Stroški/Osnovna sredstva/Amortizacija

Davki, prispevki, obdavčitev, pavšalni prispevki, DDV, dohodnina, davek od dohodkov pravnih oseb.
Kalcet
Prispevkov: 2
Pridružen: 24 Apr 2013, 11:45

Stroški/Osnovna sredstva/Amortizacija

OdgovorNapisal/-a Kalcet » 24 Apr 2013, 12:03

Pozdravljeni,

Razmišljam o odprtju dopolnilne dejavnosti (popoldanski s.p.), vendar pa imam zaenkrat še nekaj pomislekov in nerazjasnjenih zadev okrog beleženja stroškov, osnovnih sredstev in amortizacije.
Prosil bi za obrazložitev teh pojmov in kako bi najugodneje in seveda tudi legalno prijavil primer naslednjih stroškov in če jih sploh lahko v celoti.

prenosnik Macbook pro (2800€)
2xIPhone (2x650€) (vsak od njiju je namenjen drugemu profilu poslovnih kontaktov)
šolnina (2400€)
(Gorivo/cestnine-vinjete/računovodski servis/pisarniški materjali/toaltni materjali/namenska obleka/avtomobil)

Predvidoma bi za beleženje stroškov najel računovodski servis, vendar pa bi kljub temu rad vedel kako varčno porabiti prihodke podjetja. Bega me namreč neka omejitev amortizacije na 500€/letno za računalnik pri čemur lahko to narediš le za dve leti. Čemu naj bi to dal v amortizacijo in ne stroške? S kakšnim namenom naj bi to počel?

Hvala
 

API Prevajanje
Rookie
Prispevkov: 10
Pridružen: 04 Mar 2013, 13:25

Re: Stroški/Osnovna sredstva/Amortizacija

OdgovorNapisal/-a API Prevajanje » 24 Apr 2013, 13:31

Ne razumem najbolj. Na eni strani govoriš o tem, kako bi čim bolj varčno porabljal prihodke, na drugi strani pa bi rad v osnovnih sredstvih imel Applove produkte v vrednosti cca. 4.100 Eur.

Ali ta osnovna sredstva že imaš in z njimi že sedaj razpolagaš, ali bi to kupil ob ustanovitvi podjetja?


Kalcet
Prispevkov: 2
Pridružen: 24 Apr 2013, 11:45

Re: Stroški/Osnovna sredstva/Amortizacija

OdgovorNapisal/-a Kalcet » 24 Apr 2013, 21:52

Borut Borštnik napisal/-a:Kaj boste delali? Boste opremo rabili za posel?

Da. Vsa oprema bo uporabljena in rabljena v nadaljnjem poslovanju in tudi šolnina bo plačana zame za študij s točno enakim nazivom kot bo dejavnost podjetja.

Kot je ŽE napisano gre za popoldanski s.p., torej za dodaten zaslužek poleg redne zaposlitve, ki bo v večini porabljen za širitev posla tudi v prihodnje.

Poleg zgornjih vprašanj t.j. obrazložitev Stroški/Osnovna sredstva/Amortizacija na primeru MacBook + 2IPhone + šolnina me zanima tudi, kako bodo prihodki in odhodki iz tega naslova vplivali na mojo dohodnino iz redne zaposlitve.

Problem, ki sem ga tule dodatno izpostavil je izredno visoka vrednost prenosnega računalnika, ki ga bojda po pričevanju sosedove Micke ne bom mogel dati v celotni vrednosti v stroške. Kaj je res in kaj ne, pa ne vem. To sprašujem tule.

Želim strokoven odgovor računovodje ali podobno kompetentne osebe, če je možno podprte z linki na zakonske določbe ali podobne KREDIBILNE vire.

Hvala.

 


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 24 gostov