Spletna trgovina: zavezanec ali ne

Davki, prispevki, obdavčitev, pavšalni prispevki, DDV, dohodnina, davek od dohodkov pravnih oseb.
yooxan
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 Mar 2014, 00:35

Spletna trgovina: zavezanec ali ne

OdgovorNapisal/-a yooxan » 08 Apr 2014, 17:11

Pozdravljeni!

Vaš forum mi je pomagal posredno ali neposredno odgovoriti že na cel kup vprašanj, za kar se vsem članom lepo zahvaljujem! Tokrat me zanima nekaj, česar še nisem zasledil nikjer drugje, odgovora pa ne najdem niti v zakonih. In sicer:

Odpiram spletno trgovino. Ta bo blago nabavljala iz EU in tujine, zaradi česar po prebranem sklepam, da lahko imam težave pri poslovanju kot nezavezanec za DDV (v tujini ne znajo izdati računa nezavezancu). Vendar pa se, glede na to, da bom prodajal fizičnim osebam bolj splača ostati nezavezanec čim dlje.

Razmišljal sem o več možnostih:
1) Moje podjetje je nezavezano za plačilo DDV, blago zanj pa nabavi tretje podjetje (zavezanec), ki mu za to plačamo neko provizijo.
2) Moje podjetje se prostovoljno zaveže za plačilo DDV in se posledično pač odpove 22% višji možni marži pri isti prodajni ceni.
3) Moje podjetje se prostovoljno zaveže za plačilo DDV in kot pravna oseba ustanovi še eno podjetje, ki je nezavezanec. Tako prvo podjetje blago uvaža in ga po nabavni ceni prodaja drugemu. Le-to pa ga prodaja na drobno fizičnim osebam.

Zanima me, katero obliko bi na mojem mestu izbrali vi in ali je opcija 3 sploh smiselna (možna)? Nekaj o tem je zapisanega v 94. členu ZDDV-1, a si žal ne znam razložiti, kaj točno to pomeni:
(5) Če povezane osebe opravljajo dobave blaga iste vrste oziroma storitve iste narave, se za namene tega člena skupni znesek obdavčljivega prometa povezanih oseb v obdobju 12 mesecev šteje kot znesek, ki ga vsaka povezana oseba doseže sama. Za povezane osebe se štejejo osebe, ki so kot take določene v predpisih o obdavčitvi dohodkov pravnih in fizičnih oseb.


Zelo bi bil vesel vašega mnenja, idej in predlogov!
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Spletna trgovina: zavezanec ali ne

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 11 Apr 2014, 16:51

Tretja opcija odpade.

Glede prve ali druge pa:
- razmislite o tem, koliko imate začetnih stroškov od katerih lahko odbijate ddv
- razmislite o tem, koliko marže imate. Namreč, če imate maržo veliko, potem si pri nabavi odbijate malo ddv, zaračunate ga pa na celotno razliko v ceni
- predvidevajte, koliko hitro boste dosegli 50.000 evrov prometa v 12 mesecih. Namreč če boste to naredili kmalu, potem je problem v tem, da bo šok za stranke, ko boste dvignili cene.

yooxan
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 Mar 2014, 00:35

Re: Spletna trgovina: zavezanec ali ne

OdgovorNapisal/-a yooxan » 14 Apr 2014, 13:31

Hvala za odgovor, Borut!

Zakaj tretja opcija odpade? Obstaja kak zakon, ki to prepoveduje ali misliš preprosto zaradi več kompliciranja?

Borut Borštnik napisal/-a:Glede prve ali druge pa:
- razmislite o tem, koliko imate začetnih stroškov od katerih lahko odbijate ddv
- razmislite o tem, koliko marže imate. Namreč, če imate maržo veliko, potem si pri nabavi odbijate malo ddv, zaračunate ga pa na celotno razliko v ceni
- predvidevajte, koliko hitro boste dosegli 50.000 evrov prometa v 12 mesecih. Namreč če boste to naredili kmalu, potem je problem v tem, da bo šok za stranke, ko boste dvignili cene.


Prodajne cene bi imeli v vsakem primeru enake. Če ne bomo zavezanci cen ne mislimo spuščati pod konkurenčne; razliko bi opazili le mi v večjih maržah, ki pa na začetku poslovanja veliko pomenijo.

Ima morda kdo izkušnje z opcijo 1 - kakšne provizije so primerne za podjetje, ki izvede posredništvo?


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 30 gostov