Nakup novega tovornega vozila

Davki, prispevki, obdavčitev, pavšalni prispevki, DDV, dohodnina, davek od dohodkov pravnih oseb.
eentox
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 23 Jul 2012, 15:40

Nakup novega tovornega vozila

OdgovorNapisal/-a eentox » 12 Avg 2014, 16:47

Pozdravljeni,

sem samostojni podjetnik v nakupu novega tovornega vozila cca 30.000 (z DDV). Vozilo bo imelo 5 sedežev + tovorni prostor. Naredim cca 60% službeno in 40 % privat ter cca 25.000km letno. Trenutno imam privatni osebni avto, kateri je postal premajhen za družino in pravtako tudi za službene prevoze (s prikolico) in zato potreba po nakupu novega kateri pričakujem bo zdržal par let brez večjih okvar.

Zanimajo me vaše izkušnje ali je bolje vozilo vzeti na S.P. ali fizično osebo? Prosim +/-

Katero vrsto plačila priporočate ali je to leasing, kredit ali nakup z gotovino? Katere banke trenutno ponujajo najugodnejša financiranje? Recimo, da bi financiranje vzel za dobo 5 let. Se v primeru financiranja in vozilo na S.P upošteva npr. mesečni obrok leasinga ali samo stroški servisa, zavarovanje, gume, gorivo?

Moje izkušnje so bile do sedaj take, da kupi avto s "kešom" toliko kot lahko prišparaš ampak vsebolj in vseveč ljudi slišim kako pravijo da je bolje na leasing zaradi nižanja dobička, ne-lastništva vozila in npr. nižjega plačila vrtca,ipd

Prosim konstruktivno debato in vaša mnenja ter predloge. Z računovodjo sem že govoril, vendar so me dosedanje izkušnje pripeljale do tega da vedno pridobim več mnenj preden se zaletim :)

Hvala že vnaprej

LP
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Nakup novega tovornega vozila

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 13 Avg 2014, 07:26

Nekaj novih informacij boste pridobili tudi z branjem članka Službeno vozilo ali obračun kilometrine.

eentox
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 23 Jul 2012, 15:40

Re: Nakup novega tovornega vozila

OdgovorNapisal/-a eentox » 13 Avg 2014, 20:02

Pa sem bil prepričan, da sem vse preiskal in prebral... Hvala zelo mi je pomagalo ;)

Rad bi slišal še kakšne izkušnje iz prve roke podkrepljeno s številkami :)

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Nakup novega tovornega vozila

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 21 Avg 2014, 01:29

Če gre za tovorno vozilo, potem je smiselno, da ga vzamete na firmo, ker v tem primeru odbijate ddv od nakupa, kar je kar nekaj denarja. Pa še vsi stroški gredo v stroške firme. Je pa res, da se plačuje mesečna boniteta od vrednosti vozila, če ga boste uporabljali tudi v zasebne namene.

Jume79
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 18 Maj 2010, 12:37

Re: Nakup novega tovornega vozila

OdgovorNapisal/-a Jume79 » 16 Jan 2015, 16:19

Borut Borštnik napisal/-a:Če gre za tovorno vozilo, potem je smiselno, da ga vzamete na firmo, ker v tem primeru odbijate ddv od nakupa, kar je kar nekaj denarja. Pa še vsi stroški gredo v stroške firme. Je pa res, da se plačuje mesečna boniteta od vrednosti vozila, če ga boste uporabljali tudi v zasebne namene.


Kaj tocno pomeni odbijanje DDV od nakupa? Ali to velja tudi za S.P.-je, ki niso davcni zacezanci. Tudi sam se zanimam za nakup gospodarskega vozila na svoj S.P. vendar bolj kot berem bolj sem zmeden kaj je s tem DDVjem. Ali ta DDV odvedem v letne stroske ali kaj se zgodi z njim?

Se vprasanje glede placevanja mesecne bonitete zaradi uporabe vozila v osebne namene. Kako se ta boniteta tocno placuje in kako se doloci znesek?
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Nakup novega tovornega vozila

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 19 Jan 2015, 08:36

DDV si imapravico odbiti davčni zavezanec, ki je v sistemu DDV (vi plačate DDV državi pri obračunu vaših storitev oz. prodaji blaga, to davčno obveznost pa si lahko zmanjšate tako, da si odbijete že plačan DDV, ki ga plačate pri npr. nakupu službenega avtomobila).

Boniteto vam izračuna računovodja po posebni formuli (glede na vrednost vozila, amortizacijo itd.)


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov