Izbira dobavitelja

Spletne strani in trgovine, upravljanje z domenami, ocene projektov in komentarji.
Bond007
Uradnik
Prispevkov: 98
Pridružen: 15 Maj 2013, 14:59

Izbira dobavitelja

OdgovorNapisal/-a Bond007 » 29 Jul 2014, 11:11

Imam eno vprašanje - dobavitelj za določene izdeke, ki jih prodajam, je iz Slovenije in se ukvarja z maloprodajo in z veleprodajo izdelkov, medtem ko nisem prepričana, če ima urejeno ekskluzivno zastopstvo, ta pojem nekateri celo zlorabljajo...

Za iste izdelke imam sama dobavitelja tudi iz druge države, ki pa ima veliko ugodnejše cene. Šlo se mi je na začetku za hitrejšo dostavo, ampak se mi zdi, da niti ta včasih ni hitrejša.

In me zanima, če je kar se tiče nadaljne maloporodaje vseeno kje nabavim izdelke tudi če obstaja v Sloveniji zastopnik, ki je ekskluzivni?
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Izbira dobavitelja

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 29 Jul 2014, 15:36

Slovenski dobavitelj torej prodaja izdelke tujega dobavitelja, od katerega imate vi kontakt?

Pogodba o ekskluzivnem trgovskem zastopanju (agencijska pogodba) je dogovor med dobaviteljem in zastopnikom (v tem primeru slovenski dobavitelj) ter kot taka obvezuje samo njiju, na vas nima nobenega vpliva.

Če boste kupili "mimo" zastopnika, potem bo zastopnik k odgovornosti za kršitev pogodbe klical dobavitelja.

Bond007
Uradnik
Prispevkov: 98
Pridružen: 15 Maj 2013, 14:59

Re: Izbira dobavitelja

OdgovorNapisal/-a Bond007 » 29 Jul 2014, 17:23

OK, pol tk ni panike. Čeprav sem zgleda malo nerazumljivo napisala.

Firma A je proizvajalec in lastnik blagovne znamke, zanj pa to blagagovno znamko trži neko podjetje B v npr. Angliji. Podjetje C pa v Sloveniji in je ekskluzivni zastopnik.

Jaz namesto od C kupim od B, ker je cenejši. Pogodbo imata A in C, če jo sploh imata, to se itak lahko pozanimam pri proizvajalcu oziroma podjetju, ki je lastnik znamke.

Pa men te relacije niso jasne, res ne... Namreč jaz v tujini kupujem od podjetja B, ki trži več blagovnih znamk, v bistvu je teh znamk več kot 1000, to je kot nekakšen logistični center... Zastopnik za samo znamko pa je verjetno kdo drug, če je. Ta bi moral imeti še nižje cene. Zato bi moral imet po moji logiki, pri nas tudi podjetje C nižje cene od B... Sam nima.

novinec
Vodja oddelka
Prispevkov: 677
Pridružen: 20 Jan 2011, 18:39

Re: Izbira dobavitelja

OdgovorNapisal/-a novinec » 29 Jul 2014, 20:59

Kupiš kjer se ti bolj splača in se ne obremenjuj s tem ! verjetno podjetje B proda precej več kot C, zato ima bistveno boljše pogoje in s tem ti lahko ponudi nižjo ceno

Plazma
Pripravnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 Nov 2012, 14:36

Re: Izbira dobavitelja

OdgovorNapisal/-a Plazma » 30 Jul 2014, 07:43

Temu se reče vzporedni trg in je dovoljen, saj smo v EU. Zastopniki niso ravno veseli če prihaja do tega, vendar so nemočni, ker v EU velja prost pretok blaga (razen če zastopnik v Angliji ne bi hotel prodajati v tujino zaradi posebnega dogovora s principalom).
 

Bond007
Uradnik
Prispevkov: 98
Pridružen: 15 Maj 2013, 14:59

Re: Izbira dobavitelja

OdgovorNapisal/-a Bond007 » 30 Jul 2014, 08:16

Fajn, me še bolj veseli, imam pa občutek, da pri nas namerno ful nabijajo cene, ampak ne vem kako se jim potem splača bit zastopnik. Morali bi imet vsaj to prednost, da so hitri in odzivni, pa ni tako.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov