enoosebni d.o.o. ali popoldanski s.p.

podjetnica1
Prispevkov: 4
Pridružen: 01 Maj 2011, 21:41

enoosebni d.o.o. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a podjetnica1 » 01 Maj 2011, 21:53

Pozdravljeni!

Poleg redne zaposlitve bi rada odprla svoj biznis. Najprej sem bila trdno odločena za enoosebni d.o.o. brez zaposlenega, s poslovodno pogodbo, sedaj pa dobivam polno različnih informacij in iskreno povedano ne vem več kaj in kako. Zato vas prosim za pomoč. Kot že rečeno ustanovila bi enoosebni d.o.o., brez zaposlenega, na domačem naslovu, dejavnost bi bila trgovina preko interneta. S.p. mi ni bil všeč zaradi ''odgovornosti z vsem osebnim premoženjem''. Tukaj pa nastane problem. Do sedaj so mi še vsi svetovali s.p., ki se ga lahko kasneje preoblikuje v d.o.o., ki pa kot berem, ni tako preprost proces. Zanima me torej sledeče:

1. Kaj vse potrebujem za registracijo podjetja na domačem naslovu...soglasja lastnikov in sosedov na katera meji stanovanje....ali potrebujem polega tega še kaj (dovoljneje za opravljanje dejavnosti v delu etažne lastnine od Stanovanjskega sklada?)
2. Ali lahko ustanovni kapital prosto uporabljam takoj po registraciji firmi? ALi lahko porabim ves osnovni kapital?
3. Kakšna je dejansko osebna odgovornost lastnika d.o.o.?
4. Ali bi bil za moj primer s.p. davčno in drugače bolj ugoden/boljša rešitev...zakaj?
5. Kakšni so stroški popoldanskega s.p. - sociala, zavarovanje, če si zaposlen s krajšim delovnim časom (35 ur na teden)?
6. Ali je za s.p. tudi potreben poslovni račun ali je to tvoj osebni račun?


Če bi mi lahko kdo še kaj dodatno svetoval se seveda toplo priporočam. Hvala
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: enoosebni d.o.o. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 03 Maj 2011, 10:08

Vi ste zelo primerni za udeležbo na našem individualnem svetovanju (spodaj v podpisu):

Sicer pa:
1. Ja, potrebujete dovoljenje ponavadi.
2. Da.
3. Podjetje odgovarja z višino osnovnega kapitala. Seveda pa tudi lastnik odgovarja za kakšne večje kršitve - naredi se lahko celo spregled pravne osebe, v tem primeru odgovarjate z vsem svojim premoženjem.
4. Premalo informacij.
5. To je problematično. Prispevki so okoli 120 evrov na mesec.. Če bi bili zaposleni za 40 ur, bi bili okoli 34.
6. Poslovni.

podjetnica1
Prispevkov: 4
Pridružen: 01 Maj 2011, 21:41

Re: enoosebni d.o.o. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a podjetnica1 » 03 Maj 2011, 19:21

Pozdravljeni,

Hvala za vaš odgovor. Za svetovanje se strinjam in se odločam že nekaj časa, vendar sem tip človeka, ki rabi sam raziskat in spoznati področje, da dobim vsaj približno sliko. Potem pa ko se ustavi in ne gre več naprej pa poiskati usterzno pomoč. Kdaj pa je predvideno naslednje svetovanje...če se da dogovoriti za popoldnasko uro (16.00-17.00)?
Za 4.vprašanje pa je bilo mišljneo bolj v smislu, ker bo podjetje poleg redne zaposlitve bolj popoldanska dejavnost, sprva ne računam na veliko prometa. Tudi samo poslovanje ne bo takoj usmerjeno v čimvečjo prodajo itd, vendar na zmerno delovanje v okviru zmožnosti. Sčasoma bi, če bi se posel prijel, redno službo pustila in se zaposlila v podejtju samem. Logičen korak bi bil najprej s.p., ker bi bil davčno ugodnješi, pa potem preoblikovanje v d.o.o. Kljub temu se bolj nagibam k d.o.o., ker ustnovni kapital že imam, d.o.o. bi pa v neki točki ustanovila v vsakem primeru.

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: enoosebni d.o.o. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 03 Maj 2011, 23:24

Potem definitivno popoldanski s.p..

Glede svetovanja: 18.5. je naslednje. Lahko ob 16:00, zaenkrat je še frej, ne vem pa koliko časa bo še :)

podjetnica1
Prispevkov: 4
Pridružen: 01 Maj 2011, 21:41

Re: enoosebni d.o.o. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a podjetnica1 » 04 Maj 2011, 21:05

Ok, potem imam pa naslednje vprašanje. Predvidevam, da se pri popoldanskem s.p. seštevajo vsi dohodki (redna plača + s.p.) in odmeri po dohodninski lestvici. Torej če ima nekdo recimo mesečno plačo 1000 € bruto = 12.000€ na leto, potem pa se temu prišteje še dohodek s.p.-ja. Prričakujem da v enem letu nabereš vsaj 3.000€ kar znaša 15.000€. To pa je že meja za najvišjo davčno stopnjo pri s.p. 41%. Ali se v tem primeru ne bi potem bolj splačal d.o.o.?


Glede svetovanja: ali se pri vas firma lahko tudi odpre (kot na VEM točki)?
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: enoosebni d.o.o. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 04 Maj 2011, 21:54

Stopnja je stopničasta. Ne plačate na vse 41 %, pač pa le na tisti del, ki preseže prvi dve stopnji.

Lahko vam ga odpremo ja, ampak samo, če imate digitalno potrdilo (sigenca, poštarca... -to kar rabite za e-banko). Uredimo tudi poslovni račun, računovodjo, če rabite... Mislim sicer, da je za 18.5. prost samo še en termin...

podjetnica1
Prispevkov: 4
Pridružen: 01 Maj 2011, 21:41

Re: enoosebni d.o.o. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a podjetnica1 » 05 Maj 2011, 08:03

Katera ura pa je še frej? Če je po 16.00 potem bi si rezervirala, drugače pa naslednji termin.

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: enoosebni d.o.o. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 05 Maj 2011, 14:34

Je:)

Prijavite se prek portala čimprej prosim, v podpisu je povezava...


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 46 gostov