PRODAJA OZ. NAKUP PODJETJA

barbarakrem
Rookie
Prispevkov: 5
Pridružen: 24 Feb 2015, 09:59

PRODAJA OZ. NAKUP PODJETJA

OdgovorNapisal/-a barbarakrem » 22 Apr 2016, 07:18

Zdaj bom navedla čisto teoretični primer.

Recimo nekdo prodaja podjetje (d.o.o.) in oceni njegovo vrednost na 50.000 €. Podjetje nima kreditov ima pa 10.000€ izgube po računovodskem stanju. Računovodja pravi da je ta izguba zaradi amortizacije.

Kaj to pomeni? Da je prava cena podjetja potem 40.000€?
Če mi kdo zna odgovorit na to vprašanje bi bila zelo hvaležna.

Lp Barbara
 

novinec
Vodja oddelka
Prispevkov: 677
Pridružen: 20 Jan 2011, 18:39

Re: PRODAJA OZ. NAKUP PODJETJA

OdgovorNapisal/-a novinec » 22 Apr 2016, 09:52

Prava cena je tista ki jo postavi prodajalec in jo kupec sprejme.
Zakaj je ocenjeno na tak znesek pa je druga zgodba

barbarakrem
Rookie
Prispevkov: 5
Pridružen: 24 Feb 2015, 09:59

Re: PRODAJA OZ. NAKUP PODJETJA

OdgovorNapisal/-a barbarakrem » 22 Apr 2016, 10:20

To je že res, ampak pri tem moram vedet kaj pomeni teh 10.000 izgube zaradi amortizacije.
Meni se pa sanja ne.

novinec
Vodja oddelka
Prispevkov: 677
Pridružen: 20 Jan 2011, 18:39

Re: PRODAJA OZ. NAKUP PODJETJA

OdgovorNapisal/-a novinec » 22 Apr 2016, 10:37

Pomeni da jo lahko pokrivaš z dobičkom in plačaš avtomatsko manj davka

mfisnar
Pripravnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 31 Jan 2014, 19:47

Re: PRODAJA OZ. NAKUP PODJETJA

OdgovorNapisal/-a mfisnar » 22 Apr 2016, 11:11

vsak lahko sam po svoje oceni podjetje kar pa še ne pomeni, da je to realna cena.
najlažje je, če se z podjetjem prodajajo tudi osnovna sredstva pri katerih je pa pomembno kakšna je amortizacija.

pred leti sem bil na poslovnem sestanku, kjer je želel kupec iz tujine kupiti proizvodno podjetje in je imel formulo katero uporablja večina takšnih kupcev. Podjetje je vredno toliko kolikor je bilo zadnjih 5 let dobička. Pa tudi če imaš osnovnih sredstev za par milijonov in če je dobiček bil vsako leto 5 let samo 100t eur je potem po njihovem podjetje vredno 500t eur.
Lep pozdrav
Marko
FINDSOL d.o.o.
optimizacija podjetij, kadrov in procesov
office@findsol.si
 

modrivlak
Uradnik
Prispevkov: 76
Pridružen: 15 Mar 2016, 17:31

Re: PRODAJA OZ. NAKUP PODJETJA

OdgovorNapisal/-a modrivlak » 03 Maj 2016, 14:46

mfisnar napisal/-a:vsak lahko sam po svoje oceni podjetje kar pa še ne pomeni, da je to realna cena.
najlažje je, če se z podjetjem prodajajo tudi osnovna sredstva pri katerih je pa pomembno kakšna je amortizacija.

pred leti sem bil na poslovnem sestanku, kjer je želel kupec iz tujine kupiti proizvodno podjetje in je imel formulo katero uporablja večina takšnih kupcev. Podjetje je vredno toliko kolikor je bilo zadnjih 5 let dobička. Pa tudi če imaš osnovnih sredstev za par milijonov in če je dobiček bil vsako leto 5 let samo 100t eur je potem po njihovem podjetje vredno 500t eur.


Zanimiva teorija, ampak dvomim, da bom kje dobil zastonj podjetje z ogromno kapitala brez dobička :nono:


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 45 gostov