Prodaja v spletni trgovini

Spletne strani in trgovine, upravljanje z domenami, ocene projektov in komentarji.
Alamut
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Jan 2015, 13:44

Prodaja v spletni trgovini

OdgovorNapisal/-a Alamut » 05 Jan 2015, 14:33

Živijo,

Evo sem malo premlel forum in postavljam moje 1. vprašanje:

Imam namen odpreti spletno trgovino. Prodajal bom artikle znanih blagovnih znamk (oblačila, obutev, dodatki)
Artikle bom kupoval v manjših količinah kot fizična oseba od prodajalcev in dobaviteljev izključno iz EU!
Te artikle bi potem prodajal v Sloveniji preko spletne trgovine.

Vprašanje: če bom npr. v spletni trgovini ponujal 5 parov Adidas superg, 4 pare Nike superg, 2 para Asics superg, 5 jopic Nike, 3 jopice Jack and Jones, 3 torbice MK, 2 para očal Rayban itd....
Ali rabim dovoljenja za prodajo teh artiklov?
Oz po domače: ali lahko prodajam bundo neke znamke ki je kupljena v spletni trgovini v EU, v moji spletni trgovini, tudi če to isto bundo prodaja Emporium?

Do zdaj sem najdel da se v Sloveniji eksluzivnosti ne ščiti in da EU ima prost pretok blaga!

Hvala za odgovore
LP
 

eentox
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 23 Jul 2012, 15:40

Re: Prodaja v spletni trgovini

OdgovorNapisal/-a eentox » 06 Jan 2015, 11:02

Kupoval kot fizična v EU in v SLO prodajal kot fizična oseba nevem če že zakonsko ustreza... Kaj ni to delo na črno po domače?

Alamut
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Jan 2015, 13:44

Re: Prodaja v spletni trgovini

OdgovorNapisal/-a Alamut » 06 Jan 2015, 11:17

Hvala za odziv..

V Sloveniji bi imel vse uradno, odprl bi s.p. (popoldanski) , izstavljanje računov , plačevanje prispevkov...
Ne bi pa bil zavezanev za DDV, zato bi kupoval kot fizična oseba v drugih trgovinah oz. pri drugih dobaviteljih...
Me bolj zanima če je dovoljena taka prodaja kot sem opisal...

MaBiz
Uradnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 07 Okt 2014, 13:53

Re: Prodaja v spletni trgovini

OdgovorNapisal/-a MaBiz » 06 Jan 2015, 13:53

Če bos uradno prodajal, boš moral tudi uradno kupovati - torej bos moral kupovati kot s.p. in ne kot fizična oseba.
Saj moras imeti racune od kod blago itd.
Glede na to da ne boš zavezanec za DDV, bos moral kupovati po netto ceni+DDV(države v kateri bo tvoj dobavitelj).
V kolikor bi bil zavezanec za DDV bi seveda kupoval po netto ceni brez ddv.

Glede določenih blagovnih znamk znaš imeti težave(odvisno od znamke, zastopnikov in dogovorov lasnikov blagovne znamke). "Z vidika prodaje izdelkov določene blagovne znamke torej velja, da morate, za zakonito prodajo teh izdelkov, pridobiti soglasje imetnika blagovne znamke oziroma njegovega zakonitega zastopnika v Sloveniji."

http://www.ti.gov.si/si/vprasanja_in_od ... nje_00284/

Tako, da po moji oceni te uradni distributer in z pogodbo z lasnikom blagovne znamke lahko sodno preganja oz. ti prepreči prodajo na ozelju za katero je distributer. Seveda odvisno od distributerja ali se bo ubadal s teboj itd..

Seveda nisem siguren kako je čisto točno, ampak se bos moral to malo bolj pozanimati ne kar na pamet...
Tako, da javi kaj si uredil.

Alamut
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Jan 2015, 13:44

Re: Prodaja v spletni trgovini

OdgovorNapisal/-a Alamut » 07 Jan 2015, 10:25

Hvala ti MaBiz

Tole mi je dalo kar konkretne smernice.
Saj tega sem se bal, če mislim imeti multibrand spletno trgovino ( podobno kot Stilago , Fashiondays, vendar v manjšem obsegu) bom zdaj moral kontaktirati vse imetnike blagovnih znamk (tudi če jih bo 100) , ki jih mislim prodajati.
Ampak tako kot si rekel, nekaj na pamet ne bo šlo.

Za nakup artiklov sem nekje prebral , če nisem zavezanec za DDV , da v tujini kupujem kot fizična oseba, prodajam naprej brez DDV-ja, na račun tukaj pa pišem da nisem zavezanec za DDV po tem pa tem členu.

Sem misli lda bo postavitev strani, iskanje artiklov in dobro računovodstvo težje kot ta birokracija in dovoljenja, hehe.
 

MaBiz
Uradnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 07 Okt 2014, 13:53

Re: Prodaja v spletni trgovini

OdgovorNapisal/-a MaBiz » 07 Jan 2015, 14:04

Glede kupovanja v tujini, res je boš kupoval po ceni z vključenim ddv-jem kot fizične stranke.
Glede izdaje računa pri nas bos pa na računu kot si omenil napisal da nisi zavezanec: DDV ni obračunan na podlagi 1. odstavka 94. člena Zakona o davku na dodano vrednost (nismo zavezanci za DDV).

Glede same prodaje pa bo veliko blagovnih znamk, ki nimajo ekskluzivnih zastopnikov v SLo tako, da pri teh ne boš imel težav s prodajo.
Pri tistih, ki pa so uradni in ekskluzivni zastopniki/distributerji za Slo pa zna biti kak haklc. Tako, da je najbolje da se obrneš direktno na lastnike blagovnih znamk v tujini in povpršaš, če lahko prodajaš v SLO ali pa moras kupovati od kakšnega zastopnika v SLo v kolikor ga imajo.
Kako imajo to urejeno Stilago in podobni Ne-vem (ima pa Stilago sedež na Slovaškem), lahko pa ugibam- mogoče tako da se lahko izmikajo že na ta način da prodajajo na Slovaškem in da pač slovenci kupujejo pri njih. Seveda gre za večje podjetje, ki ima svoje pravnike in poznaje vse te prikrite zakonske haklce.. ;)

ALi pa celo obstaja moznost EU člena ki omogoča prodajo brez ekskluzive (to je verjetno odvisno od lastnikov znamke)

Seveda sporoči, če bos izvedel kaj koristnega.
Lep pozdrav!

Alamut
Rookie
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Jan 2015, 13:44

Re: Prodaja v spletni trgovini

OdgovorNapisal/-a Alamut » 12 Jan 2015, 15:39

Evo sem bil danes na vezi z odgovorno osebo za Jack & Jones za Avstrijo in CEE (Central and Eastern Europe)
Zadeva je lahko enostavna ali pa težavna, odvisno s katere strani gledaš.
Z moje strani je bila težavna. Koliko sem jo po telefonu razumel, prodaja niti ne bi bila problem ( sem mislil da bo takoj omenila Sportina group in da se z nijimi menim) želijo pa sodelovati z nekom ki je velik in ne majhen kot jaz. Se pravi izkušnje v online prodaji , finačni vložki, da je to velik biznis. Katere brande bi še prodajal na strani,....?
Iz mojega preprostega vprašanja če kupim preko njihove online trgovine in preprodam naprej, je povdarjala return policy, da je online store zelo velik biznis z velikimi vložki,...

Če bi zdaj Kitajca kontaktital bi mi takoj poslal 2-3 jakne kot sample in bil vesel če bom potem naročil 20 jaken, tu bom pa skontaktiral vsa podjetja v EU in na koncu leta 2018 odprl spletno trgovino brez njihovih dovoljenj :)

Ne zastopim da nekaj kar kupim uradno in z računom, 100% avtentičen izdelek v EU ne morem kar tako naprej prodati v SLO?

ajatutaja
Prispevkov: 4
Pridružen: 04 Feb 2015, 12:12

Re: Prodaja v spletni trgovini

OdgovorNapisal/-a ajatutaja » 09 Feb 2015, 18:49

Malo mi je čudno to kupovanje kot fizična oseba... če boš imel s.p. in kot tak to blago prodajal naprej, boš moral to blago tudi kot s.p. kupiti in imeti zanjo račun, voditi zaloge. Ob bilanci je potrebno namreč oddati tudi nabavno in prodajno vrednost zalog.

Glede blagovnih znamk pa ti ne znam svetovati, ker meni so moji dobavitelji vedno rekli, da je lahko tudi več 10 retailerjev v državi, za prodajo in prepoznavnost je to samo dobro. Važno, da upoštevajo priporočene cene, da se blagovni znamki ne znižuje vrednost.
Agenture in distribucije so bolj solo teritorialna domena in stvar ekskluzivnih pogodb.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov