Partita IVA poslovanje z Italijo

Davki, prispevki, obdavčitev, pavšalni prispevki, DDV, dohodnina, davek od dohodkov pravnih oseb.
picastuno
Rookie
Prispevkov: 14
Pridružen: 08 Avg 2011, 23:25

Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a picastuno » 12 Jan 2013, 13:24

Pozdravljeni,

imam problem, namreč stranka (italijanska firma) noče poslovati z mano, ker nimam partite ive(se pravi italijanske ddv številke) in domicila v italiji. Skratka moral bi izdati račun kot italijansko podjetje. Baje mi ni treba odpirat firme, le par dokumentov rabim. Pa me zanima kam naj se obrnem in koliko to stane.

Če ima kdo info se zahvaljujem.
 

PEPPE
Rookie
Prispevkov: 11
Pridružen: 11 Maj 2010, 13:51

Re: Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a PEPPE » 13 Jan 2013, 18:00

Pol pa ne posluj s takim podjetjem, ker očitno komplicirajo.Poslujem redno z Italijo, Francijo tudi z ZDA in ne komplicirajo kje ima moje podjetje domicil in ker nisem davčni zavezanec, zanima jih samo redno plačilo in korektni poslovni odnosi.Tisti, ki komplicirajo običajno mislijo, da so še vedno edini v EU in da Slo. še vedno spada pod jugo
lp

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 13 Jan 2013, 23:51

Prvič slišim.

Načeloma je potrebno biti ddv zavezanec, da ste v sistemu VIES, to je evropski sistem, kjer vas potem najdejo. Da niso to mislili?

hudej
Pripravnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 06 Dec 2012, 18:07

Re: Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a hudej » 14 Jan 2013, 18:40

Partita iva je davčna številka, tudi slovenska, katerakoli. Ne pomeni to italijanska davčna številka. Si drugače davčni zavezanec?

Z DŠ je tako kot z EMŠO, dobiš jo z rojstvom/ustanovitvijo. Se pravi da bi imel ITA DŠ brez podjetja, hm, kaj pa vem, sploh če sklepaš po tem. Lahko da se da, ampak se dobro pozanimaj.

picastuno
Rookie
Prispevkov: 14
Pridružen: 08 Avg 2011, 23:25

Re: Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a picastuno » 14 Jan 2013, 19:08

Najprej bi rad razložil da vprašanje ni amaterskega značaja. Računal sem da bom dobil kakšen hiter in dober nasvet, glede na to da ima mladi podjetnik nekaj člankov na temo ita poslovanja. Čakam še na kakšen uraden odgovor naše davčne in pa odgovor agenzie delle entrate - (ita urada).

Skratka, podjetje zahteva ita partito ivo in domicil, če želi kupovati od mene. Baje je enako naredila ena francoska firma. Mislim, da ne gre za ustanovitev podjetja. nekaj o tem piše tudi tukaj http://rim.veleposlanistvo.si/fileadmin ... taliji.pdf

Bom javil ko zadevo uredim. Mislim, da bo prišla še komu prav. Če kdo kaj ve pa na pišite.
 

novinec
Vodja oddelka
Prispevkov: 677
Pridružen: 20 Jan 2011, 18:39

Re: Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a novinec » 14 Jan 2013, 21:16

Da bi lahko izdajala račun ampak brez podjetja - kaj takšnega še nisem slišal !
Ampak daj res javi kaj boš izvrdel !

picastuno
Rookie
Prispevkov: 14
Pridružen: 08 Avg 2011, 23:25

Re: Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a picastuno » 13 Feb 2013, 16:06

Sem dolžan še razplet problema. Seveda da bi imel dve davčni je ilegalno. Skratka podjetje v ITA mora imet sedež, potem dobiš davčno. Lahko dobiš partito IVO kot fizična oseba, to ja.

Sem pa še enkrat trčil ob birokratske probleme. Na primer nekaj trgovin v italiji ne želi poslovati z tujimi podjetji, ker plačujejo nek poseben carinski davek na vsako faturo.

novinec
Vodja oddelka
Prispevkov: 677
Pridružen: 20 Jan 2011, 18:39

Re: Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a novinec » 13 Feb 2013, 16:45

super da si se javil !
Samo ne razumem tega, da nekatera podjetja nočejo poslovati z tujimi zaradi nekega davka !? Logike ne vidim, danes so (smo) vsi srečni, da sploh imamo kupce. Nisem še slišal za kak ta carinski davek, če pa že obstaja si ga Italijani tako ali tako vračunajo v ceno izdelka.

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 13 Feb 2013, 17:38

picastuno napisal/-a:Sem dolžan še razplet problema. Seveda da bi imel dve davčni je ilegalno. Skratka podjetje v ITA mora imet sedež, potem dobiš davčno. Lahko dobiš partito IVO kot fizična oseba, to ja.

Sem pa še enkrat trčil ob birokratske probleme. Na primer nekaj trgovin v italiji ne želi poslovati z tujimi podjetji, ker plačujejo nek poseben carinski davek na vsako faturo.


Zanimivo. Tega nismo vedeli. Glede tega davka - dvomim, da je to v skladu s pravili EU.

Sicer pa lepa hvala za odgovor, ste držali besedo :)
 

picastuno
Rookie
Prispevkov: 14
Pridružen: 08 Avg 2011, 23:25

Re: Partita IVA poslovanje z Italijo

OdgovorNapisal/-a picastuno » 14 Feb 2013, 20:01

Mah vse skupaj je precej čudno, čeprav mislim da je keč v računovodji. Ni rečeno da gre za poseben zakonski davek. Namreč, firma naj bi morala plačati okoli 40 € za vsako fakturo plus 30 € na mesec računovodji, da knjiži tuje fakture. Nevem, mogoče gre za kaprico računovodje, ker z drugimi firmami teh težav ni oz. ne jamrajo.

Da bi pri nas kakšen računovodja zahteval dodatek za tuje fakture...


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov