Delo preko s.p. ali popoldanski s.p.

Zakoni, predpisi, pogodbe, pravni spori, registracija blagovne znamke, intelektualna lastnina, patenti.
Liquorski
Prispevkov: 2
Pridružen: 27 Jul 2015, 15:33

Delo preko s.p. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a Liquorski » 27 Jul 2015, 15:40

Pozdravljeni,
Sem nov na forumu in vaši spletni strani in moram pohvaliti oboje, saj sem izvedel kar nekaj koristnih informacij.
Kot je že v naslovu razvidno imam možnosti dela ali preko 1 ali 2 varjante. Zanima me kaj se mi bolj splača. Naj opišem primer:

1.
Oče ima odprt popoldanski s.p. jaz sem trenutno brezposelen. Imam možnost dela pri katerem je pogoj s.p. ali študentska napotnica. Bruto plača je 1200€. Delo pa poteka samo 3 mesece. Kaj vse je potrebno plačevati če se zaposlim pri očetu oz če oče izda račune za opravljeno delo? Videl sem da je obvezno zavarovanje nekje cca 67€, kako je z davkom?

2.
Druga opcija je zelo podobna. Kolega ima odprt s.p. Če bi se za isto delo zaposlil preko njega kakšne imam takrat stroške. Mi lahko kdo svetuje?

lp Tjaš

P.S. Na računu mi trenutno "sedi" štipendija, ki je pa ne mislim odplačevati saj je zadeva trenutno v dogovoru z CSD. Kako bi se lahko izognil da mi 2 plači ne kar same po sebi izginejo?
 

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Delo preko s.p. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 28 Jul 2015, 15:09

Če oče izda račun za delo, ki ste ga opravili vi, in ne on, ter vas izplača "na roke", ste delo opravili na črno in izvedli utajo davkov. Podobno velja za drug primer.

Imate več možnosti:

1. Delo preko napotnice:
bruto = 1.200 €
neto = 1.015 €
bruto bruto = 1.690 €
Skupaj bi v treh mesecih zaslužili 3.045, vaš delodajalec pa bi plačal 5.070 €.

Ampak mislim, da imate v mislih 1.200 € = bruto bruto:
neto = 850 €
Skupaj bi v treh mesecih zaslužili 2.550, vaš delodajalec pa plačal 3.600 €.

2. Lastni s.p. normiranec
mesečni strošek (ob pogoju, da je to vaš prvi s.p.) = cca 230 € (prispevki) + cca 10 € (poslovni TRR)
dohodnina je 4% od celotnih prihodkov, tj. 144 €
Skupaj bi tako zaslužili 2.735 €.

3. Zaposlitev preko očetovega ali prijateljevega s.p.
očetov ali prijateljev s.p. bi prejel 3.600 €, vi pa bi preko plače prejeli 2.160 € (če pa bi upoštevali še malico, stroške prevoza, morebitno oprostitev prispevkov delodajalca ob zaposlitvi osebe mlajše od 30. let, bi pa dobili še nekaj več na svoj osebni račun)

Dolgove iz naslova štipendije pa boste morali slej ko prej poplačati.

Liquorski
Prispevkov: 2
Pridružen: 27 Jul 2015, 15:33

Re: Delo preko s.p. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a Liquorski » 28 Jul 2015, 15:47

Pozdravljeni,

Sepravi, da med popoldanskim s.p. in navadnim v plačevanju ni razlike prispevkov?
Nočem plačevati nobenih dodatkov za delovne dobe in ostalih neumnosti, ki mi trenutno niso pomembne.
Ker gre za 3 mesečno delovno razmerje svojega s.p. nebom odpiral.

Nejc Setnikar
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 317
Pridružen: 07 Jan 2014, 22:30

Re: Delo preko s.p. ali popoldanski s.p.

OdgovorNapisal/-a Nejc Setnikar » 29 Jul 2015, 11:48

Prispevki za popoldanski s.p. = cca 65 €/m

Prispevki za "navadni" s.p. = MIN. cca 330 €/m (ob oprostitvi pri odprtju prvega s.p. MIN. cca 230 €/m)


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov