s.p. in starševsko nadomestilo

Davki, prispevki, obdavčitev, pavšalni prispevki, DDV, dohodnina, davek od dohodkov pravnih oseb.
zirafa
Prispevkov: 1
Pridružen: 11 Apr 2013, 10:18

s.p. in starševsko nadomestilo

OdgovorNapisal/-a zirafa » 11 Apr 2013, 10:19

Pozdravljeni!
Imam nekaj vprašanj v zvezi z s.p., porodniškim dopustom in starševskim nadomestilom. Upam, da mi boste lahko kakorkoli pomagali ...
V naslednjih dneh nameravam odpreti s.p. (računam da 22.4.2013). Imam odobreno poslovno idejo in subvencijo, v kratkem se bom udeležila še delavnic.
Sem noseča, rok imam 19.8.2013. V zadnjem letu nisem imela dohodkov, do septembra 2012 sem dobivala starševski dodatek za prejšnjega otroka v višini slabih 200 €. Drugih nadomestil do zdaj nisem prejemala. Zanima me nekaj stvari v zvezi s porodniško, in sicer: za starševsko nadomestilo se računa zadnjih 12 mesecev plače oz. nadomestil, če tega ni, se vzame 55% minimalne plače. Če imam rok 19.8., naj bi porodniška začela teči 28 dni pred tem datumom, to je 22.7. Od odprtja s.p. (22.4.) do porodniškega dopusta bom plačevala prispevke. Ko v izračun odtipkam predvidene datume, mi pokaže, da se bodo pri izračunu starševskega nadomestila upoštevali le prispevki za april in maj 2013, torej da se 12 mesecev za izračun šteje od junija 2012 do maja 2013. Zakaj je to tako, če mi začne porodniška teči šele 22. julija? Se mi ne bi moral šteti tudi junij 2013 v izračun starševskega nadomestila? Se lahko premakne začetek porodniškega dopusta? Kdaj bi morala začeti porodniško, da bi se mi v izračun upošteval tudi junij 2013?
Zanima me še naslednje: koliko se pri s.p. šteje bruto plača, če bom npr. plačevala prispevke 523,88 (to so prispevki za 3. razred za mesec marec 2013)? Hočem si namreč izračunati čim bolj natančen znesek starševskega nadomestila, ki bi ga prejemala v času porodniškega dopusta, če s.p. odprem 22. 4. 2013, v preteklih 12 mesecih nisem imela drugih dohodkov kot starševskega dodatka do septembra 2012 (slabih 200 €), predviden datum poroda imam 19.8.2013, na porodniško bi šla 22.7.2013 (če se je ne da premakniti).
Najlepša hvala za odgovor, pomoč in kakršnekoli informacije.

Lep pozdrav.
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: s.p. in starševsko nadomestilo

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 12 Apr 2013, 16:54

Precej kompleksno vprašanje je, zato vam nisem odgovoril na mail. Se boste morali pozanimati pri pristojnih službah.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov