Katere dejavnosti lahko opravljam?

oblikovalka
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 10 Avg 2010, 13:42

Katere dejavnosti lahko opravljam?

OdgovorNapisal/-a oblikovalka » 10 Avg 2010, 14:00

Pozdravljeni,
sem oblikovalka, ki razmišljam o samozaposlitvi. Ukvarjala bi se z oblikovanjem manjših tekstilnih kosov, dekorativnih izdelkov, po potrebi oblačil, dekorativnih izdelkov in s svetovanjem. Izdelava izdelkov bi potekala doma, prodaja pa v parih trgovinah v Sloveniji, večinoma pa bi poslovala po internetu, preko pošte. Občasno za krajši čas delam v tgovini z dekorativnimi izdelki, kjer bi lahko prodajala svoje izdelke.
Zanima me, če lahko kot s.p. še vedno delam tam kot svetovalka-prodajalka. Šefica se strinja, saj bi bili tudi zanjo manjši stroški, kot če nekoga zaposli. Za mene bi pa tudi bil to nek stalni dohodek, da bi lahko plačevala prispevke+imela možnost predstavljati svoje izdelke.

Kakšno dejavnost registriram za ta primer in kje so lahko problemi z inšpekcijo?

Pa tudi, na kaj moram biti posebej pozorna, če delam v stanovanju, kjer živim s fantom in je last moje mame (plačujem 100 eur najemnine -brez pogodbe seveda)?

V naprej hvala za odgovore!
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Katere dejavnosti lahko opravljam?

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 12 Avg 2010, 12:11

Lahko opravljaš to dejavnost, samo registrirana mora biti. Delodajalka bo sicer res imela nekaj manjše stroške s tabo, vendar se zmeni, da ti plača malo več kot je sicer bila tvoja neto plača. Ker v primeru s.p. sama nosiš večino stroškov (prispevki za s.p., računovodstvo..).

Glede dejavnosti: preveri seznam SKD, standardna klasifikacija dejavnosti. Jo imaš na portalu.

Glede najemnine: dobro je, da to urediš s pogodbo. Pa še v stroške lahko daš najemnino potem..

Izdelovalec
Pripravnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 18 Apr 2009, 10:17
Kontakt:

Re: Katere dejavnosti lahko opravljam?

OdgovorNapisal/-a Izdelovalec » 06 Sep 2010, 22:43

Pozdravljena.

Ker sem imel sam podobno situacijo ti predlagam par stvari. Kot prvo moraš dobro stvari urediti z računovodjo, ker ti on vodi določene stvari, ki se pri inšpekciji zapletejo. Npr.. izdelek, ki ga ti doma narediš ga kot fizična oseba "prodaš" pravno osebi torej s.p.-ju, ker se s tem izogneš nesoglasjem. Če ti narediš obleko jo kot fizična oseba prodaš pravni kot obleko, če pa jo ti kot pravna oseba izdeluješ boš pa morala določiti vsak konec blaga, sukanca, šivanke itd....
S tem sicer olajšaš delo vendar izgubiš ddv, ki ga pač moraš sam "požret" kot fizična oseba. Za izdelovanje pač potrebuješ prostor, ki ga za pravno osebo zakomplicirajo do amena. Zatorej je boljše, če kot fizična oseba izdeluješ kot pravna pa prodajaš, ker se izogneš vsem komlikacijam in segmentiranju stroškov za ta kos blaga in ta konec niti itd. Enostavno je izdelek obleka.

Kot drugo odpri dejavnost katera ne potrebuje "delavnice" oziroma prostora, ker potem te čakajo spet druge zadeve ala obrtno dovoljenje, ki sam po sebi potrebuje sto in eno stvar. Predlagam pod kakšno "terensko delo" ali pod kakšno umetnostno obrtjo ali obrtem podobne dejavnosti. Pozanimaj se na obrtni zbornici katere so obrtem podobne dejavnosti, ki ne potrebujejo obrtnega dovoljenja in prostora.

Lep pozdrav


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 48 gostov