Davčni nezavezanec in DDV

Davki, prispevki, obdavčitev, pavšalni prispevki, DDV, dohodnina, davek od dohodkov pravnih oseb.
fcb
Rookie
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 Feb 2009, 16:25

Davčni nezavezanec in DDV

OdgovorNapisal/-a fcb » 13 Feb 2014, 22:37

Pozdravljeni,

prosil bi za pomoč pri naslednjem vprašanju.

Imam popoldanski s.p. in nisem zavezanec za DDV. Rad bi uvozil artikel iz tujine, ki bi ga z veleprodajo ponudil naprej trgovinam. Pri uvozu bom seveda plačal DDV, ker pa nisem davčni zavezanec, ga kupcu lahko prodam brez davka. Trgovina (pravna oseba), ki bo blago kupila od mene in je davčni zavezanec, bo artikel prodajala fizičnim osebam. Ali bo ta trgovina (moj kupec) morala ponovno zaračunati DDV, čeprav sem ga že plačal jaz kot uvoznik? Od kod bo potem dobila ta trgovina DDV nazaj?


Že vnaprej hvala za pomoč in lep pozdrav,
Anže
 

m70ab2
Rookie
Prispevkov: 8
Pridružen: 31 Mar 2012, 23:01

Re: Davčni nezavezanec in DDV

OdgovorNapisal/-a m70ab2 » 15 Feb 2014, 01:12

Ta trgovina (tvoj kupec) mora zaračunati DDV strankam (ker je zavezanec za DDV). Ne bo ga dobila nazaj, ker ga (tebi) tudi ni plačala.

In še mali opomnik; zavezanec za DDV in davčni zavezanec ni eno in isto. Še vedno si davčni zavezanec za ostale davke (dohodnina, pri firmah DDPO, itd.).

fcb
Rookie
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 Feb 2009, 16:25

Re: Davčni nezavezanec in DDV

OdgovorNapisal/-a fcb » 16 Feb 2014, 12:05

Hvala za pojasnilo in poduk :)

fcb
Rookie
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 Feb 2009, 16:25

Re: Davčni nezavezanec in DDV

OdgovorNapisal/-a fcb » 16 Feb 2014, 13:29

Porajalo se mi je še eno vprašanje.

Kot nezavezancu za DDV mi bo ameriški dobavitelj najbrž zaračunal njihov davek (VAT). Pri uvozu blaga bom moral plačati še slovenski davek + carino. Se pravi, da se bo osnovna cena izdelka, ki stane 30 €, povečala na 43,92 € (30€ x 1,2 x 1,22). K temu bom moral prišteti še stroške carinjenja in transportne stroške.

Potemtakem bi se mi verjetno bolj splačalo postati zavezanec za DDV, saj bi tako dobil blago brez ameriškega davka. Imam prav?

Lep pozdrav

m70ab2
Rookie
Prispevkov: 8
Pridružen: 31 Mar 2012, 23:01

Re: Davčni nezavezanec in DDV

OdgovorNapisal/-a m70ab2 » 20 Feb 2014, 03:04

Meni američani za storitve (kako je z robo ne vem) niso zaračunavali davka, tudi ko nisem bil zavezanec za DDV. Mislim, da oni itak nimajo DDV ampak nek drug sistem.

Kolikor sem sam računal se nikoli ne splača biti zavezanec, razen če si majster in kupuješ material po 22% DDV in vgrajuješ po 9,5% (pa še to bolj v teoriji).
 

novinec
Vodja oddelka
Prispevkov: 677
Pridružen: 20 Jan 2011, 18:39

Re: Davčni nezavezanec in DDV

OdgovorNapisal/-a novinec » 20 Feb 2014, 21:52

Ne bo veljalo v vseh primerih !
Če si zavezanec poračunaš DDV pri vsaki nabavi, pri prodaji ga seveda obračunaš. Vsem kupcem, ki so davčni zavezanci, se bolj splača kupovati pri davčnih zavezancih. Za kakšne manjše storitvene dejavnosti pa se eventuelno bolj splača

dejvione
Prispevkov: 2
Pridružen: 26 Avg 2013, 20:25

Re: Davčni nezavezanec in DDV

OdgovorNapisal/-a dejvione » 04 Mar 2014, 21:50

Pozdrav

Tudi jaz sem normiranec in davčni nezavezanec in me zanima, če lahko kupujem izdelke iz tujine (Azija) , v računih od teh prodajalcev pa ni nobenega davka in te izdelke pač prodam dalje v slo brez DDV kakor je pač za normirance.
Ali bi moral kak dodatni davek plačati v slo ali ne, v primeru, da je vrednost izdelka nad 22 eurov je plača DDV, sicer pa ne.

Hvala in lep pozdrav


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov