnici sestavijo po delih šele en teden po nakupu ker zaradi majhnosti podjetja nimajo take zaloge, temu jaz ne rečem fleksibilnost. Čeprav so mi zagotovili takojšnjo dostavo so se seveda zlagali ker bi mogoče šel drugam,,,ko pa že enkrat plačaš, oprostite gospod malo bo za počakati,,,je to fleksibilnost?

Ko naročim sirotko mi noče dati več testerjev za druge produkte ker kot majhen s.p nima dovolj denarja da pošilja več testerjev da si zagotovi boljšo reklamo,to spet ni fleksibilnost..

Ko uveljavljam garancijo za računalnik mi rečejo da moram monitor uveljavit nekje drug del pa spet nekje drugje, kje je tukaj fleksibilnost?

Poglej večja ameriška podjetja ki probajo vse rešiti in house, torej potrebno je kupcu čimprej vrniti produkt saj je čas pomemben, v sloveniji pa vrneš in potem 14 dnevna analiza ali je produkt sploh vreden garancije in potem 10 dnevno popravljanje in vračanje.

mislim da je hitreje v tujino poslati in dobiti nazaj.

Ko kdaj prosim večje trgovce v nemčiji ali ameriki za kakšne sample jih dobim skoraj brez ugovorov, kot večje firme jim je ta fleksibilnost normalna in še kako potrebna, kupec je bog, v sloveniji pa je kupec že itak prisiljen vzet kar mu trg ponudi.

Vendar ko enkrat odkriješ kako lahko je poslovati z tujim podjetjem, ki ima ime na trgu, je to kreganje in praktično prosenje naših dobaviteljev takoj ukinjeno....

Trg se spreminja s tako hitrostjo da je 1 leto danes to kar je bilo v 90-ih 10 let za spremembo poslovanja in reševanja kupovalne strategije.

Tomcater
Uradnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 15 Dec 2008, 22:23
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Dolgoročno upanje malih podjetnikov?

OdgovorNapisal/-a Tomcater » 14 Feb 2011, 01:19

Jaz osebno vidim največjo težavo pri uveljavljanju na trgu v tem, da ti morebitne stranke ne zaupajo dovolj, ker nimaš še veliko referenc za sabo. Saj po eni strani je logično, da so v današnjih časih vsi previdni, ampak kljub vsemu si mladi podjetnik zasluži priložnost. Takšne težave sem imel sam na začetku, sedaj po 2 letih delovanja je mnogo lažje (ampak še vedno ne lahko!).

Majhna podjetja bodo vedno obstajala, tako kot velika. Je pa res, da se bodo majhna podjetja bolj trudila ustreči stranki kot velika. Velikim ribam se je** za eno malo stranko, saj jih imajo še 1299 na zalogi in se ne sekirajo preveč. Malo podjetje pa si želi vsako stranko. No, vsaj tako sklepam - vedno se verjetno najdejo izjeme.

Zame je stranka vedno na prvem mestu in ji želim ustreči na vsakem koraku. Tu je moja prednost pred velikimi. V mojem podjetju stranka ni samo številka, prekleto dobro se zavedam, da je stranka car, bog, kruh - če hočeš! Tako je pomojem mnenju bistvo, da se malo podjetje max trudi in da ima pošten in profesionalen odnos. Tu je verjetno ključ do uspeha. (bom povedal čez nekaj let :) )

Skratka, potrebno se je prilagajati kot je rekel že Borut. Če pa se podjetja ne znajo, pa jih čaka propad... pa naj gre za malo ali pa veliko podjetje. Edina stalnica so spremembe! In tudi te morajo biti del poslovanja. Logično je, da če pride na trg konkurent, ki isti izdelek naredi za pol cene in 1x hitreje, se mora tako podjetje hitro prilagoditi, če ne bo šel hitro rakom žvižgat.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 56 gostov