Delo kot s.p. za d.o.o., kjer si solastnik

Realizacija ideje, lean metode, analiza trga, s.p., d.o.o. ali druge oblike podjetja.
SlimDeluxe
Rookie
Prispevkov: 14
Pridružen: 04 Jan 2010, 18:50

Delo kot s.p. za d.o.o., kjer si solastnik

OdgovorNapisal/-a SlimDeluxe » 14 Mar 2019, 09:28

Pozdravljeni,
imam priložnost, da s partnerjem narediva skupni d.o.o. Možno je, da bova vzela še 2 investitorja, torej moj delež bi bil od 25-50%.
Svoje trenutne stranke in projekte bi pustil na s.p.ju, kjer sem norminan. Prav tako bi rad za ta novi d.o.o. delal kot s.p., ker bi iz istega bruto bruto plačila dobil veliko več (pustimo "imel boš manjšo penzijo" zaenkrat na stran), pa tudi imam druge lastne podjetniške ideje, ki nimajo veze z dejavnostjo d.o.o.-ja in bi jih rad eventualno realiziral.
Je to legalno oz. obstajajo kakšni drugi pomisleki o tem?

Hvala za mnenje.
 

kumbro
Uradnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 03 Nov 2017, 23:41

Re: Delo kot s.p. za d.o.o., kjer si solastnik

OdgovorNapisal/-a kumbro » 14 Mar 2019, 23:14

Dokler so tržne cene in smiseln obseg ne vidim težave. Paziti pa moraš na seštevanje prometa za namene praga normiranstva in praga za DDV (če še nisi zavezanec za DDV na s.p.).

_ToMy_
Uradnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 12 Apr 2011, 12:00

Re: Delo kot s.p. za d.o.o., kjer si solastnik

OdgovorNapisal/-a _ToMy_ » 15 Mar 2019, 17:50

Pozdravljen SlimDeluxe. Tudi sam sem se pred časom poigraval z to idejo in okupiral moje računovodstvo z vprašanji povezani z tem, vendar sem se na koncu odločil da se to ne "splača", oz. da zadeva ni smiselna, predvsem iz dveh razlogov, ki jih je omenil že Kumbro ter enega dodatnega. V kolikor iz s.p-ja izdajaš račune na d.o.o. čigar lastnik/solastnik si, avtomatsko postaneš povezana oseba, kar pomeni da:

- Se promet d.o.o. in s.p-ja sešteva in če v obeh prekoračiš 50k prometa, si v obeh avtomatsko davčni zavezanec
- Ker se promet obojega sešteva lahko nastane tudi težava pri normirancu, če prekoračiš skupni znesek za to
- Tretja težava ki je nisem uspel razrešiti pa je, ali obstaja težava če s.p. prihodke ugotavlja kot normiranec, d.o.o. pa z klasičnim dvostavnim računovodstvom, glede na to da gre za povezani osebi bi bilo to namreč čudno, vendar sem si prej premislil kot si odgovoril na to vprašanje

Vsekakor ti priporočam da zadevo preden se za to odločiš najprej temeljito preveriš, predvsem pri FURS-u, saj ti lahko omenjeno v nasprotnem primeru nakoplje več težav kot "dobrega".

Just my opinion :)

SlimDeluxe
Rookie
Prispevkov: 14
Pridružen: 04 Jan 2010, 18:50

Re: Delo kot s.p. za d.o.o., kjer si solastnik

OdgovorNapisal/-a SlimDeluxe » 19 Mar 2019, 22:21

Hvala obema za odgovore - ne vem zakaj, ampak nisem dobil obvestila na mail, da je nekdo odgovoril.
Na s.p.-ju sem že leta DDV zavezanec, to ni problem.
Torej "lufta" imam 100k: če naredim 40k prihodkov na s.p.-ju, lahko še 60k na d.o.o.-ju, ne glede na to, kolikšen delež imam v lastništvu?
Da bi šel direkt na FURS vprašat, mi ni padlo na pamet. Za tako pomembno stvar je verjetno res pametno.

novinec
Vodja oddelka
Prispevkov: 677
Pridružen: 20 Jan 2011, 18:39

Re: Delo kot s.p. za d.o.o., kjer si solastnik

OdgovorNapisal/-a novinec » 20 Mar 2019, 22:03

- Se promet d.o.o. in s.p-ja sešteva in če v obeh prekoračiš 50k prometa, si v obeh avtomatsko davčni zavezanec
- Ker se promet obojega sešteva lahko nastane tudi težava pri normirancu, če prekoračiš skupni znesek za to
- Tretja težava ki je nisem uspel razrešiti pa je, ali obstaja težava če s.p. prihodke ugotavlja kot normiranec, d.o.o. pa z klasičnim dvostavnim računovodstvom, glede na to da gre za povezani osebi bi bilo to namreč čudno, vendar sem si prej premislil kot si odgovoril na to vprašanje



Ni nujno, da se promet sešteva. Samo v primeru, če gre za opravljanje iste dejavnosti.
Sam sem zaposlen v d.o.o., kot popoldanski normiranec pa izdajam svojemu podjetju in še drugim račune za najemnino prostorov, katerih lastnik sem. Raćunovodstvo na d.o.o. ju pa dvostavno. Zavezanec za DDV v obeh primerih.
 

Borut Borštnik
MP strokovni sodelavec
Prispevkov: 2486
Pridružen: 09 Mar 2007, 00:09

Re: Delo kot s.p. za d.o.o., kjer si solastnik

OdgovorNapisal/-a Borut Borštnik » 11 Avg 2019, 12:36

Ja če sta dejavnosti tako ločeni, potem ni problema, storitev je tudi lepo dokazljiva. Problem je, če gre za bolj sorodne dejavnosti, kjer ni jasne ločnice.


Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov